Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Seniorze, zostań w domu. Upoważnij kogoś do odbierania e-recepty

2020-03-11 19:43:49 (ost. akt: 2020-03-11 18:52:32)

Jesteś osobą starszą, masz problemy zdrowotne i obniżoną odporność? Unikaj miejsc zatłoczonych, jeśli nie musisz wychodzić, zostań w domu - apeluje ministerstwo zdrowia.

Jeśli możesz, zostań w domu. Zakupy możesz zrobić online, dostarczą Ci je do domu. Jeśli jesteś osobą samotną, bez rodziny lub nie w pełni samodzielną, zgłoś telefonicznie do Urzędu Wojewódzkiego lub Ośrodka Pomocy Społecznej, że potrzebujesz pomocy - informuje pacjent.gov.pl.

Nie wychodź z domu po receptę
Ministerstwo przypomina:
– e-receptę możesz dostać na mail lub telefon. Unikniesz wizyty w przychodni, w której możesz zetknąć się z chorymi i być niepotrzebnie narażonym na wirusy.
Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli potrzebujesz, by ci przepisał leki. W niektórych przychodniach możesz skorzystać z czatu. Po konsultacji lekarz wystawi Ci e-receptę. Kod e-recepty przyjdzie na wybrany mail lub jako SMS na wskazany numer telefonu. E-recepta będzie też dostępna na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Możesz podać dowolny numer telefonu komórkowego, Twój, męża, dziecka. Jeśli masz jeden telefon komórkowy wspólny z partnerem, to podajesz ten numer.

Dowiedz się, jak się zalogować na Internetowe Konto Pacjenta – przeczytaj Poradnik dla Seniora. To proste, przeprowadzimy Cię przez to krok po kroku. Zawsze możesz poprosić kogoś bliskiego, by pomógł Ci przy pierwszym logowaniu się.
Upoważnij kogoś do odbierania e-recepty.

Wygodniej Ci, by ktoś odbierał za Ciebie e-recepty i je realizował?
Internetowe Konto Pacjenta to umożliwia. Jedynym warunkiem jest to, że bliska Ci osoba również posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), a Ty dasz jej pełnomocnictwo.

Logujesz się na Internetowym Koncie Pacjenta
- na górze z prawej strony widzisz słowo uprawnienia, klikasz tam
- teraz klikasz na - moi pełnomocnicy, a następnie na dodaj pełnomocnika
- wpisujesz kolejne dane tak, jak podpowiada Ci system: Nazwisko, PESEL, zakres dostępnych danych i czas, na jaki ktoś ma upoważnienie. Zatwierdzasz.

Jeśli chcesz, żeby to nie Tobie, ale bliskiej osobie system przesyłał (SMS-em lub e-mailem) e-receptę, zaznacz odpowiednie opcje w ustawieniach konta. Kliknij na „Edytuj swoje dane”. Podaj numer telefonu lub/i adres mailowy bliskiej osoby. Zatwierdź.

Dzięki temu, że ktoś w Twoim imieniu może odebrać leki, zrobić za Ciebie zakupy, nie jesteś bezpośrednio narażony na kontakt z innymi osobami. To zmniejsza ryzyko złapania infekcji - przekonuje ministerstwo zdrowia.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mirko #2894929 | 93.105.*.* 27 mar 2020 19:35

  Pamiętajcie, żeby wasi bliscy -dziadek, babcia, mieli odpowiednie telefony, telefony dla seniora z guzikiem pomocy i lokalizatorem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jak to #2887756 | 88.156.*.* 16 mar 2020 13:23

  kto do apteki, młody z trójką dzieci, też może zachorować z zoną i kto nimi się zaopiekuje??? zostawcie tych starych jak muszą to będą wychodzić a nie narażać swoje dzieci z dziećmi, oni mają zdecydowanie więcej do stracenia!!!!!!!!!!!! chcecie abym ja miał na sumieniu mojego syna i jego dzieci, przednimi życie a my już po i to im powinniśmy się narażać a nie oni nam!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oczywiście ministry wiedzą lepiej tylko nie zorganizowali nam pomocy na telefon ochotników do załatwiania takich usług nawet za pieniądze!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. stary #2887168 | 83.9.*.* 15 mar 2020 13:28

   Pokomplikowane to z tym pełnomocnictwem. Nie można inaczej, prościej.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tom #2884958 | 145.237.*.* 12 mar 2020 10:24

   Dzisiaj sklep malwa - seniorzy 90% wykupujących wszystko. Przychodnia 90% seniorzy na niezbędne badania. Kościoły pełne kogo - seniorów. W ZUSie zacierają ręce.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. EWA #2884863 | 83.9.*.* 12 mar 2020 08:16

   I co z tego, skoro wielu seniorów pójdzie do kościoła i stamtąd może przynieść koronawirusa? Zamykane jest prawie wszystko, a kościół stoi ponad prawem?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)