Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Olsztyn. Ziobro uniknął grzywny

2020-07-03 13:06:48 (ost. akt: 2020-07-03 15:20:24)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Minister Ziobro może odetchnąć. Olsztyński sąd nie ukarze go grzywną. Sędziowie radzą, czy cofnąć grzywnę wobec Szefowej Kancelarii Sejmu. W piątek zapadły decyzje w głośnej sprawie, którą rozpoczął sędzia Juszczyszyn, a kończy sędzia Żegarska.

Mijają kolejne miesiące, a sprawa, w której sędzia Paweł Juszczyszyn ukarał szefową kancelarii sejmu, a ministrowi Ziobrze zagroził grzywną trwa w najlepsze. W piątek 3 lipca na niejawnym posiedzeniu zebrali się sędziowie, którym przydzielono sprawę prowadzoną wcześniej przez Pawła Juszczyszyna.

Z komunikatu wydanego przez rzecznika sądu wynika, że minister Ziobro już nie musi przysyłać do olsztyńskiego sądu korespondencji z marszałkiem sejmu na temat wyboru KRS i nie dostanie grzywny za to, że tego nie zrobił.

- Ministerstwo Sprawiedliwości pismem z 10 lutego 2020 r. udzieliło informacji, nie przedstawiając jednocześnie dokumentów w postaci żądanej korespondencji. I w tym zakresie postanowieniem z dnia 3 lipca 2020 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie, na podstawie art. 359 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, uchylił powyższe postanowienie z uwagi na zmianę okoliczności sprawy - czytamy w komunikacie podpisanym zastępstwie Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie przez sędziego Adama Barczaka.

Sędzia Barczak relacjonując decyzje sądu poinformował również o tym, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie zaskarżenia przez Szefową Kancelarii Sejmu nałożonych na nią grzywien.

- Termin posiedzenia w tym przedmiocie w najbliższym czasie zostanie wyznaczony - stwierdza zastępujący rzecznika sądu Adam Barczak.

Paweł Juszczyszyn, przed swoim zawieszeniem w czynnościach sędziego, zdążył wydać ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze nakaz okazania sądowi oryginałów lub urzędowo poświadczonych kopii, dokumentów "w postaci korespondencji pomiędzy Marszałkiem Sejmu RP i ministrem sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków KRS". Nakaz miał być wykonany pod groźbą kary grzywny.
Termin przekazania korespondencji już minął, a ministerstwo nie tylko korespondencji nie przesłało, ale wręcz odmówiło wykonania nakazu sądu, bo ta zawiera informacje niejawne i może nimi dysponować nie samo ministerstwo, a jedynie Marszałek Sejmu.

Przypomnijmy. Listy poparcia KRS zostały ujawnione przez Kancelarię Sejmu kilka miesięcy tremu. Proces, który jest w tej chwili prowadzony trwa już półtora roku i dotyczy nakazu zapłaty za niespłaconą chwilówkę zaciągniętą przez jedną z mieszkanek regionu. Sędzia Juszczyszyn wykorzystał sprawę, która trafiła pod jego jurydykcję w olsztyńskim sądzie apelacyjnym, do podważania prawa do orzekania sędziego pierwszej instancji, który został sędzią z nominacji tzw. nowej KRS. Wówczas listy popracia KRS jeszcze nie były ujawnione. O skład KRS i sposób jej wyboru toczy się spór między zwolennikami rządu i częścią środowiska sędziowskiego próbującego zachować istniejące wcześniej w Polsce regulacje prawne.

Spór jest tak poważny, że zabiera w nim głos zarówno cały Sąd Najwyższy, jak i jego poszczególne Izby. Ich decyzje często są ze sobą sprzeczne. Swoje decyzje wydaje też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale także Trybunał Konstytucyjny i zwalczające się obozy polityczne. Sędzia Juszczyszyn został ostatecznie bezterminowo zawieszony w swoich obowiązkach, a sprawę przejęła inna sędzia z olsztyńskiego sądu.

Jeszcze przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego sędziowie z Olsztyna wyznaczyli ostateczny termin zakończenia sprawy na 13 maja, czyli zaraz po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Ostatecznie swoje zarządzenie wydali również po pierwszej turze wyborów, ale 3 lipca.
SK

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. www #2944413 | 83.9.*.* 6 lip 2020 08:13

  Pewne jest, że Juszczyszyn jest uzależniony politycznie. Natomiast pozostali sędziowie swoim zachowaniem udowodnili, że nie potrafią być niezależni i niezawiśli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z PISZA 81*15 #2943626 | 81.15.*.* 4 lip 2020 10:31

  - POWIESIĆ - JEGO PORTRET NA SZUBIENICY - NAWIĄZUJĄC DO SŁYNNEGO OBRAZU.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Z Pisza #2943604 | 83.31.*.* 4 lip 2020 10:10

  Polacy , na razie to jest nic , ale piszę wam prawdę ,że jeżeli duda wygra , poleje się krew i poleją się łzy , bo nastąpi anarchia i nastanie wojna etniczna .Ja nie głosuje na nikogo , ale będzie bardzo nie dobrze a ja zawsze piszę prawdę

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. kasta #2943522 | 88.156.*.* 4 lip 2020 08:23

   kolega chciał zwolnić swojego dyrektora firmy od pielęgnacji trawy, z wilczym biletem jest już na trawce, jedjotów u nas ci dostatek

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Poprostu; #2943323 | 95.160.*.* 3 lip 2020 20:13

   Bagno Olsztynskich sadow ,rada nie ma co skladac do sadu w Olsztynie zadnych pozwow,to chucwa,

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)