W trosce o innowacyjny Bałtyk

2024-01-22 13:12:56(ost. akt: 2024-01-22 13:21:19)
Bałtyk w kolorach zachodzącego słońca

Bałtyk w kolorach zachodzącego słońca

Autor zdjęcia: Freepik

Czy masz pomysł na mądry projekt, w jaki sposób wprowadzić innowacyjne, oszczędne i neutralne dla klimatu rozwiązania z korzyścią dla ludzi w regionie Morza Bałtyckiego? Chcesz rozwijać i stosować swoje rozwiązania w skali transnarodowej w regionach wokół Morza Bałtyckiego? Czy chcesz pokazać, jak wartości UE przekładają się na rzeczywiste działania? Jeśli tak — to aplikuj już dziś!

17 stycznia ruszył nabór w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego jest źródłem finansowania unijnego dla podmiotów publicznych i prywatnych, które chcą kształtować region Morza Bałtyckiego tak, aby stał się bardziej innowacyjny, stosujący zrównoważoną gospodarkę wodną i neutralny dla klimatu. Program stwarza warunki do współpracy transnarodowej poprzez opracowywanie, testowanie i wprowadzanie w życie inteligentnych rozwiązań z korzyścią dla ludzi żyjących nad Bałtykiem. Jego wartością dodaną jest transnarodowy wymiar wspieranych działań. Program wykorzystuje możliwości oraz zajmuje się kwestiami, które nie mogą być w wystarczającym stopniu rozwiązywane przez pojedyncze kraje, lecz wymagają wspólnej reakcji partnerów z kilku krajów regionu.

Obszar objęty Programem obejmuje dziewięć krajów. Jest to osiem państw członkowskich UE: Dania, Estonia, Finlandia, część Niemiec, Łotwa, Litwa, Polska, Szwecja — oraz jeden spoza UE: to część Norwegii.

Program został opracowany w ramach współpracy terytorialnej Unii Europejskiej. Jak deklarują organizatorzy — zapewniają więcej niż pieniądze. Bo dodatkowo tworzą środowisko do współpracy ponad granicami, aby świetne rozwiązania stały się powszechną praktyką.

Ogłoszenie o naborze oraz szczegóły znajdują się na oficjalnej stronie programu.

Priorytety tematyczne naboru

Trzeci nabór na projekty główne jest otwarty wyłącznie w 1. i 3. priorytecie.

Priorytet 1 Innowacyjne społeczeństwa — w ramach tego priorytetu program zaprasza w szczególności wnioskodawców, którzy chcą podjąć następujące wyzwania:
• reagowanie na wyzwania społeczne
• wykorzystanie potencjału cyfryzacji

W ramach programu możliwe jest również aplikowanie w pozostałych obszarach tematycznych priorytetu 1. Szczegółowy opis priorytetu, jego cele szczegółowe i przykłady możliwych do dofinansowania działań, są opisane w dokumencie programowym. Informacje są także dostępne na stronie programu i w filmach instruktażowych o priorytetach.

Priorytet 3 Społeczeństwa neutralne dla klimatu — w ramach tego priorytetu można składać tylko wnioski dotyczące zmian klimatu. Program zachęca do podejmowania wyzwań takich jak:
• wprowadzanie lepiej zintegrowanego i bardziej systemowego podejścia do procesów planowania w sektorach kluczowych dla łagodzenia zmian klimatu (np. infrastruktura dla paliw alternatywnych, zielone miejskie systemy logistyczne, infrastruktura dla energii odnawialnej);
• włączenie świadomości klimatycznej do głównego nurtu przez podejście partycypacyjne i integracyjne, np. zapewnienie sprawiedliwej transformacji i zwalczanie ubóstwa energetycznego lub opracowanie dostępnych rozwiązań w zakresie mobilności z uwzględnieniem potrzeb najbardziej narażonych użytkowników i terytoriów;
• wdrażanie skutecznych strategii przeciwdziałania zmianom klimatycznym przez poprawę wytwarzania, dystrybucji, wykorzystania i magazynowania energii, np. przy zastosowaniu inteligentnych systemów energetycznych lub wykorzystaniu portów morskich jako centrów zielonej energii;
• promowanie obiegu zamkniętego jako sposobu na przeciwdziałanie zmianom klimatu, np. wspieranie przedsiębiorstw i społeczności w stosowaniu gospodarki cyrkularne.

Strategia UE dla regionu Bałtyku

Program aktywnie wspiera realizację Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB) i jej trzech celów tematycznych: ochrony morza (Save the Sea), rozwoju połączeń w regionie (Connect the Region) i wzrostu dobrobytu (Increase Prosperity). Wiele obszarów polityk objętych planem działania SUERMB jest dobrze odzwierciedlonych w celach tematycznych Programu. Oczekiwany wkład Programu w SUERMB został opisany w Dokumencie Programu oraz na portalu Programu.

Program zachęca wnioskodawców do zapoznania się z tymi informacjami, jak również z planem działania SUERMB. Więcej informacji na temat SUERMB znajduje się TU.

Krajowe Seminarium Informacyjne

8 lutego br. odbędzie się krajowe seminarium informacyjne o naborze wniosków w programie.

Podczas spotkania, przedstawiciele Wspólnego Sekretariatu przybliżą zakres tematyczny naboru i przedstawią szczegóły dotyczące przygotowania wniosku oraz budżetu projektu. Uczestnicy webinaru dowiedzą się z jakich narzędzi warto skorzystać oraz gdzie szukać pomocy podczas przygotowywania wniosku.


W Polsce informacji o programie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Departament Współpracy Terytorialnej
Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach
tel. +48 22 273 81 87
e-mail: BSR@mfipr.gov.pl