Fajerwerki w Sylwestra? Lepiej nie

2023-12-30 10:00:00(ost. akt: 2023-12-29 14:09:51)
Bal Sylwestrowy Szubienice

Bal Sylwestrowy Szubienice

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Powitanie Nowego Roku to zawsze jedna z najbardziej hucznych nocy. Dobra zabawa świętujących bywa jednak niejednokrotnie traumą dla zwierząt.
Ogromny huk, niespodziewany błysk - wybuchające fajerwerki i petardy mogą przerazić wiele kotów czy psów. Specjaliści zachęcają, by właściciele czworonogów już teraz odpowiednio przygotowali siebie i swoich pupili do Sylwestrowej nocy.

Ziajanie, drżenie, podkulanie ogona - to tylko niektóre z objawów lęku zwierzęcia. Jeśli wiemy, że nasz pupil tak reaguje, możemy postarać się zminimalizować skutki stresu.

— Już dziś warto udać się do weterynarza, bo każdy suplement potrzebuje czasu, aby zadziałać — informują przedstawiciele Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt w Olsztynie. — Do tego można zabezpieczyć psa na spacerze dwoma smyczami, unikać miejsc wystrzałów, a także ograniczyć liczbę i długość spacerów.

Sylwestrowe popołudnie czy wieczór to zagrożenie, że przestraszony czworonóg ucieknie. Dlatego dobrze byłoby sprawdzić, czy zwierze ma zarejestrowany czip, czy ma adresówkę, a na niej odpowiednie dane.

Zachęcamy, by tego wieczora i nocy, witając Nowy Rok, zrezygnować z odpalania fajerwerków. To kosztowne, a także niebezpieczne - nie tylko dla zwierząt, ale także dla rąk czy oczu używających środki pirotechniczne.