Program CERV — można składać wnioski

2024-01-17 13:42:22(ost. akt: 2024-01-18 12:35:50)

Autor zdjęcia: Freepik

Celem CERV-u jest ochrona i promocja praw i wartości zapisanych w Traktatach UE oraz w Karcie praw podstawowych UE. Wszystko po to, by utrzymać otwarte, oparte na praworządności, demokratyczne i równe społeczeństwa. Dysponuje niebagatelnym budżetem: około 1,55 miliarda euro na lata 2021-2027. I właśnie ruszył nabór wniosków.
Program ma przede wszystkim na celu wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i transnarodowym w promowaniu wartości i praw Unii, a tym samym wzmacnianiu poszanowania praworządności i przyczynianiu się do budowy bardziej demokratycznej Unii.

Widoczność programu w kilku państwach członkowskich UE zapewnia głównie sieć Krajowych Punktów Kontaktowych CERV, których rolą jest pomaganie wnioskodawcom i beneficjentom w przypadku pytań i kwestii związanych z zaproszeniami do składania wniosków CERV. Programem zarządza Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości i Konsumentów (DG JUST) oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA).


Zaproszenie do składania wniosków dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz ochrony i promowania wartości Unii ma właśnie na celu wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu lokalnym w kontynuowaniu ich kluczowej pracy na rzecz naszej Unii wartości.

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wybór i wsparcie ograniczonej liczby pośredników w państwach członkowskich UE, którzy
(1) zbudują potencjał dużej liczby organizacji społeczeństwa obywatelskiego (CSO) działających na poziomie lokalnym, regionalnym i/lub krajowym poziomie oraz
(2) zapewnią im wsparcie finansowe — w drodze dotacji kaskadowych.

Priorytety tego zaproszenia to:
• wzmocnienie zdolności i odporności organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zakresie ochrony i promowania wartości Unii, w tym demokracji i poszanowania praworządności;
• wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w ich wysiłkach na rzecz ochrony, promowania i podnoszenia świadomości na temat praw podstawowych i wartości demokratycznych;
• wspieranie dialogu, przejrzystości i dobrych rządów, także w przypadkach, gdy przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego się kurczy.

Organizacje zainteresowane możliwością składania wniosków do dnia 7 marca 2024 r. mogą skorzystać z ogólnego budżetu w wysokości 74,5 mln EUR.
Dokumenty związane z zaproszeniem, wytyczne i inne instrukcje są dostępne na stronie zaproszenia w portalu Możliwości finansowania i przetargów (F&T).
Dostępny jest również przegląd projektów finansowanych w 2022 r. w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków dotyczącego wartości Unii.