Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego spotkał się z Konsulem Ukrainy

2024-01-25 08:00:00(ost. akt: 2024-01-25 10:03:19)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: warmia.mazury.pl

Spotkanie w Olsztynie było okazją do rozmowy na temat współpracy polsko-ukraińskiej ze szczególnym uwzględnieniem partnerstwa na szczeblu samorządowym, trwającej prawie dwa lata wojnie w Ukrainie, pomocy partnerskiemu obwodowi rówieńskiemu, a także o możliwościach współpracy samorządów w najbliższym czasie.
— Na Warmii i Mazurach znajduje się wiele podmiotów, które od lat budują bardzo dobre relacje polsko-ukraińskie — podkreślał marszałek Marcin Kuchciński. — Aktywna współpraca samorządów z partnerami ukraińskimi przynosi wymierne korzyści. Od pierwszych dni wojny samorządy z Warmii i Mazur angażowały się w pomoc potrzebującym mieszkańcom partnerskich gmin i powiatów z Ukrainy i ta pomoc nadal trwa.

Oleksandr Plodystyi objął swoją funkcję w 2021 roku. W latach 2013-2017 pracował m.in. w Ambasadzie Ukrainy we Francji, następnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. Obszar działania Konsulatu Ukrainy w Gdańsku obejmuje województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Konsul Ukrainy Oleksandr Plodystyi podczas spotkania poinformował, że Konsulat Ukrainy w Gdańsku od nowego roku ma podniesioną rangę do Konsulatu Generalnego.