Ortograficzne zmagania. Poznaliśmy najlepszych z ortografii w Olsztynie

2024-02-23 07:00:00(ost. akt: 2024-02-22 15:37:47)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Dla nich polszczyzna nie ma najmniejszych tajemnic. Za nami kolejna odsłona planetarnego dyktanda.
Tradycyjnie już w bibliotece Planeta 11 miały miejsce dwudniowe zmagania z ortografią. Wydarzenie odbywa się przy okazji obchodzonego 21 lutego Dniu Języka Ojczystego.

Z niełatwymi zasadami języka polskiego zmagali się zarówno dorośli, jak i dzieci.

Wśród najmłodszych najlepiej poradziły dwie Natalie z Olsztyna. W kategorii do lat 9 zwyciężyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 30, a w kategorii 10-12 lat - Szkoły Podstawowej nr 6. Autorką tegorocznego dyktanda dla dzieci była polonistka Martyna Turowska, natomiast czytała je specjalistka od etykiety i savoir vivre’u Iwona Bogdan.

Dla dorosłych tekst dyktanda przygotował znany olsztyński pisarz, Paweł Jaszczuk, a przeczytała go aktorka Teatru Jaracza Małgorzata Rydzyńska. Najlepiej poradził sobie z nim pan Arkadiusz, który aby wziąć udział w dyktandzie przyjechał do Olsztyna z Warszawy.

- W tym roku postanowiliśmy wyróżnić również uczennicę II LO, Barbarę, która na swoim koncie miała już zwycięstwo w poprzednich edycjach planetarnego dyktanda dla dzieci - informuje kierownik Planety 11, Jacek Smółka.

Opiekę językoznawczą nad wydarzeniem sprawowała dr Katarzyna Witkowska z katedry filologii polskiej i logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.