Quantcast

Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Komunikacja miejska w czasach epidemii. Jak wygląda dezynfekcja pojazdów w Olsztynie? [ROZMOWA]

2020-03-31 13:47:06 (ost. akt: 2020-03-31 14:56:27)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

MPK Olsztyn chce zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. O tym, jak wygląda dezynfekcja pojazdów oraz jakie zmiany zostały wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów, opowiada rzecznik spółki Cezary Stankiewicz.

Zobacz także: Uwaga! Zmiany w komunikacji miejskiej w Olsztynie Uwaga! Zmiany w komunikacji miejskiej w Olsztynie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie informuje, że wprowadzone zostają zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
Zobacz także: Przystanki, autobusy, poręcze i kosze. Jak wygląda dezynfekcja infrastruktury w Olsztynie? Przystanki, autobusy, poręcze i kosze. Jak wygląda dezynfekcja infrastruktury w Olsztynie? Trwa walka z koronawirusem. Infrastruktura wielu miast w Polsce przechodzi dezynfekcję. – Czy Olsztyn również? – zapytał nasz czytelnik. Sprawdziliśmy....
Zobacz także: Zmiany w olsztyńskich autobusach i tramwajach Zmiany w olsztyńskich autobusach i tramwajach Nasi czytelnicy zwrócili uwagę, iż wprowadzono nowe, lepsze rozwiązanie przy podziale miejsc w miejskich autobusach.
Zobacz także: Mniej miejsc dla pasażerów. Jak Olsztyn poradzi sobie z ograniczeniami w komunikacji? Mniej miejsc dla pasażerów. Jak Olsztyn poradzi sobie z ograniczeniami w komunikacji? Nowe ograniczenia wprowadzone przez rząd dotyczą m.in. komunikacji miejskiej. Liczba pasażerów, która może jednocześnie podróżować autobusem lub tramwajem...
— Jak wygląda dezynfekcja autobusów i tramwajów w Olsztynie? Jak często dezynfekowane są pojazdy?
— Wszystkie pojazdy są dezynfekowane codziennie. Elementy wyposażenia są przecierane specjalistycznymi preparatami biobójczymi. Dodatkowo tramwaje i autobusy są ozonowane, czyli wypełniane ozonem przez kilkadziesiąt minut.

— Kto dokonuje tej dezynfekcji?
— Pracownicy firmy zewnętrznej, która sprzątała dotychczas tramwaje i autobusy. Teraz doszedł obowiązek dezynfekcji wszystkich elementów, z którymi mogą się zetknąć pasażerowie, czyli poręczy, oparć foteli, kasowników i biletomatów.

— Od jak dawna pojazdy są dezynfekowane? Czy MPK zareagowało natychmiastowo?
— Tak. Pojazdy są dezynfekowane od niemal trzech tygodni, kiedy w Polsce stwierdzono pierwsze przypadki zakażenia nowym rodzajem wirusa. Zanim wprowadzono przepisy związane z epidemią koronawirusa, my już wykonywaliśmy zabiegi dezynfekcyjne. Było to podyktowane troską o zdrowie nie tylko pasażerów, ale także naszych pracowników.

— Bezpieczeństwo kierowców to bardzo ważna kwesta. Jak jeszcze MPK dba o bezpieczeństwo swoich pracowników?
— Kierowcy mają maseczki, rękawiczki jednorazowe i atomizery z płynem dezynfekującym. Przestrzeń kierowcy jest odizolowana od reszty pojazdu, a drzwi wejściowe (pierwsze) zostały wyłączone. Zgodnie z zaleceniami Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie kierowcy nie sprzedają również biletów.

— Czy kierowcy mają przeprowadzane testy na obecność koronawirusa?
— Nie, nie ma takich zaleceń. Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia testy są wykonywane tylko w sytuacji podejrzenia zakażenia. Nasi pracownicy są zdrowi.

— Czy pracownicy MPK mają organizowane jakieś szkolenia? Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia zakażeniem itp.?
— W obecnej sytuacji, zgodnie z zaleceniami i specustawą, wszystkie szkolenia są zawieszone. Wszyscy nasi pracownicy są wyszkoleni i odpowiednio przygotowani, ale to nastąpiło wcześniej. Wszyscy także wiedzą, jak mają wykorzystywać środki ochrony osobistej związanej z pandemią Covid-19. Informacje i instrukcje związane z sytuacją epidemiologiczną są wywieszone w zakładzie pracy.

— Czy kierowcy mogą zatem czuć się bezpieczni?
— MPK Olsztyn zrobiło wszystko co można, by czuli się maksymalnie bezpiecznie w tej sytuacji.

— A co z ograniczeniami liczby pasażerów? Jak to wygląda w praktyce?
— Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, w środkach komunikacji miejskiej, czyli także w MPK Olsztyn, w tramwajach i autobusach dostępna może być tylko połowa miejsc siedzących. Chodzi o zachowanie większych dystansów między pasażerami. W naszych pojazdach wydzieliliśmy specjalnymi plakatami miejsca niedostępne. Są one wyraźnie oznakowane. Z relacji kierowców wynika, że pasażerowie stosują się do tych obostrzeń.

— Czy ktoś sprawuje nad tym nadzór?
— Nasi kierowcy i nadzór ruchu zwracają na to uwagę. Współpracują również ze służbami takimi jak policja czy straż miejska.

— Zdarzają się jakieś przypadki złamania przepisów dotyczących ograniczenia?
— Na szczęście pasażerowie są zdyscyplinowani i stosują się do ograniczeń. Nie docierają do nas żadne skargi.

— Czy MPK planuje wprowadzenie zmian w kursowaniu autobusów?
— To pytanie należałoby raczej skierować do ZDZiT. Na razie ograniczyliśmy kursowanie linii tramwajowej nr 3. Ma to związek z zawieszeniem zajęć przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Ta linia funkcjonuje od poniedziałku do piątku. W weekendy tramwaje nie kursują.

— Czy można by było w jakiś sposób zaapelować do podróżnych, aby dbali o bezpieczeństwo swoje i innych w tym trudnym dla wszystkich czasie?
— Tylko tyle: bądźmy życzliwi i uśmiechnięci. I stosujmy się do zaleceń specjalistów! Ograniczmy do niezbędnego minimum wychodzenie z domu.

Milena Siemiątkowska


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (31 marca) wydaniu m.in.

Marcin BurzaWirus zabija miejsca pracy
Koronawirus zmienił wszystko, a walka z pandemią to też walka o przetrwanie gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy. Eksperci przewidują falę bankructw, skok bezrobocia. A przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze wsparcie.

Teraz PiS chce referendum
Ledwie upadła jedna inicjatywa referendalna, a już jest zapowiadana kolejna. Działacze PiS mówią o zamiarze zorganizowania referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna.

Egzaminy też miały problem
Próbne egzaminy ósmoklasistów to nic nowego. Nowy był tylko sposób ich przeprowadzenia — w sieci. Stało się jednak to samo, co w przypadku startującego niedawno e-learningu. Padły serwery. Na szczęście nie na długo.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spoko #2897720 | 80.50.*.* 1 kwi 2020 11:12

  a kierowcy dalej wożą więcej ludzi niż wolno przykład autobus ranny Olsztynek olsztyn !!!!!10 osó zadużo !!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kierowcy #2897417 | 88.156.*.* 31 mar 2020 21:50

   Ten artykuł to na prima aprilis

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kiedy władze miasta wyłączą światła drogowe w #2897403 | 188.147.*.* 31 mar 2020 21:35

    Kiedy władze miasta wyłączą światła drogowe w Olsztynie??? Po co one tamują mały teraz ruch na mieście ??

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. mpk #2897395 | 37.47.*.* 31 mar 2020 21:17

    Jak można kur..a napisać tak kłamliwy artykuł. Gdzie nasze maseczki? Jakie codzienne ozonowanie? W irexie bardzie o kierowców dbają. Niech się udadzą do władz irexa o poradę . Tyle lat pracy i takie brednie przeczytać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. kierowca mpk1 #2897380 | 188.147.*.* 31 mar 2020 21:02

    panie stankiewicz, w takim razie gdzie moja maseczka i rekawiczki? czyzby gdzies zniknely po drodze w trakcie dystrybucji?

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (9)