Problem z taksówkami pod Wysoką Bramą w Olsztynie. Radny interweniuje [ZDJĘCIA]

2024-02-05 12:38:38(ost. akt: 2024-02-05 17:36:56)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Już od ponad miesiąca mieszkańcy Olsztyna mogą korzystać z dwóch nowych linii tramwajowych, z których jedna dojeżdża niemal wprost pod Wysoką Bramę. Problem w tych, że imprezy na starówce często się przedłużają, a ostatnie tramwaje odjeżdżają po 22. Wtedy niezbędna może okazać się taksówka, z którą obecnie może być problem.
W czasach przed remontem placu Jedności Słowiańskiej i doprowadzeniem tramwajów tuż przed Wysoką Bramę, pod C.H "Jakub" niemal zawsze stało kilka taksówek. To właśnie nimi mieszkańcy Olsztyna po długich posiedzeniach na starówce często wracali do domu. Dzisiaj w tym miejscu jeżdżą tramwaje, jednak ostatnie z nich odjeżdżają kilka minut po godz. 22, a nikomu nie trzeba udowadniać, że imprezy na Starym Mieście często się przedłużają.

Obecnie w okolicy Wysokiej Bramy taksówki mogą stać tylko pięć minut, więc docelowo osoba zainteresowana podróżą powinna zadzwonić po transport dopiero w momencie czekania na niego. O ile latem nie robi to większego kłopotu, to zimą może być nieco problematyczne.

Tym problemem chciał się zająć radny Tomasz Głażewski (KO), który chciał przenieść zatoczkę dla taksówek zaledwie kilkanaście metrów dalej.

— Kończy się inwestycja tramwajowa w okolicach Wysokiej Bramy. Mieszkańcy
Olsztyna mogą już korzystać z nowo wybudowanych przystanków tramwajów i
autobusów. Jednak dla tych którzy chcieliby skorzystać z taksówki w okolicach
Wysokiej Bramy póki co nie przygotowano udogodnienia w postaci postoju taksówek — pisze do prezydenta Olsztyna radny Głażewski — Czy w zatoce przy ul. 11 listopada byłaby możliwość utworzenia niewielkiego postoju dla dwóch taksówek? Dzięki takiej lokalizacji wracający ze Starówki, ci którzy chcieliby skorzystać z tej formy transportu nie musieliby poszukiwać postoju w znacznie dalszej lokalizacji — dodaje radny.

Fot. Zbigniew Woźniak

Na odpowiedź prezydenta nie musieliśmy długo czekać. Temat organizacji ruchu po inwestycji tramwajowej jest dobrze znany w Urzędzie Miasta. Piotr Grzymowicz w swojej odpowiedzi przypomniał, że tuż przed Wysoką Bramą funkcjonuje pięciominutowy postój dla taksówek, a organizacja ruchu wzdłuż ul. Wyzwolenia zdejmuje z taksówek zakaz zatrzymywania się. Pomysł radnego Głażewskiego prezydent poddaje jednak pod wątpliwość.

— We wskazanej w interpelacji zatoce przy ul. 11 Listopada przewiduje się postój do 15 minut wyłącznie dla pojazdów zaopatrzenia. Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia rotacyjnej obsługi dla pojazdów zaopatrujących obiekty w okolicy, nie przewiduje się zmiany organizacji ruchu, która zakładałaby współdzielenie wskazanej zatoki pomiędzy różnych użytkowników — opowiada prezydent Olsztyna.

Karol Grosz

Ze starego miasta najczęściej wracam:
pokaż wyniki »

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak