Wtorek, 26 maja 2020. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Prokuratura sprawdza szpitalne szkolenie, a szpital wojewódzki w Olsztynie wydaje oświadczenie

2020-04-02 12:44:19 (ost. akt: 2020-04-02 13:23:30)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Dzisiaj (2 kwietnia) około południa szpital wojewódzki w Olsztynie wydał oświadczenie, w którym tłumaczy sytuację, jaka miała miejsce w czasie szkolenia BHP pracowników. Jak informował wczoraj jeden z portali, w szkoleniu brała lekarka, u której wykryto później zakażenie koronawirusem. W konsekwencji do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o sprowadzeniu zagrożenia epidemiologicznego przez dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Zobacz także: Sprawdzają szpitalne szkolenie Sprawdzają szpitalne szkolenie Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło anonimowe zawiadomienie dotyczące szkolenia w szpitalu wojewódzkim, w którym miała brać udział lekarka zakażona...

Wczoraj portal Onet.pl poinformował, że wśród osób, które brały udział w szkoleniu w szpitalu, była lekarka, która niedawno wróciła z zagranicy i która, jak wynika z relacji dziennikarzy, miała objawy choroby. Portal cytował też anonimowe wypowiedzi medyków.

Poniżej publikujemy fragmenty oświadczenia wydanego przez dyrekcję WSS w Olsztynie (pisownia oryginalna):

1) 25 marca br. w szpitalu odbył się instruktaż stanowiskowy BHP niezbędny do bezpiecznego prowadzenia procedur medycznych przez personel bloku operacyjnego w czasie pandemii. Szkolenie dotyczyło personelu pracującego w tym dniu i odbyło się na największej sali (o powierzchni ponad 240m2, co umożliwiło zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy uczestnikami. Żaden z uczestników przedmiotowego szkolenia nie miał objawów infekcji SARS-CoV-2.1. Lekarka, u której później wykryto zakażenie nie wróciła z zagranicy, a podczas szkolenia ani ona, ani żaden z pozostałych uczestników nie przejawiał objawów infekcji SARS-CoV-2.

2) Lekarka o której mowa po zapoznaniu się z najnowszymi doniesieniami o nietypowych objawach COVID-19 (utrata węchu) wykonała test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 i uzyskała wynik pozytywny, o czym bezzwłocznie poinformowała bezpośredniego przełożonego.

3) Po uzyskaniu informacji o dodatnim wyniku badania ww. lekarki przeprowadzono własne dochodzenie epidemiczne w kierunku spełniania kryteriów bliskiego kontaktu. Z każdą osobą uczestniczącą w instruktażu przeprowadzono wywiad czy nie spełnia kryteriów bliskiego kontaktu. Pracownicy, którzy byli w bliskim kontakcie zostali natychmiast odsunięci od pracy w szpitalu przez swoich przełożonych.

4) Rozpoznanie CCA/lD-9 u pracownika WSS w Olsztynie zgłoszono do PSSE, która zleciła własne dochodzenie, w wyniku którego wdrożono postępowanie zbieżne z wcześniej wdrożonym.U wszystkich osób z bliskiego kontaktu wykonano testy w kierunku COVID-19 w porozumieniu z Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, wszystkie wykonane do dnia dzisiejszego testy są ujemne. O wynikach kolejnych testów będę Państwa informować na bieżąco.


Jednocześnie pragnę Państwa zapewnić, że jako dyrektor szpitala robię wszystko, co możliwe, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi szpitala.Codziennie członkowie zespołu kryzysowego analizują bieżącą sytuację epidemiologiczną i formułują wnioski i wytyczne, które są kierowane do kadry. Zapewniamy środki bezpieczeństwa personelowi i pacjentom. Personel medyczny wchodzi do Szpitala osobnym wejściem,wszystkim wchodzącym mierzona jest temperatura. Bezpieczeństwo pracowników i pacjentów jest dla nas priorytetem i dokładamy wszelkich starań by je skutecznie zapewnić

Źródło: WSS w Olsztynie


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (2 kwietnia) wydaniu m.in.

Pani Krystyna uważa, że wszyscy musimy rygorystycznie przestrzegać zakazów. jej zdaniem nie wszyscy to rozumieją.Zaraza nie będzie trwała wiecznie
Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy Olsztyna przestrzegają zakazów, które mają chronić przed epidemią koronawirusa. Nakazy są przestrzegane. Widać jednak, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni pełzającą epidemią. Wielu puszczają nerwy...

2005 po śmierci papiezaSamotna trumna przed bazyliką
Na placu Świętego Piotra stoi trumna wykonana z drewna cyprysowego. Na niej leży ewangeliarz, którego karty przewraca wiatr. W końcu księga się zamyka, tak jak ziemski rozdział życia Jana Pawła II. Dziś mija 15. rocznica śmierci papieża.

Przełóżmy wybory prezydenckie
Tak można skwitować stanowisko większości prezydentów i burmistrzów największych miast regionu. Są jednak i tacy, którzy uważają inaczej. No i są też tacy, którzy swojego zdania nie chcą ujawnić.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ggg #2899144 | 83.15.*.* 3 kwi 2020 07:53

  I to dowód na to ,że niektórzy zamiast lekarzami powinni być np:pomywaczem naczyń. Nie każdy nadaje się na lekarza tak jak na księdza..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #2899041 | 89.228.*.* 2 kwi 2020 21:57

  A dlaczego lekarka musiała sama wykonać test? Czemu szpital jej tego nie zrobił zgodnie z obowiązująca procedurą?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ~Pacjentka #2898996 | 88.156.*.* 2 kwi 2020 20:31

   A tym czasem tak przestrzegają procedur, że 19 marca na SOR pielęgniarka pobierała mi krew bez rękawiczek, tłumacząc się tym, że ich nie ma

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ja #2898906 | 31.11.*.* 2 kwi 2020 18:17

    Miała przeczucie że może chorować na Covid-19 więc poszła zrobić sobie test z pominięciem Sanepidu, izolacji, kwarantanny? Równi i równiejsi, mądrzy i mądrzejsi. Swoją drogą, genialny pomysł robić szkolenie w grupie. Może to też wina rządu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Jan #2898899 | 31.0.*.* 2 kwi 2020 18:06

    Dlaczego dopiero ukazuje się tekst o tej aferze?Bo Onet napisał. U nas cisza. Niby nikt nie zarażony,a lekarze nie wracają do pracy. Co na to Kierzkowska? Łże!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (15)