Prosto z ulicy: Nowa atrakcja w Olsztynie uszkodzona. Kto i kiedy podejmie działania?

2023-12-28 14:29:27(ost. akt: 2023-12-29 11:13:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Funkcjonujące od niedawna nowe miejsce rekreacyjne w Olsztynie zostało już uszkodzone. Mimo upływającego czasu usterka pozostaje nienaprawiona. "Kto i kiedy podejmie działania" pyta zdenerwowany czytelnik.
W Olsztynie w sąsiedztwie istniejącego stadionu rugby niedawno została oddana nowa atrakcja. Zgodnie z życzeniem olsztynian zagospodarowany został fragment naturalnego terenu skarpy nad rzeką Łyną. Ma on pełnić funkcję rekreacyjno-wypoczynkową.

Dodatkowo wybudowano ścieżkę o nawierzchni mineralnej, która dowiązano do istniejącego chodnika przy ul.15 Dywizji. Wybudowane zostały także schody, dzięki którym ekotaras będzie także dostępny z terenu sąsiadującego bezpośrednio ze stadionem rugby.

Niestety niedługo po zakończenie prac część ekotarasu została zniszczona. Wszystko za sprawą pogody i silnego wiatru, z którym mieliśmy do czynienia przed Świętami Bożego Narodzenia.

Fot. Zbigniew Woźniak

Niesforna pogoda przewaliła drzewo, które zniszczyło ogrodzenie, jednocześnie zagradzając przejście na jednej ze ścieżek ekotarasu.

— Do zdarzenia doszło w piątek (22 grudnia), w czwartek (28 grudnia) drzewo wciąż zalega — pisze zdenerwowany czytelnik. — Rozumiem, że ekotaras ma służyć rekreacji i aktywności fizycznej, wolałbym jednak uskuteczniać ją na przeznaczonych do tego tam sprzętach, aniżeli pokonując powalone drzewo.

Fot. Zbigniew Woźniak

A zatem kto i kiedy podejmie działania?

Fot. Zbigniew Woźniak

Przypomnijmy, że ekotaras to projekt OBO, który będzie miał głównie przeznaczenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej i przedszkolnej, a także będzie pełnił funkcję rekreacyjną i integracyjną dla mieszkańców Olsztyna. Celem projektu jest zachęcenie i pobudzenie młodzieży oraz osób dorosłych i seniorów do aktywności i korzystania z form relaksu.

Takich miejsc wokół Olsztyna jest już niewiele. Lokalizacja Edukacyjnego Ekotarasu jest wyjątkowa, znajduje się w centrum Olsztyna, jednak w sposób naturalny stwarza warunki wyjątkowe pod względem walorów przyrodniczych oraz widokowych. Miejsce jest obniżone o kilka metrów poniżej stadionu i znajduje się kilkadziesiąt metrów nad Łyną. Usytuowanie sprawia, że Edukacyjny Ekotaras jest ostoją ciszy i spokoju przy zachowaniu naturalnych warunków.

Nasz fotoreporter udał się na miejsce zarówno tydzień temu jak i dziś.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak