Konwencja Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie. Rafał Trzaskowski poparł kandydaturę Roberta Szewczyka

2024-03-23 12:38:27(ost. akt: 2024-03-23 13:10:22)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Waszczuk

Dziś (sobota 23 marca) w Olsztynie odbyła się konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej, na której wystąpił m.in wiceprzewodniczący PO i prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski i ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Podczas dzisiejszej konwencji samorządowej KO w Olsztynie na scenie oprócz kandydatów na prezydentów Olsztyna czy Elbląga, do sejmiku województwa czy rad powiatów czy miast pojawili się także przedstawiciele rządu: Jacek Protas, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i Izabela Leszczyna, ministra zdrowia. Zaproszonym gościem był także wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydenta Warszawy - Rafał Trzaskowski.

Koalicja Obywatelska, to ugrupowanie, które ma samorząd w swoim DNA. Praktycznie wszyscy politycy, którzy sprawują funkcje w rządzie to samorządowcy, dlatego dziś możemy wyjść z otwartą przyłbicą do Polek i Polaków i powiedzieć, że potrafimy walczyć nie tylko o demokratyczną i silną Rzeczpospolitą, ale także o silne samorządy — mówił Jacek Protas na konwencji samorządowej KO w Olsztynie.

Gdy patrzę na te wszystkie twarze pełne energii i uśmiechów to wiem, że bycie marszałkiem województwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale także przyjemność i radość, bo z takimi ludźmi jak wy możemy budować wielkie rzeczy — powiedział marszałek Marcin KuchcińskiSiódmego kwietnia wybierzemy swoich przedstawicieli do samorządów. Z perspektywy marszałka województwa doskonale wiem, czym jest współpraca, otwarty i merytoryczny dialog i czym jest drużyna, a o taką drużynę walczymy już za dwa tygodnie — dodał Marcin Kuchciński.

I dodał: Jako marszałek doskonale widzę i czuję zmiany na polu współpracy z rządem. Wiem, że na każdym kroku możemy liczyć na pana premiera i ministrów. Mogę liczyć na to, że ktoś pochyli się nad nami i naszymi problemami. Wszyscy możemy liczyć na dalszy rozwój regionu, pieniądze unijne i środki z KPO.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Witam wszystkich serdecznie w Olsztynie. To mój dom - tu się urodziłem, poznałem moją żonę i wychowuję trzech synów. Tutaj też codziennie pracuję, a działalność samorządowa zawsze była mi najbliższa. Olsztyn ma ogromny potencjał, który musimy uwolnić. Potencjałem tego miasta są mieszkańcy, którym musimy zapewnić pewną przyszłość. Kandyduję na prezydenta Olsztyna, bo zawsze będę dumny z tego miasta, bo chcę zapewnić naszym mieszkańcom dobre warunki życia. Po prostu — zaznaczył Robert Szewczyk — Olsztyn nie może już więcej tracić szans. Olsztyn nie może stać z boku, bo jego mieszkańcy nie głosowali tak, jak chcieli rządzący. Olsztyn dziś musi wykorzystać każdą możliwość, a dziś mamy do tego szansę. Nasze miasto musi wrócić na mapę Polski jako jasny punkt, który jest znany z tego, że mieszkają tu ludzie otwarci, innowacyjni, kreatywni i tolerancyjni. Bo takie jest nasze miasto. Siódmego kwietnia wspólnie zatroszczmy się o pewną przyszłość naszych miast, naszego Olsztyna — zaznaczył Robert Szewczyk.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk


Rafał Trzaskowski: musimy być najsilniejszą demokracją w Europie


Trzaskowski podczas wystąpienia na sobotniej konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie. Podkreślił, że oprócz sprzątania po PiS-ie, samorządowcy razem z rządem zabierają się za rozwiązywanie prawdziwych problemów Polek i Polaków. "Rozmawiamy o niepłodności, rozmawiamy o psychiatrii i psychologii dziecięcej, rozmawiamy o tym jak radzić sobie i wprowadzać nowoczesną edukację, jak radzić sobie na przykład z weryfikowaniem danych i rozpoznawać kiedy mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją. To są prawdziwe problemy" - podkreślił wiceprzewodniczący PO.

Do prawdziwych problemów Polek i Polaków prezydent Warszawy zaliczył też tworzenie nowych miejsc pracy, pomoc przedsiębiorcom, dbanie o to, aby miasta były tolerancyjne, zielone i nowoczesne.

"Polki i Polacy dzisiaj chcą rozmawiać o rozwiązywaniu konkretnych problemów i tak się składa że w tych bardzo trudnych czasach, osiem lat niszczenia demokracji, osiem lat niszczenia samorządów, to właśnie samorządy stawały na pierwszej linii i wykonywały swoje zadania. Wtedy kiedy rząd odbierał prawa obywatelom i obywatelkom, dlatego że my zbyt często mówiliśmy o praworządności, która była kojarzona z czymś abstrakcyjnym, a przecież po prostu zabierano nam prawa podstawowe. W momencie kiedy zabierano nam prawo do in vitro to samorządy stawały na wysokości zadania" - powiedział.

Trzaskowski powiedział też, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów PiS próbowało niszczyć samorząd, próbowało go kompletnie rozmontować i zabierało samorządom pieniądze. "Te pieniądze są pieniędzmi podatników, bo są wypracowane właśnie tutaj, w Olsztynie, czy w Warszawie. Dzisiaj pracujemy z ministrem finansów (...) nad projektem ustawy, w którym samorządowcy, budżet samorządowy, dochody zostaną kompletnie uniezależnione od decyzji rządu. I to jest właśnie wzmacnianie samorządności" - podkreślił.

Prezydent Warszawy powiedział też, że w Polsce udało się zbudować samorząd, który zabezpieczał polską demokrację.

"W momencie, kiedy mamy do czynienia z brakiem stabilności, w momencie kiedy wiele państw się zastanawia, czy pomagać tym, którzy ewentualnie mogą znaleźć się w tarapatach, my musimy być najsilniejszą demokracją w Europie, najsilniejszą demokracją w regionie" - wskazał.

Rafał Trzaskowski podczas swojego wystąpienia poparł także kandydaturę Roberta Szewczyka na prezydenta Olsztyna i Michała Missana na prezydenta Elbląga. Prezydent Warszawy podkreślił także kompetencje i dokonania Marcina Kuchcińskiego jako marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i przyznał, że chciałby jego kolejnej kadencji na tym stanowisku.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem video


Izabela Leszczyna: znieczulenie okołoporodowe będzie dostępne w każdym oddziale ginekologiczno-położniczym


Podczas sobotniej konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie Leszczyna przypomniała o wprowadzeniu przez rząd od 1 stycznia 2025 r. zmian w naliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

"Znosimy limity na opiekę paliatywną i hospicyjną, uwaga, od 1 kwietnia, czyli już" - powiedziała minister zdrowia.

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ws. limitów finansowych zakłada, że nie będą one obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych i poradniach medycyny paliatywnej. Do tej pory ograniczenia nie dotyczyły tylko świadczeń paliatywnych i hospicyjnych dla dzieci i młodzieży.

Na problem limitów ograniczających dostęp do opieki paliatywnej zwróciła w 2019 r. Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie pokontrolnym napisano wtedy, że ograniczenie to powoduje powstawanie kolejek do hospicjów i sprawia, że część pacjentów nie doczekuje pomocy.

Konsultacje społeczne projektu trwają do 27 marca 2024 r.

Minister Leszczyna w sobotę przypomniała, że dzięki działaniom obecnego rządu od 1 czerwca br. z budżetu państwa finansowana będzie procedura zapłodnienia in vitro, z uwzględnieniem osób, które muszą poddać się terapii onkologicznej, ale w przyszłości chcą zostać rodzicami.

Jako koleją zrealizowaną obietnicę rządu Leszczyna wskazała bezpłatne badania prenatalne, które będą dostępne od 1 maja br. bez względu na wiek, jeśli tylko lekarz zdecyduje, że są potrzebne.

Jak mówiła, w każdym oddziale ginekologiczno-położniczym będzie dostępne na życzenie znieczulenie okołoporodowe.

Dodała, że od 1 maja br. bez recepty dostępna będzie pigułka "dzień po", nawet jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację Prawa farmaceutycznego.

Zaznaczyła, że z budżetu państwa finansowany będzie także czynny 24 godziny na dobę telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Poinformowała, że pod numerem 116 111 dyżurować będą psychologowie, psychiatrzy i prawnicy, którzy będą gotowi, by udzielać wsparcia młodym ludziom.

Karol Grosz/PAP

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk