W poliklinice otwarto oddział transplantacji szpiku

2024-01-28 18:00:00(ost. akt: 2024-01-26 16:16:49)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Waszczuk

W olsztyńskiej poliklinice przy oddziale klinicznym hematologii otwarto pierwszy w regionie Ośrodek Transplantacji Szpiku. Dyrekcja placówki szacuje, że rocznie może być w nim przeprowadzonych ok. 30 przeszczepów.
Dotychczas pacjenci z Warmii i Mazur, który wymagali przeszczepienia szpiku, jeździli na tego typu zabiegi do Warszawy i Katowic, bo z tymi dwoma ośrodkami miała podpisaną umowę olsztyńska poliklinika.

— Te zabiegi są bardzo wyczekiwane przez pacjentów i są dopełnieniem procedur wykonywanych w naszym szpitalu — mówi dyrektor Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie Irena Futyma. I dodaje, że w jej ocenie pierwsze zabiegi przeszczepiania szpiku będą mogły się odbyć za kilka miesięcy. Rocznie szpital jest gotowy na wykonanie 30 zabiegów przeszczepiania szpiku.

Irena Futyma podkreśliła, że oddział hematologiczny działa w tym szpitalu od kilku lat; teraz nastąpiło rozszerzenie jego możliwości. Dostosowanie istniejącego oddziału do wykonywania szerszego leczenia chorób krwi kosztowało 23 mln zł, z czego 17,3 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

— Mamy sprzęt do diagnostyki, mamy aparat do cytaferezy i fotoferezy, mamy pracownię cytogenetyki — wymieniała Futyma, podkreślając, że są procedury spełniające najwyższe standardy.

Oddział Kliniczny Hematologii w olsztyńskiej poliklinice jest obecnie jedynym w województwie warmińsko-mazurskim oddziałem hematologicznym zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem agresywnych nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego: ostrych białaczek i agresywnych chłoniaków nieziarnistych oraz także innych chorób nowotworowych i nienowotworowych układu krwiotwórczego. Na tym oddziale jest 19 łóżek stacjonarnych oraz 8 łóżek pobytu jednodniowego.
Rocznie w tym oddziale leczonych jest około 2,5 tys. pacjentów. Szpital poinformował, że obecnie obłożenie łóżek hematologicznych wynosi średnio miesięcznie około 90 proc.(PAP)