Znaleziono niewybuch przy ul. Sielskiej w Olsztynie. Konieczna była ewakuacja mieszkańców [AKTUALIZACJA]

2024-02-21 07:00:00(ost. akt: 2024-02-21 10:09:39)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na środę rano zaplanowane zostało podjęcie znalezionego podczas wtorkowych prac budowlanych przy ul. Sielskiej w Olsztynie niewybuchu. Na czas planowanego zabezpieczenia znaleziska i sprawdzenia przyległego terenu policjanci podjęli decyzję o ewakuacji mieszkańców.
We wtorek (20 lutego) rano, oficer dyżurny KMP Olsztyn otrzymał informację, że przy ul. Sielskiej podczas prac na terenie budowy został znaleziony niewybuch.

Na miejsce zostały wysłane m.in. patrole policji w tym grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego, która zabezpieczyła miejsce znaleziska. Strefa zagrożenia została zabezpieczona przed udziałem osób postronnych.

Policjanci pracujący na miejscu podjęli decyzję o ewakuacji osób z pobliskich budynków na czas podjęcia znaleziska przez saperów, które zaplanowano na środę (21 lutego) w okolicach godziny 8.

Na czas zabezpieczenia niewybuchu i sprawdzenia przyległego terenu funkcjonariusze podjęli decyzję o ewakuacji osób z pobliskich lokali usługowych i budynków mieszkalnych w promieniu 500 metrów od miejsca znaleziska, a także zamknięciu ulicy Sielskiej.

Policjanci kierowali na trasy alternatywne.

Policja apelowała, aby na czas planowanego podjęcia niewybuchu opuścić lokale i udać się w bezpieczne miejsce, a osoby nie objęte ewakuacją były proszone o pozostanie w domu, aż do zakończenia działań.

AKTUALIZACJA

W środę (21 lutego) w okolicach godziny 8.00 rozpoczęły się działania w związku z podjęciem znalezionego niewybuchu.

Na czas zabezpieczenia znaleziska i sprawdzenia przyległego terenu funkcjonariusze informowali mieszkańców z pobliskich lokali usługowych i budynków mieszkalnych w promieniu 500 metrów od miejsca znaleziska, o tym, aby na czas działań udali się w bezpieczne miejsce. Czasowo została zamknięta też ulica Sielska.

W związku z informacjami i zaleceniami przekazywanymi przez funkcjonariuszy część osób już wcześniej opuściła lokale.

Wojskowi saperzy ostatecznie zabezpieczyli znalezisko i zajmą się jego neutralizacją na poligonie w Orzyszu. Ewakuowane osoby po zakończonej akcji wróciły do pobliskich budynków.