Kolejni żołnierze chcą wstąpić w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

2024-03-05 09:14:29(ost. akt: 2024-03-04 15:42:05)

Autor zdjęcia: Zespół prasowy 4W-MBOT

Około 100 nowych ochotników wstąpiło w Giżycku w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej na „szesnastkę” i „ósemkę” dla tych, którym wojsko jest już znane. Ci pierwsi na zakończenie szesnastodniowego trudu złożą uroczystą przysięgę wojskową.
Motywacje do rozpoczęcia służby są różne, ale wszystkich nowych żołnierzy łączy chęć działania na rzecz kraju i swojej małej ojczyzny. Istotna jest także data ich przyjęcia w szeregi brygady– 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

— Uważam, że dzisiejsza data to ważny symbol i cieszę się, że w dniu kiedy wspominamy żołnierzy walczących o wolność Polski sam rozpocznę służbę na jej rzecz. Mam nadzieję, że sprostam wyzwaniu, którym jest szkolenie podstawowe — mówił jeden z żołnierzy.

Wyzwania, które czekają żołnierzy podczas 16-dniowego szkolenia to m.in. podstawy taktyki, ratownictwa pola walki, strzelectwa i topografii.

Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

Po ukończeniu “szesnastki” ochotnicy będą rozwijać te umiejętności podczas służby w swoich pododdziałach w Olsztynie, Giżycku, Ełku i Morągu. To samo czeka ochotników szkolenia wyrównawczego (ponad 60 ochotników), trwającego krócej-8 dni. Dla nich wyzwania będą przypomnieniem nabytego już w przeszłości rzemiosła wojskowego.

Ochotnicy z regionu chętnie podejmują to wyzwanie, ponieważ Wojska Obrony Terytorialnej dają możliwość pogodzenia służby z tym, co robią na co dzień. To dobra propozycja dla osób, które nie chcą rezygnować z dotychczasowych zajęć, a  jednocześnie marzą o służbie wojskowej.

Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

Przyjęcie nowych ochotników to wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej – formacji, której największym atutem jest znajomość swoich regionów i bycie blisko lokalnych społeczności. Zadaniem WOT jest także niesienie wsparcia w przypadku kryzysów i kataklizmów. Ważną rolę w funkcjonowaniu formacji pełni także etos patriotyczny, dlatego dzisiejsza data jest dla terytorialsów ważna nie tylko ze względu na wcielenie. To dla nich także udział w wielu obchodach upamiętniających bohaterów konspiracji. Jej uczestnicy są dziś patronami pododdziałów 4W-MBOT.

Nowi żołnierze zasilą grono ponad 3,5 tys. osób służących w brygadzie. To najliczniejsza jednostka w całych Wojskach Obrony Terytorialnej.