Premier: podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu międzyresortowego w sprawie Funduszu Kościelnego

2023-12-28 10:08:53(ost. akt: 2023-12-28 10:08:45)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu międzyresortowego, który zajmie się m.in. zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego; prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły - oświadczył premier Donald Tusk.
Premier wskazał, że Fundusz Kościelny to pieniądze, jakie co roku rząd przeznacza na składki rentowe i emerytalne, głównie sióstr zakonnych i zakonników oraz księży, którzy nie mają żadnych źródeł dochodu.

— To zobowiązanie, aby składki pojawiały się w ZUS-ie, ono jest z punktu widzenia interesów państwa neutralne. I tak bylibyśmy zobowiązani, na różne sposoby, do zabezpieczenia socjalnego przyszłych emerytów i rencistów — wyjaśnił Tusk.

Zwrócił uwagę, że 99 proc. środków z Funduszu Kościelnego są przeznaczone właśnie na te składki. Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że Fundusz Kościelny to też "pewien symbol, pewne hasło" i dużo emocji w społeczeństwie, głównie negatywnych, budziły informacje o różnych formach finansowania Kościoła.

— Dzisiaj podjęliśmy decyzję, po uzyskaniu informacji na temat Funduszu Kościelnego i źródeł finansowania, o powołaniu zespołu międzyresortowego. Bedą tam ministrowie z kilku resortów. Będzie tam pan wicepremier Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, pani minister Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny pracy i polityki społecznej, minister finansów (Andrzej Domański - PAP), szef kancelarii premiera (Jan Grabiec - PAP) i Rządowe Centrum Legislacji — wskazał Tusk.

Dodał, że międzyresortowy zespół zajmie się zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego oraz innych źródeł finansowania z pieniędzy publicznych Kościołów, w tym także zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.

Podkreślił, że zmiany będą konsultowane także z Kościołami.

— Prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały, i to jest ustalenie, w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły, a więc mówimy tutaj o systemie dobrowolnego odpisu od podatku osób zainteresowanych wsparciem swojego Kościoła. Musi to być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa — powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że wszyscy powinni mieć poczucie sprawiedliwości, zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące.

— Zespół ministrów przyjął na siebie zobowiązanie zakończenia prac i wprowadzenia nowego systemu na rok 2025 — powiedział Tusk.

Dodał, że temat ten pojawiał się także w poprzednich latach, kiedy to sprawował urząd Prezesa Rady Ministrów.

— Pamiętacie, że podjęliśmy już wtedy pierwsze kroki w tej kwestii. Najwięcej emocji to budziło akurat w mniejszych Kościołach, Kościół katolicki z odpisem podatkowym prawdopodobnie poradzi sobie ze względu na ilość wiernych — wskazał.

Tusk podkreślił, że "nie chodzi tu o wojnę ideologiczną, tylko o elementarne poczucie transparentności, przyzwoitości".

— Jeśli uwolnimy Kościół od politycznej władzy i uwolnimy Kościół od publicznych pieniędzy, będzie to wyłącznie z korzyścią dla Kościoła — ocenił premier.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3112815 28 gru 2023 16:52

    Twórcy tego pomysłu zapominają jaka była geneza powstania funduszu kościelnego. Otóż władza komunistyczna po zrabowaniu większość dóbr ziemskich należących do kościoła katolickiego w roku 1950 zdecydowała, że wszystkie kościoły (!) będą w ramach rekompensaty będą otrzymywały pieniądze na ZUS i ubezpieczenia księży. Reszta (niewielka) część pieniędzy szła na remonty kościołów. Pytanie więc czy obecna ekipa nie wie czy nie chce wiedzieć o tym, że fundusz kościelny był i jest słusznie należną rekompensatą a nie świadczeniem państwa dla kościoła (głównie katolickiego ale nie tylko)?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja. #3112807 28 gru 2023 12:48

    Dawno powinno tak być , cała Europa tak funkcjonuje i jest dobrze. Dlaczego moje podatki mają iść na jakiś kościół który mnie nie interesuje?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz