Najlepszy polski sędzia poprowadzi klasyk Widzew - Legia

2024-03-07 20:50:27(ost. akt: 2024-03-07 20:57:17)

Autor zdjęcia: Mat. pzpn.pl

W najbliższą niedzielę 10 marca w 24. kolejce Ekstraklasy dojdzie w Łodzi do spotkania dwóch wielkich polskich marek piłkarskich. Drużyna Widzewa podejmie na swoim stadionie ekipę warszawskiej Legii a sędzią głównym tego meczu będzie Szymon Marciniak.
Arbiter ten bez wątpienia jest obecnie najbardziej rozpoznawalną postacią w Polsce, która biega z gwizdkiem po piłkarskich boiskach. Szymon Marciniak jest również doceniany na arenie międzynarodowej. To właśnie on jest pierwszym polskim sędzią, który poprowadził mecz finałowy mistrzostw świata w piłce nożnej, a miało to miejsce w Katarze w grudniu 2022 roku. Był także rozjemcą wielu spotkań europejskich pucharów, w tym najbardziej prestiżowych rozgrywek czyli Ligi Mistrzów.

W ubiegłym sezonie Ekstraklasy Szymon Marciniak również był sędzią meczu Widzewa z Legią, w którym warszawska ekipa zwyciężyła na wyjeździe 2;1 po golach Mattiasa Johanssona i Bartosza Kapustki.

W obecnych rozgrywkach płocki arbiter był rozjemcą pięciu meczów z udziałem legionistów - wygrane warszawiaków z Górnikiem Zabrze (2:1) i Rakowem w Superpucharze Polski (po konkursie rzutów karnych), remis z Koroną Kielce (3:3) i porażki z Jagiellonią Białystok (0:2) i z Rakowem (1:2), zaś tylko raz gwizdał w meczu z udziałem Widzewa, gdy ta drużyna w derbach Łodzi pokonała przed niespełna trzema tygodniami ŁKS (2:0).

Przed spotkaniem 24. kolejki gospodarze meczu czyli łódzki Widzew ze zdobyczą 28 punktów zajmuje 10. miejsce w tabeli Ekstraklasy, natomiast Legia z 38 punktami plasuje się dopiero na 6. pozycji, co na pewno jest zdecydowanie poniżej oczekiwań kibiców ze stolicy.

Piotr Wojtowicz