Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej

2024-03-24 10:35:09(ost. akt: 2024-03-24 10:40:25)

Autor zdjęcia: facebook Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu organizuje tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej. Będzie m.in. msza w zabytkowym drewnianym kościele, kiermasz wielkanocny, wystawa ceramiki, warsztaty ozdabiania pisanek i inscenizacja historyczna.
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu organizuje tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej. Będzie m.in. msza w zabytkowym drewnianym kościele, kiermasz wielkanocny, wystawa ceramiki, warsztaty ozdabiania pisanek i inscenizacja historyczna.

Każdego roku Niedziela Palmowa w skansenie przyciąga tłumy mieszkańców Radomia i okolic. "Najważniejszym jej punktem jest msza święta celebrowana przez biskupa radomskiego Marka Solarczyka" – poinformoała PAP dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek.

Nabożeństwo poprzedza procesja wiernych z palmami. Podczas tegorocznych uroczystości wystąpi chór diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, który wykona Pasję według św. Łukasza – utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Chrystusa.

Msza odprawiona zostanie w pochodzącym z XVIII w. kościele z Wolanowa. To jeden z nielicznych drewnianych kościołów zachowanych na Mazowszu. Także kolejne wydarzenia Niedzieli Palmowej odbywają się w zabytkowych obiektach skansenu. W kurniku z Konar czynna będzie wystawa ceramiki, a w drewnianej kaplicy z Rdzuchowa – Kolonii - prezentowane palmy wielkanocne, który zwyciężyły w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej. W Ośrodku Edukacji Muzealnej odbędą się natomiast warsztaty ozdabiania pisanek metodą batikową.

Organizatorzy zapraszają także na inscenizację bitwy z powstania styczniowego oraz otwarcie nowej aranżacji dworu z Pieczysk, który w latach 70 XX w. został przeniesiony do skansenu z pow. grójeckiego.

Wyposażenie i wystrój dworu z początku II połowy XIX w. nawiązuje do okresu powstania styczniowego. Ciekawostką jest, że w dworze w Pieczyskach urodził się Czesław Tański – pionier szybownictwa, twórca pierwszych polskich konstrukcji lotniczych. "Jego ojciec z kolei był człowiekiem bardzo zaangażowanym w powstaniu styczniowym i pełnił funkcję naczelnika cywilnego pow. rawskiego" – poinformował historyk, kierownik Działu Kultury Wsi Przemysław Bednarczyk.

Niedzieli Palmowej w skansenie będzie towarzyszył tradycyjny kiermasz wielkanocny, z udziałem m.in. twórców ludowych i rękodzielników. Swoje prace wystawią lokalni ceramicy, rzeźbiarze i plecionkarze. Będzie można kupić m.in. pisanki, szydełkowe serwetki, haftowane obrusy, wiklinowe kosze i inne wyroby rękodzielnicze, a także dekoracje wielkanocne.


red./PAP