Quantcast

Sobota, 28 listopada 2020. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Miasta szukają oszczędności. "To będzie trudny budżet"

2019-12-03 15:26:25 (ost. akt: 2019-12-03 17:22:19)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Wciąż słyszymy o cięciach w budżecie Olsztyna spowodowanych polityką rządu. Oszczędności szukają też dwa inne duże miasta w regionie. — To będzie trudny budżet — mówią samorządowcy.

Niedawno olsztyńscy radni dostali na biurka projekt budżetu miasta na 2020 rok. Co prawda sesja, na której będą o tym rozmawiać, jest jeszcze przed nami, ale już dziś wiemy, że budżet w zasadzie nikomu do końca się nie podoba. Zebraliśmy kilka przykładów cięć budżetowych, które miały być spowodowane polityką rządu — chociażby ustawa o obniżce PIT z 18 do 17 procent, która ma spowodować odpłynięcie z budżetu 38 mln zł. W Olsztynie głośno zrobiło się też o zwolnieniach w Urzędzie Miasta.

Przypominamy, że w przyszłym roku wzrośnie pensja minimalna — do 2600 zł brutto (obecnie 2250 zł). Na pokrycie kosztów podniesienia płacy minimalnej pracownikom ratusz musi wydać kilka milionów. Do tego dochodzi kwestia podwyżek w oświacie, o których prezydent Olsztyna wielokrotnie mówił, że co prawda są potrzebne, ale samorząd nie otrzymał na nie pieniędzy. Miasto nie kryje się z tym, że oszczędności szuka też w kwestii zatrudnienia.

— Z tych powodów nie planujemy uzupełnienia 30 wakatów, a także szukania zastępstw pracownikom odchodzącym z pracy np. na emeryturę. Te redukcje zatrudnienia nie mają zatem charakteru personalnego. Możliwe są natomiast przesunięcia pracowników między jednostkami. Według wyliczeń na podniesienie płac do przyszłej pensji minimalnej tylko w urzędzie miasta i podległym jednostkom — nie licząc szkół — potrzeba będzie 8,2 mln złotych — podkreślił Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta.

W kiepskiej sytuacji są też miejskie instytucje. Sam OSiR potrzebuje dodatkowo 800 tys. zł. Miasto rozmyślało nad zlikwidowaniem izby wytrzeźwień, ale ten pomysł upadł po apelach szpitali i policji. Przy okazji cięć budżetowych oberwało się też olsztyńskim żłobkom. Od stycznia podrożeją o 240 zł, bo miasto ucięło dofinansowanie placówek niepublicznych. Dyrektorzy placówek podnosili, że nie zostali o tym nawet poinformowani, a niektórzy rodzice już zrezygnowali z tych przedszkoli, bo jest po prostu za drogo. Z oświatą jest zresztą najtrudniej, bo to największy wydatek budżetowy miasta. Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, dzieci i ich rodzice dowiedzieli się, że nie będzie zajęć na basenie. Później doszły wyjścia do kina czy filharmonii. Baseny miały zostać uratowane w prosty sposób — rodzice mieli za basen płacić. Problemy dotknęły również Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, którego działalność wisi na włosku.

Zobacz także: Protest nie cichnie. Wciąż walczą o żłobki Protest nie cichnie. Wciąż walczą o żłobki Przed olsztyńskim ratuszem rodzice i dyrektorzy żłobków walczyli dziś o dotację dla niepublicznych placówek. Tym razem do głosu doszły transparenty.
Głosy w Radzie Miasta są co prawda podzielone w kwestii przyczyn takich problemów z budżetem, ale wspólnie sprowadzają się do jednego — nie wygląda zbyt dobrze. — Ogólnie wygląda to słabo — nie krył w piątkowej rozmowie z nami Radosław Nojman, szef klubu PiS w olsztyńskiej Radzie Miasta. — Dochody i wydatki oraz ich wzajemna relacja w postaci deficytu „na papierze” nie wyglądają aż tak źle, ale nowe inwestycje są sprowadzone do minimum (…) Co do usprawiedliwień, to dochody Olsztyna są i tak wyższe niż rok temu, więc przyczyn dzisiejszych problemów z budżetem szukałbym bardziej w nietrafionych decyzjach podejmowanych w poprzednich latach i wątpliwych pod względem celowości inwestycjach.

— Na razie za szybko na wnioski, choć na pewno nie jest to budżet marzeń — przyznał Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta. — Sesja budżetowa jest 13 grudnia, wtedy będziemy dyskutowali tę kwestię. To nie jest tak, że miasto popełniło błędy i ma problem budżetowy. Na tę sytuację złożyła się zmiana finansowania samorządów, niedofinansowanie subwencji oświatowej, podwyżki płacy minimalnej, zabranie nam dochodów z PIT-u. Myślę, że mieszkańcy to wiedzą. To nie są problemy wynikające z naszej winy, a z tego, że samorządy są ograniczane finansowo.

A inne duże miasta w regionie? Też tną budżet na potęgę? Sprawdziliśmy.


W Elblągu wskutek obniżenia podatków oraz podwyżek dla nauczycieli w budżecie na rok 2020 będzie 45 mln złotych mniej. Jak podkreśla prezydent Witold Wróblewski będzie to bardzo trudny budżet, nastawiony na oszczędności. Prezydent nie planuje jednak zwolnień pracowników, czy ograniczania zajęć dodatkowych w szkołach. Projekt budżetu nie zakłada podwyżek wynagrodzeń dla pracowników samorządu.

— Bardzo mocno okrojone zostały zadania inwestycyjne. Na ten cel w budżecie zaplanowano jedynie 22 mln zł. Przykładem oszczędności jest też brak finansowania wyjazdów na tzw. zielone szkoły — informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

A w Ełku wciąż ważą się losy ostatecznego kształtu budżetu na 2020 rok. Dochody przewidziane są na poziomie 321 mln zł, z kolei wydatki mają osiągnąć poziom 354,5 mln zł. Planowany deficyt: 33,5 mln zł pokryty zostanie z wolnych środków z lat ubiegłych oraz emitowanych obligacji komunalnych.

Wpływy do budżetu zostaną uszczuplone o ok. 17,6 mln zł. W wyniku zmniejszenia PIT-u budżet Ełku straci 5 mln zł, a o 12 mln zł wzrosną wydatki na oświatę.

Dotychczasowy projekt nie zakłada drastycznych rozwiązań jak zwolnienia, choć nie wszystkim pracownikom, którzy mają umowy na czas określony, zostaną one przedłużone. Nie planowane jest także zamykanie przedszkoli czy szkół.

Paweł Jaszczanin, TOM, KK


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gex #2829794 | 95.160.*.* 4 gru 2019 15:48

  Wystarczy poczytać jak bardzo Olsztyn został zadłużony po I etapie budowy tramwajów!! Drugi etap budowy zadłuży Olsztyn na wiele lat, a gdy Hiszpanie wygrają w sądzie to będziemy bankrutami. Stop Grzymowiczowskiej obsesji tramwajowej!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AToJa #2829674 | 89.228.*.* 4 gru 2019 13:03

  Nauczycielom za stajk Grzymowicz zapłacił, a teraz ma dziurę w budżecie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Podpowiem za darmo #2829611 | 5.172.*.* 4 gru 2019 11:51

  Podpowiem za darmo w imię dbania o dobro miasta: nie sprzedawać gruntów kościołowi za 1% wartości, mnie dokładać milionów złotych do stomilu (prywatny klub piłkarski), nie robić remontów postojów dla taksówkarzy, bez skrupułów karać nieprawidłowo parkujących, aktywnie poszukiwać inwestorów, zadbać o poszerzenie granic miasta do obwodnicy (większe wpływy z podatków). I pewnie wiele wiele innych. Prosze korzystać. Voilla

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wku***ony #2829608 | 213.73.*.* 4 gru 2019 11:43

   03.12.2019 r. z pod Aury do Dywit dojechałem w godzinkę, płakać się chce, czy ktokolwiek oprócz mnie to widzi? Gdzie jest obwodnica północna? Dlaczego drogowy dramat na Wojska Polskie w stronę Dywit trwa? Po co fotoradar w Dywitach skoro tam wszystko stoi? Co z sygnalizacją w mieście, że na zielonym się stoi? O co tu ku**a chodzi?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. niech prezydent #2829588 | 89.228.*.* 4 gru 2019 11:10

    naczelnicy, kierownicy obniza sobie pobory, i doloza najmniej zarabiajacym, a 2 sprawa inwestycje przerastaja budzet miasta, i dojda odszkodowania dla hiszpanow

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (33)