[ZDJĘCIA] Problemy rolników są problemami nas wszystkich

2024-02-10 10:28:50(ost. akt: 2024-02-10 10:37:06)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Wczoraj odbył się ogólnopolski protest rolników, którzy w wielu miejscach w kraju blokowai drogi. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz wiceministrowie pojechali do protestujących, aby wysłuchać ich postulatów. – Chcemy rozmawiać z rolnikami i wspólnie formułować możliwe rozwiązania ich problemów – powiedział minister Siekierski, który spotkał się z rolnikami protestującymi w Przyborowicach w województwie mazowieckim.
Protestujący rolnicy wyrażają sprzeciw wobec sytuacji, w której znalazło się rolnictwo w Polsce. Jako powody protestów podają: - nieracjonalne i zbyt wygórowane wymogi Zielonego Ładu; - nadmierny napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, wobec których produkty polskie – droższe, bo wyprodukowane zgodnie ze standardami Unii Europejskiej – są niekonkurencyjne; - spadek opłacalności produkcji rolnej.

Minister Siekierski zaapelował do obywateli, żeby dostrzegli, że sytuacja w rolnictwie wpływa na nas wszystkich, jako na konsumentów, a rolnicy chcą produkować żywność dla naszego dobra, dla konsumentów.

W naszym regionie rolnicy spotkali się w Rakowicach, skąd ponad 250 ciągnikami pojechali do Lubawy, potem do Nowego Miasta i z powrotem do Rakowic. Przemieszczali się z prędkością 5-10 km/h. GDDKiA podała, że utrudnienia trwały około 6 godzin.

Szersza relacja z protestu rolników powiatów iławskiego i nowomiejskiego w czwartkowym wydaniu "Głosu Lubawskiego".

Poniżej galeria zdjęć z Rakowic, nagrania video w mediach społecznościowych "Głosu Lubawskiego".


red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl