Quantcast

Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Sąd uchylił areszt wobec kierowcy podejrzanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku

2020-01-17 12:01:08 (ost. akt: 2020-01-17 12:34:59)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił tymczasowe aresztowanie zastosowane wobec Łukasza D. podejrzanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości. W ocenie sądu odwoławczego tymczasowe aresztowanie to wyjątkowy środek zapobiegawczy, który nie może być traktowany jako wstępne odbywanie kary.

9 grudnia 2019 r. Sąd Rejonowy w Szczytnie na wniosek miejscowej prokuratury wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy wobec Łukasza D. podejrzanego o kierowanie samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości i spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego w którym zginął pasażer. Obrońca Łukasza D. wniósł zażalenie na postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił zaskarżone postanowienie sądu pierwszej instancji. Uchylił zastosowany wobec Łukasza D. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a w jego miejsce wprowadził dozór policji połączony z obowiązkiem stawiennictwa 3 razy w tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem mu paszportu, a także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym.

Zobacz także: Tragiczny finał jazdy na „podwójnym gazie”. Zginął 25-latek Tragiczny finał jazdy na „podwójnym gazie”. Zginął 25-latek W nocy z piątku na sobotę, szczycieńscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego do którego doszło w miejscowości Płozy, gmina Szczytna. W wypadku...
— Sąd odwoławczy podjął taką decyzję, ponieważ uznał, że tymczasowe aresztowanie to środek zapobiegawczy, który nie może być traktowany jako wstępne odbywanie kary. Co prawda, podejrzanemu grozi orzeczenie surowej kary, jednakże aktualnie nic nie wskazuje na to, aby miał on podejmować bezprawne działania w celu uniemożliwienia jej ewentualnego wykonania w przyszłości. Tymczasowe aresztowanie stosuje się w sytuacji, gdy istnieje realna obawa, że sprawca podejmie próbę ukrycia się lub ucieczki, a także będzie nakłaniał świadków do składania fałszywych zeznań, utrudniając w ten sposób prawidłowy tok postępowania. Jednak w niniejszej sprawie Sąd Odwoławczy nie doszukał się takich zagrożeń dla postępowania. Podejrzany podczas składania wyjaśnień przed sądem rejonowym w sposób szczery przyznał się do winy, a najbardziej istotni, bezpośredni świadkowie wypadku zostali już przesłuchani. Ponadto, w ocenie sądu, który analizował cały dotychczas zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy, nie można wykluczyć, że zachowanie pasażera samochodu — pokrzywdzonego, mogło przyczynić się w istotny sposób do tego zdarzenia — informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

mat. Sąd Okręgowy w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kamil #2851350 | 86.148.*.* 18 sty 2020 09:56

  co do zasady się ZGADZAM, że areszt tymczasowy nie może zastępować kary więzienia. Ale w tej sytuacji, gdy znane są wszystkie okoliczności wypadku i sprawca przyznał się do winy to już kilka dni po zdarzeniu (jeszcze przed świętami!!!) powinien się odbyć przewód sądowy a na nim orzeczona najsurowsza kara przewidziana przez kk. Zero tolerancji dla bandytów za kółkiem!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Xxx #2851340 | 185.240.*.* 18 sty 2020 09:40

  Teraz z ofiary zrobia przestepce. chłopak z zagrobu nie ma szansy sie obronić a z pijanego ćpuna zrobi się ofiarę. Co za przekręty, co za niesprawiedliwość. Policja i sad za wszelka cene probuja zatuszować swoja nieudolnosc i nieróbstwo odwracajac uwage od siebie atakiem na zmarlego. WSTYD I HAŃBA!!! Mam nadzieje ze prawda ujrzy swiatlo dzienne

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Miły #2851044 | 31.0.*.* 17 sty 2020 19:48

   Całe szczęście , że nie nakazał wypłacić przestępcy odszkodowania .

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. milek #2851022 | 89.228.*.* 17 sty 2020 19:11

   olsztyński sąd i wszystko w temacie

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. nc #2850903 | 79.190.*.* 17 sty 2020 15:02

   ŻAL TO CZYTAĆ

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)