Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Dwie przyczepy śmieci, ponad dwie tony eternitu - to tylko część tego, co ostatnio znaleziono w lesie. Ministerstwo mówi "dość" i chce wyższych kar [VIDEO]

2020-07-28 14:51:41 (ost. akt: 2020-07-28 14:19:35)

Autor zdjęcia: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie/ Adam Gełdon/ screen

Ilość śmieci odnajdywanych w lasach nie przestaje szokować. Bo czy można przejść obojętnie obok informacji o tym, że w czasie sprzątania naszego ogromnego skarbu, jakim są polskie lasy, znaleziono tony śmieci? Michał Woś, minister środowiska, mówi tymczasem: wypowiadamy wojnę leśnym śmieciarzom.

Ministerstwo Środowsiska chce, we współpracy z Lasami Państwowymi, działać przeciwko śmieceniu w lasach. Narzędziem do walki ma być straszak w postaci wyższych kar. W projekcie ustawy, nad którą pracuje resort, pojawił się zapis, na mocy którego grzywna pieniężna miałaby być podniesiona z obecnych 500 zł do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu.

Porządkowi w lesie przysłużyć ma się także pojawienie się nowych fotopułapek. Jak poinformował we wtorek Michał Woś, obecnie działa 2 tys. takich pułapek. Jeszcze w tym roku ich liczba ma wzrosnąć do 5 tys. Koszt tego przedsięwzięcia jest niemały, bo ma wynieść milion złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że Lasy Państwowe płacą co roku około 20 mln zł za sprzątanie śmieci, które są nielegalnie porzucane na obszarach leśnych, to kwota, którą resort chce przeznaczyć na prewencję, przestaje chyba robić aż takie wrażenie.

W kolejnym roku na śmiecących "oko" ma mieć kolejne pięć tysięcy fotopułapek. Leśników wspomagać będą także drony.Wystarczy jeden z ostatnich przykładów, by pokazać skalę problemu dotyczącą śmieci w lesie. Leśnicy z Nadleśnictwa Spychowo we współpracy z OSP Spychowo i wolontariuszami wywieźli z lasu dwie przyczepy ciągnikowe śmieci gabarytowych i zmieszanych, kilkadziesiąt worków z sortowanymi i ponad dwie tony eternitu - poinformowali na swojej stronie internetowej przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Szokującego odkrycia dokonał także tydzień temu pracownik Nadleśnictwa Nidzica. Między Napiwodą a Koniuszynem znaleziono bowiem 15 zbiorników o pojemności 1000 litrów zawierających nieznaną substancję.

— Po przyjeździe na miejsce, rozpoznaliśmy teren, zabezpieczyliśmy go i wyznaczyliśmy strefę niebezpieczną. Trzynaście z piętnastu zbiorników było uszkodzonych, w znacznym stopniu zdeformowanych. Wewnątrz znajdowały się niezidentyfikowane substancje: czarna żywiczna i biała, a także odpady budowlane, tj. puszki po farbach, deski, szmaty. Nie posiadamy sprzętu do szczegółowej identyfikacji tego typu substancji, dlatego na miejsce przybyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Olsztyna — mówił nam wówczas st. kpt. Dariusz Jankowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy.

Po wstępnych badaniach okazało się, że substancja ma odczyn neutralny, a co za tym idzie nie stwarza zagrożenia chemiczno-ekologicznego. Była to prawdopodobnie mieszkanka olejów ropopochodnych.

O podobnie bulwersującym znalezisku zostali poinformowani w połowie lipca olsztyńscy policjanci. Zaalarmowani funkcjonariusze znaleźli na terenie gminy Purda kilkaset zużytych opon oraz zbiorniki po paliwie. Śmieci znajdowały się na terenach leśnych i gruntach rolnych. Do sprawy zatrzymano dwóch mężczyzn. Jeśli potwierdzi się, że to oni wyrzucali odpady w nielegalnych miejscach, mogą trafić do więzienia nawet na pięć lat.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stara baba #2974915 | 88.156.*.* 21 wrz 2020 08:27

  Śmieci w lasach będzie coraz więcej dlatego,że polityka śmieciowa idzie złą drogą. Tu nie chodzi o prawdziwą ochronę przyrody,ale o zarabianie pieniędzy kosztem każdego mieszkańca planety. Podnoszenie cen opłat i dyscyplinowanie za pomocą kar nie uzyska dobrego pożytecznego efektu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Radio Erewań #2973227 | 95.49.*.* 17 wrz 2020 07:08

  W Polsce przy leśnych publicznych drogach wydzielono miejsca (monitorowane) i postawiono pojemniki na śmieci aby każdy , np. grzybiarze ,kto znajdzie jakiekolwiek odpady , nieczystości w lesie mógł je zabrać i pozostawić w tych wydzielonych miejscach . Kary za pozostawienie choćby papierka w Lesie to 1000 zł i w górę. Żarty sie skończyły....każdego śmieciarza puszczają teraz z torbami a nawet bez...nawet bez skarpetek. Tak nada.!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mazur #2967303 | 79.124.*.* 2 wrz 2020 17:16

  już jeden klasyk obiecywał że zrobi porządek z nielegalnymi wysypiskami śmieci ...i na obietnicach skończyło się , tak że i tą obietnicę też można między bajki włożyć ... obiecanki , cacanki a głupiemu radość ...następny oszust który obiecuje gruszki na wierzbie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mazur #2965808 | 196.245.*.* 29 sie 2020 12:42

  Wystarczy przywrocic granice z 1939 roku i problem zniknie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. stara baba #2965595 | 88.156.*.* 28 sie 2020 16:29

  Dopóki koszty podwyżek wywozu śmieci będą przerzucane na mieszkańców, dopóty śmieci w lasach będzie przybywać. Tym problemem należy zająć się odgórnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)