Quantcast

Czwartek, 22 października 2020. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Uchylono zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna

2019-12-23 14:29:05 (ost. akt: 2019-12-23 16:23:01)
Wiec poparcia Juszczyszyn

Wiec poparcia Juszczyszyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna z Sądu Rejonowego w Olsztynie. Sędzia był zawieszony do 29 grudnia.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do orzekania. We wtorek (23 grudnia 2019 r.) Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w obowiązkach. Był on zawieszony do 29 grudnia. Decyzja Izby oznacza, że sędzia może wrócić do pracy.

Czy zatem decyzja o jego zawieszeniu była słuszna? — Jest zdanie odrębne (do decyzji SN zdanie odrębne zgłosił przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Jacek Wygoda — red.), a więc ktoś podzielił moje zdaniem w tym zakresie — mówi sędzia Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. — Czekam na uzasadnienie postanowienia i zdania odrębnego w tej sprawie. Zobaczmy, czy rzecznicy dyscyplinarni będą też skarżyć rozstrzygnięcie w pierwszej instancji.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony po tym, jak będąc delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, zażądał od Kancelarii Sejmu przedstawienia m.in. list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia rozpoznawał apelację w sprawie cywilnej i chciał sprawdzić, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. Po tej decyzji minister sprawiedliwości cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację do Sądu Okręgowego. A wobec niego zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

Potem sędziego Juszczyszyna zawiesił w czynnościach służbowych na miesiąc prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Sędzia Juszczyszyn stał się "twarzą" protestów organizowanych przez tych, którzy uważają, że PiS ogranicza czy wręcz likwiduje niezawisłość sędziowską w Polsce. Demonstracje przed sądami przebiegały pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty", a ich uczestnicy protestowali między innymi przeciwko tzw. ustawie dyscyplinującej sędziów.

Tymczasem w poniedziałek rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych skierował wnioski do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszenie w czynnościach służbowych czworga sędziów.

— Rzecznicy dyscyplinarni będą konsekwentnie podejmować działania wobec sędziów biorących udział w anarchizacji prawa — poinformował zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik.

Chodzi o sędzię Sądu Okręgowego w Warszawie, która odroczyła rozprawę i odmówiła orzekania razem z sędzią Przemysławem Radzikiem, który też był w tym składzie. A także trzech sędziów z Sądu Okręgowego w Krakowie, którzy odroczyli rozprawę odwoławczą w celu ustalenia, czy asesor orzekający w I instancji został właściwie powołany.
am

Pisaliśmy na ten temat:Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sensacja ! #2839549 | 83.9.*.* 24 gru 2019 14:10

  Morawiecki wzywa do "wzajemnego wybaczenia"...Rodacy ..a co on ma nam wybaczyć ..? chyba że za mało wzięliśmy kredytów w jego byłym banku ..i to tych rzekomo we "franku". Kolejna granica hipokryzji ..obłudy ..kłamstwa i cynizmu tego " podwórkowego geniusza " została przekroczona...Czy ostatnia...?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Poranna Refleksja #2839431 | 83.9.*.* 24 gru 2019 08:13

  Szanowni Rodacy ....nie zauważyliście że w tym naszym "zwariowanym" kraju nie funkcjonuje.. nie istnieje już pojęcie prawa i prawdy ..nie mówiąc już o sprawiedliwości. Każdy obywatel ..prawnik i sąd interpretuje prawo na własny użytek i wedle własnego mniemania..grzebiąc w morzu przepisów i łowiąc z nich co się da -SR..SO..SA..SN... TK... itd.itp. Jak to może być że to co u jednego jest białe u drugiego jest czarne ..to już obiektywna prawda nie ma prawa istnieć.. Prawda u nas obecnie ...jak to powiedział Marsz. J.Piłsudski .".jest jak "du.a" ..każdy ma własną."..Sprawiedliwość w kontekście tak funkcjonującego prawa i prawdy istnieć nie może ..bo istnieć nie ma prawa ..skoro prawa nie ma . A codziennie ..często multum razy słyszymy w mediach ..szczególnie tych naszych publicznych..obiektywnych o "Prawie i Sprawiedliwości "....Czy nie zabrnęliśmy w jakąś "ciemną ulicę" ..z której nikt nie wie jak się wydostać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bezsens #2839392 | 188.147.*.* 24 gru 2019 02:02

  trzeba patrzec im na ręce, mają opinie jaką wypracowali

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. odczłowieczony #2839385 | 79.184.*.* 23 gru 2019 23:45

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. obecni funkcjonariusze Ministerstwa Sprawiedliwości chyba są w kropce, bo kazano im pisać komentarze, a ich tzw. Izba Dyscyplinarna uchyliła zawieszenie. Teraz bidulki nie wiedzą czy mają pluć na sędziego czy na swoich towarzyszy z pracy.

 5. kasia #2839369 | 81.190.*.* 23 gru 2019 22:45

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ten "rząd" z Ziobrą na czele próbuje wprowadzić zamordyzm białoruski lub taki jak w Azerbejdżanie. Zobaczycie, że jeszcze PiS z Gowinem i Ziobrą odbije się nam czkawką. Polska przez nich jest co raz słabsza. Następuje drenowanie spółek państwowych na niespotkaną skalę.

Pokaż wszystkie komentarze (12)