Hubert Wagner wróci do Uranii. Radni Olsztyna przyjęli uchwałę upamiętniającą legendarnego trenera

2024-02-29 11:12:21(ost. akt: 2024-02-29 10:39:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak/GO/olsztyn.eu

Hubert Wagner należy do najważniejszych postaci polskiego sportu. Na kartach historii zapisał się jako selekcjoner reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn, który zdobył ze swoimi podopiecznymi dwa wyjątkowe osiągnięcia w tej dyscyplinie.
To złote medale mistrzostw świata w Meksyku (1974) i igrzysk olimpijskich w Montrealu (1976). W swoim dorobku ma również kilka medali mistrzostw Europy. Wagner znany był z prowadzenia bardzo ciężkich i aktywnie wydajnościowych treningów, wprowadzał surowe zasady, więc stąd wziął się jego już popularny pseudonim „Kat”.

O ile Hubert Jerzy Wagner większość życia spędził w Warszawie, to miał także związki z Olsztynem. W latach 2003-2008 w stolicy Warmii i Mazur odbywał się najpopularniejszy siatkarski turniej towarzyski, czyli Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera z udziałem reprezentacji Polski i innych drużyn narodowych.

— W kadrze Huberta Jerzego Wagnera występowali siatkarze, którzy reprezentowali barwy AZS-u Olsztyn. Mirosław Rybaczewski zdobywał medal w Meksyku i Montrealu, Zbigniew Lubiejewski również ma na koncie złoto olimpijskie z 1976 roku. Natomiast bracia Włodzimierz oraz Ireneusz Nalazek i Piotr Koczan uczestniczyli w mistrzostwach Europy, gdzie zdobywali medale — przypomina Leszek Dublaszewski, olsztyński działacz sportowy i prezes fundacji „Olsztyński Laur Sportowy”.

Hala „Urania” także jest związana z postacią Huberta Wagnera. To właśnie na jej parkietach reprezentacja Polski przygotowywała się do igrzysk olimpijskich w Montrealu. Jeszcze zanim obiekt trafił do generalnego remontu, przy wejściu wisiała tablica upamiętniająca jednego z najwybitniejszych trenerów siatkarskich. Kiedy rozpoczął się remont „Uranii”, tablica musiała zostać zdjęta i do tej pory nie znalazła swojego miejsca na nowo wybudowanym obiekcie.

Fot. olsztyn.eu

Tablica jednak powróci na swoje miejsce. Z wnioskiem o zgodę na jej przywrócenie wystąpiła Fundacja Huberta Jerzego Wagnera, która również pokryje całościowy koszt montażu. Radni Olsztyna przyjęli jednogłośnie projekt uchwały.

— Za nami rok 2023, który dla Fundacji i Memoriału Huberta Jerzego Wagnera był bez wątpienia rokiem bardzo ważnym, albowiem świętowaliśmy okrągły jubileusz największego międzynarodowego turnieju towarzyskiego w piłce siatkowej mężczyzn – Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o możliwość umieszczenia w hali tablicy, upamiętniającej najwybitniejszego trenera reprezentacji w historii Polskiej Siatkówki – Huberta Jerzego Wagnera oraz Jego „Złotej Drużyny” – Mistrzów Świata i Mistrzów Olimpijskich z Meksyku (1974) i Montrealu (1976) — czytamy w oficjalnym uzasadnieniu skierowanym do Rady Miasta.

— Osoby, które przychodziły do hali, były przyzwyczajone do tego, że tablica ku pamięci Wagnera tam się znajdowała. Duże brawa dla zarządzających fundacją Cezarego i Jerzego Mroza, którzy wystąpili z tym wnioskiem do miasta — mówi Leszek Dublaszewski.

Tablica znajdzie swoje miejsce na jednym z filarów w głównym holu „Uranii”, blisko szatni dla zawodników. Radny Paweł Klonowski zwraca uwagę, że umiejscowienie tablicy ubogaci przestrzeń wewnętrzną obiektu.

— Hol „Uranii” jest nieco w stanie surowym, więc cieszy to, że zostanie zamontowana w miejscu, gdzie przechadza się najwięcej osób. Tablica jest również historycznym dziedzictwem hali — mówi radny.

Oficjalne odsłonięcie tablicy miałoby się odbyć 13 marca 2024 roku, w 22. rocznicę śmierci Huberta Jerzego Wagnera.