Interreg — dla rozwoju regionów

2024-01-16 09:48:34(ost. akt: 2024-01-18 12:43:09)
Interreg Europa to program współpracy międzyregionalnej, współfinansowany przez Unię Europejską. Unia Europejska dąży do zmniejszania dysproporcji w poziomie rozwoju, wzrostu gospodarczego i jakości życia w regionach Europy i pomiędzy nimi. Program Interreg przyczynia się do osiągnięcia tego celu. Zaczął działać w roku 2021 — ma się zakończyć w roku 2027.

O programie

Program Interreg Europa 2021-2027 wspiera wymianę doświadczeń, nowatorskie rozwiązania i budowę potencjału instytucji uczestniczących w przygotowaniu i realizacji polityk rozwoju regionalnego, w tym celu Inwestycje na rzecz zatrudnienia i wzrostu.

Budżet programu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 379 482 670 euro.

Rolę Instytucji Zarządzającej pełni francuski region Hauts-de-France. Wspólny Sekretariat mieści się w Lille, we Francji.

Komisja Europejska zatwierdziła program Interreg Europa 2021-2027 w dniu 5 lipca 2022 roku.

Zasięg geograficzny

27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegia i Szwajcaria.


Beneficjenci

• Władze centralne (w tym państwowe jednostki budżetowe).
• Władze samorządowe szczebla regionalnego i lokalnego (w tym samorządowe jednostki budżetowe).
• Podmioty prawa publicznego (np. publiczne uczelnie, instytuty, agencje itp.).
• Prywatne podmioty non-profit z osobowością prawną (np. izby, fundacje itp.).

Dofinansowanie w postaci refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych wynosi 80% dla podmiotów publicznych, 70% dla prywatnych.
Dofinansowanie wkładu własnego dla partnerów z Polski


Dokument ten pozwala na dofinansowanie wkładu własnego wszystkich polskich partnerów realizujących projekty w programie Interreg Europa 2021-2027. Partnerzy projektów mogą uzyskać środki w wysokości do 15% kwalifikowalnych wydatków.

W przypadku pytań związanych z możliwością ubiegania się o dofinansowanie wkładu własnego ze środków rezerwy budżetu państwa prosimy o kontakt z panem Krzysztofem Tomczykiem (Krzysztof.Tomczyk@mfipr.gov.pl).

Uwaga: partnerzy otrzymujący w projekcie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach art. 20 GBER (Rozporządzenia komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu zmienionego rozporządzeniem (UE) nr 2021/1237) nie mogą otrzymać żadnego dodatkowego współfinansowania publicznego dla swoich budżetów. Więcej informacji na temat pomocy publicznej można znaleźć w podręczniku programu.

Nieoprocentowane zwrotne wsparcie dla polskich partnerów: organizacji pozarządowych, stowarzyszeń JST i EUWT

Polskie organizacje pozarządowe (w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie), stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego oraz Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci pożyczki na pokrycie wydatków odpowiadających części dofinansowania z EFRR. Podstawę do wnioskowania o wsparcie zwrotne stanowi podpisana umowa o dofinansowanie projektu Interreg.

Opis zasad udzielania wsparcia finansowego, wzory wniosku oraz umowy są dostępne na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

Szczegółowych informacji udzielają panie Monika Knap (22 273 80 28, Monika.Knap@mfipr.gov.pl) i Sylwia Łukasiak (22 273 74 47, Sylwia.Lukasiak@mfipr.gov.pl).

Projekty

Celem projektów jest ulepszanie instrumentów polityki (np. programów, strategii, aktów prawa miejscowego itp.).

Oczekiwane rezultaty projektów (przykłady):
• opracowanie koncepcji nowego projektu do finansowania z innych środków,
• wprowadzenie w regionie nowatorskiego rozwiązania w oparciu o rezultaty akcji pilotażowej (np. utworzenie innowacyjnej oferty edukacyjno-turystycznej w parkach krajobrazowych, stymulowanie popytu na usługi sektora kreatywnego poprzez system voucherów dla MŚP z innych regionów, wzmacnianie sektora przedsiębiorczości społecznej poprzez szkolenia na temat crowdfundingu),
• wprowadzenie zmiany w systemie zarządzania instrumentem polityki (np. nowe metody oceny wniosków, zmiany w systemie naboru projektów),
• wprowadzenie zmian o charakterze strategicznym (np. dodanie nowego celu).

Priorytet

Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych dla efektywniejszych polityk rozwoju regionalnego.

Zakres tematyczny programu obejmuje pięć celów polityki:
1. Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa.
2. Bardziej ekologiczna, neutralna dla klimatu i odporna Europa.
3. Lepiej połączona Europa.
4. Europa o silniejszym wymiarze społecznym, bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu.
5. Europa bliższa obywatelom.

oraz cel specyficzny Interreg — Lepsze zarządzanie współpracą.

Projekty mogą dotyczyć wszystkich zagadnień polityki spójności.


Projekt strategiczny programu — Platforma learningowa Interreg Europa

Program oferuje wszystkim zainteresowanym bezpłatne wsparcie ekspertów tematycznych — w ramach usług świadczonych przez Platformę learningową Interreg Europa. Eksperci opracowują publikacje, organizują warsztaty i webinaria, współorganizują wzajemne oceny (ang. peer reviews), świadczą pomoc doradczą, prowadzą bazę dobrych praktyk itp.

Z usługami Platformy learningowej można zapoznać się na stronie programu.

Nabory wniosków

Pierwszy nabór wniosków odbył się w terminie 5 kwietnia — 31 maja 2022 roku.
Rezultaty naboru (stan na grudzień 2022 r.)




Drugi nabór wniosków odbył się w terminie 15 marca — 9 czerwca 2023 roku.

Informacja po zakończonym naborze zamieszczona na stronie programu (w j. ang.).

Umowy obowiązujące zatwierdzone projekty

Umowa partnerstwa

Zawarcie umowy partnerstwa jest obowiązkowe dla zatwierdzonych projektów Interreg Europa 2021-2027. Umowę w ramach danego projektu podpisuje każdy z partnerów. Polska wersja językowa wzoru umowy ma charakter pomocniczy. Obowiązuje oryginał w języku angielskim (ang. Project Partnership Agreement [template]), zamieszczony w pakiecie aplikacyjnym do pierwszego naboru wniosków (ang. The application pack) na Portalu Interreg Europa.


Umowa o dofinansowanie

Zawarcie umowy o dofinansowanie jest obowiązkowe dla zatwierdzonych projektów Interreg Europa 2021-2027. Umowę podpisuje z Instytucją Zarządzającą (francuski region Hauts-de-France) partner wiodący projektu. Polska wersja językowa umowy o dofinansowanie ma charakter pomocniczy. Obowiązuje oryginał w języku angielskim zamieszczony na Portalu Interreg Europa, w pakiecie aplikacyjnym do pierwszego naboru wniosków (ang. The application pack).


W Polsce informacji o programie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Departament Współpracy Terytorialnej
Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach
tel. 22 273 81 76
e-mail IE@mfipr.gov.pl