Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Moją wizytówką jest moja praca

2020-02-03 15:12:29 (ost. akt: 2020-02-03 15:14:01)
Prof. Małgorzata Chomicz z dyplomem Grand Prix na tle swoich prac

Prof. Małgorzata Chomicz z dyplomem Grand Prix na tle swoich prac

Autor zdjęcia: Davorin Kereković

Prof. Małgorzata Chomicz z UWM odebrała nagrodę przyznaną przez belgijską fundację The King Baudouin Foundation. Profesor obchodzi w tym roku 25-lecie pracy twórczej i 50-lecie urodzin.

Sobotni wieczór w prestiżowej Bibliotheca Wittockiana w Brukseli należał do prof. Małgorzaty Chomicz z Wydziału Sztuki UWM, która dzieli swój czas pomiędzy salę wykładową na olsztyńskim uniwersytecie oraz pracownię we włoskiej Perugii, gdzie mieszka. Jury konkursu nie miało żadnych wątpliwości i jednogłośnie przyznało Grand Prix cyklowi czterech prac nadesłanych przez polską artystkę.

— Wysłałam tam grafiki z mojego najnowszego cyklu „Silence”, który cały czas rozwijam — opowiada prof. M.Chomicz.
Polska grafika warsztatowa jest bardzo ceniona w świecie, a prof. Chomicz stała się teraz prawdziwym ambasadorem polskiej kultury. — Po moim Grand Prix niektórzy artyści startujący w konkursie zaczęli naprawdę doszukiwać się swoich polskich korzeni — wspomina artystka.

Oprócz Grand Prix otrzymała prof. Małgorzata Chomicz także nagrodę publiczności, na którą widzowie oddawali głosy w internecie.

— Nie miałam nigdy żadnych wątpliwości co do wyboru mojej drogi twórczej, a moją wizytówką jest moja praca — mówi artystka.— W zeszłym roku otrzymałam nagrodę główną Europejskiego Triennale Grafiki Współczesnej w Tuluzie, a w tym to już jest prestiżowa nagroda z najwyższej półki, o czym świadczy także honorarium dla zwycięzcy: 5 tys. euro.

I dodaje: — To jest konkret bardzo przydatny w pracy artysty, który przecież musi wciąż inwestować w siebie, przede wszystkim w materiały do pracy.
W konkursie wzięło udział 360 artystów z całego świata. Do finału międzynarodowe jury wybrało już tylko 25 laureatów, którzy przysyłali do Brukseli po 4 wybrane prace w oryginałach.
King Baudouin Foundation powstała w 1976 roku dla uczczenia 25-lecia objęcia belgijskiego tronu przez Baldwina I (franc. Baudouin) Koburga.

ŁCP

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także