Nie będzie konieczności natychmiastowej segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych

2024-03-18 20:53:16(ost. akt: 2024-03-18 21:12:52)

Autor zdjęcia: PAP

Odejście od obowiązku tzw. segregacji u źródła odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR) przewidują założenia do projektu zmiany ustawy o odpadach, które przygotowuje ministerstwo klimatu - wynika z wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
Odejście od obowiązku tzw. segregacji u źródła odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR) przewidują założenia do projektu zmiany ustawy o odpadach, które przygotowuje ministerstwo klimatu - wynika z wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Zgodnie z wykazem, ministerstwo klimatu planuje, że do połowy roku rząd przyjmie projekt zmiany ustawy o odpadach, modyfikujący system selektywnej zbiórki odpadów BiR, tak by nie opierał się bezpośrednio na obowiązku segregacji ich u źródła. Zmiana ma pozwolić na przekazanie takich odpadów uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją.

Jak przypomina się w wykazie, 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać art. 101a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady budowlane i rozbiórkowe (BiR) zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Przepisy miały zobowiązywać podmioty do segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w miejscu wytworzenia - u źródła.

Ministerstwo zauważa jednak, że dalej zgłaszane są wątpliwości interpretacyjne wobec art. 101a , dotyczące tego, czy czy odpady BiR faktycznie mają zostać segregowane u źródła, wskazuje się np. brak jednoznacznego stwierdzenia kogo dotyczy obowiązek selektywnego zbierania i odbierania odpadów BiR, wątpliwości odnośnie do sposobu zagospodarowania frakcji pozostałej po sortowaniu odpadów BiR itd.

Dodatkowo, jak wskazuje MKiŚ, działanie art. 101a w obecnym brzmieniu może przyczynić się do wystąpienia kolejnych utrudnień, takich jak możliwy wzrost kosztu odbioru odpadów BiR z miejsca prowadzonego remontu czy budowy z uwagi na konieczność zapewnienia selektywnego zbierania i odbierania wymienionych w ustawie sześciu frakcji, czy problemy logistyczne z ustawieniem większej liczby kontenerów na poszczególne frakcje na terenach o ścisłej zabudowie.

Ministerstwo ocenia też, że możliwy jest rozwój szarej strefy w zakresie zagospodarowania odpadów BiR, z uwagi na hipotetyczny wyższy koszt legalnego odbioru i zbiórki odpadów podzielonych na frakcje. W konsekwencji może doprowadzić to do większej liczby dzikich wysypisk i porzucania odpadów.

W związku z tym ministerstwo zaplanowało taką zmianę brzmienia art. 101a, aby system zbiórki nie opierał się na obowiązku segregacji u źródła, ale umożliwiał też przekazanie odpadów BiR innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją.

PAP