"Zmierz się" - kampania informacyjna o osteoporozie

2024-02-02 12:14:18(ost. akt: 2024-02-02 12:24:28)

Autor zdjęcia: Owen Bear on Unsplash

Rozpoczęta w piątek kampania "Zmierz się" zwraca uwagę na konsekwencje osteoporozy, choroby dotykającej ponad 2 mln Polaków powyżej 50 lat, osłabiającej kości i zwiększającej ryzyko ich złamania. Ma zwiększyć wiedzę o niej i nauczyć dokonywania dobrych wyborów zdrowotnych.
Rozpoczęta w piątek kampania "Zmierz się" zwraca uwagę na konsekwencje osteoporozy, choroby dotykającej ponad 2 mln Polaków powyżej 50 lat, osłabiającej kości i zwiększającej ryzyko ich złamania. Ma zwiększyć wiedzę o niej i nauczyć dokonywania dobrych wyborów zdrowotnych.

Inicjatorem kampanii jest koalicja "Zmierz się z osteoporozą", a jej ambasadorem piosenkarka i producentka muzyczna Anna Jurksztowicz.

Osteoporoza, czyli postępujący ubytek masy kostnej, prowadzi do nadmiernej kruchości kości. Początkowo przebiega bezboleśnie, dlatego nazywana jest "cichym złodziejem kości". Brak wyraźnych objawów utrudnia jej wczesne diagnozowanie. Na jej wystąpienie wpływają m.in. wiek i płeć, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, a także niedobór wapnia i witaminy D.

Konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska mówiła na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, że w Polsce od lat niewiele się dzieje jeśli chodzi o edukowanie o osteoporozie i jej zapobieganie.

"Choć szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2022 r., oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, wynosi 2,1 mln, to leczonych z jej powodu jest jedynie niecałe 5 procent. Trudno w to uwierzyć, ale są województwa, w których między 60 a 80 procent chorych z osteoporozą, nie ma postawionego rozpoznania. Dlatego ważne są wszelkie działania edukujące społeczeństwo" – podkreśliła.

W Polsce każdego roku dochodzi do ok. 120 tys. złamań kości spowodowanych osteoporozą. Według ekspertów jest to jeden z pierwszych sygnałów świadczących o rozwijającej się chorobie. Takie złamanie nazywa się niskoenergetycznym – w wyniku upadku własnego ciała, ale bywa także, że następuje w następstwie kichnięcia, kaszlu czy podparcia się na nadgarstku.

Eksperci wskazują, że aby wykryć osteoporozę, wystarczy pomiar wzrostu, który jest najprostszym, wstępnym badaniem przesiewowym. "Ubytek o 4 cm i więcej może świadczyć o powolnych, kompresyjnych złamaniach trzonów kręgowych" – mówiła prof. Kwiatkowska.

Konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego prof. Jarosław Pinkas podkreślił, że ludzie muszą wiedzieć, co dla nich jest dobre, stosując medycynę opartą na metodach naukowych, na faktach.

"Cele kampanii są dość jednoznaczne – musimy wiedzieć o osteoporozie, musimy dokonywać dobrych wyborów zdrowotnych" – zauważył. Wskazał m.in. na potrzebę codziennego ruchu i dobrze zbilansowaną dietę.

"Chcemy edukować osoby powyżej 50. roku życia na temat wartościowej diety, bogatej w wapń i witaminę D, zdrowego stylu życia z adekwatną do wieku aktywnością fizyczną. Z drugiej strony chcemy uwrażliwić środowisko medyczne na potrzebę monitorowania czynników ryzyka, wdrożenia wczesnej diagnostyki osteoporozy, m.in. dzięki pomiarowi wzrostu. Niezwykle ważne jest także, by osoby po złamaniach osteoporotycznych były kierowane do poradni leczenia osteoporozy" – powiedziała Magdalena Kołodziej, prezes zarządu Fundacji MY Pacjenci, inicjatorka kampanii.

Informacje o osteoporozie można znaleźć na stronie www.zmierzsie.pl i w mediach społecznościowych. W regionach będą organizowane spotkania z pacjentami, w Polskę wyruszy też osteobus – autobus, w którym będzie można wykonać badania.


red./PAP