Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Rosja otwiera się na świat. Duże ułatwienie nie tylko dla turystów

2019-10-10 16:04:51 (ost. akt: 2019-10-10 14:05:08)

Autor zdjęcia: Straż Graniczna

Od 1 października obowiązują bezpłatne wizy elektroniczne umożliwiające wjazd do Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego. Pozwalają na pobyt do 8 dni.

Od 1 października Rosja wprowadziła uproszczenia wizowe dla osób podróżujących do Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego. Systemem wydawania wiz elektronicznych jest taki sam, jak w przypadku e-wiz do obwodu kaliningradzkiego, które zostały wprowadzone od 1 lipca tego roku czy Dalekiego Wschodu.

O e-wizy do Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego mogą ubiegać się obywatele 53 krajów, w tym Polski. A wnioski o uzyskanie jednokrotnej wizy biznesowej, humanitarnej i turystycznej można składać na stronie MSZ Rosji pod adresem: electronic-visa.kdmid.ru.

Wiza elektroniczna wydawana jest bezpłatnie na podstawie wniosku cudzoziemca. Należy jednak pamiętać, że trzeba to zrobić nie później niż 4 dni kalendarzowe przed zaplanowanym wjazdem, razem z załączonym do wniosku zdjęciem cyfrowym w postaci pliku elektronicznego.

Termin ważności wizy elektronicznej wynosi 30 dni, poczynając od dnia wydania. Pozwala na wjazd i na pobyt na terenie obwodu leningradzkiego do 8 dób od daty wjazdu.

Skąd to rosyjskie otwarcie na świat? — Chodzi oczywiście o przyciągnięcie turystów i ożywienie gospodarcze obwodów objętych e-wizami — mówi Tadeusz Baryła, znawca tematyki rosyjskiej, ekspert Instytutu Północnego im. W Kętrzyńskiego w Olsztynie. — To działania obliczone głownie na turystę z Europy Zachodniej. Obwód leningradzki jest atrakcyjny dla turystów, bo znajdują się tu tzw. pałace letnie i zimowe, które są położone wokół Petersburga.

— Władze Rosji decydując się na taki krok, demonstrują swoiste otwarcie Rosji na świat jako odpowiedź na coraz większą izolację kraju spowodowaną sankcjami i negatywnym wizerunkiem po aneksji Krymu i konfliktem z Ukrainą — dodaje Wioletta Sokół, była wicekonsul w Kaliningradzie. — Ponadto w ostatnim czasie Rosja zainwestowała spore środki w utrzymanie infrastruktury turystycznej, zwłaszcza po ubiegłorocznym Mundialu. Dlatego są duże naciski lobby turystycznego, by prowadzić bardziej efektywną politykę ukierunkowaną na pozyskiwanie turystów ze świata.

— Rosja chce ocieplać swój wizerunek i nie chce izolacji — podkreśla Wioletta Sokół. — Warto też zauważyć, że od 2021 roku Moskwa planuje objąć podobnym systemem wiz elektronicznych wszystkie regiony Federacji Rosyjskiej.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zibi uk #2804446 | 92.14.*.* 15 paź 2019 19:18

  wszyscy sie otwieraja na swiat , a pisiory chca zamykac granice i i mają zamysł wyjścia z UE.))

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ignacy #2803041 | 83.28.*.* 11 paź 2019 14:32

  Ech tam, łezka się w oku kreci na wspomnienia o przekraczaniu granicy dawnego ZSRR w latach 70-80. Nu , Polskie Pany co od naz zabijajiete? Nu u wasz wszystko na Pan, pantufel, panczocha,..... A w obcasach (na wszeki wypadek z żelaznymi żabkami siedziało sobie złoto najwyższej próby. W Leningradzie cale szajki Rosjan rano pod sklepem złotniczym pobierały z kasy kwity kasowe na najladniejsze i kosztowne sztuki a portem ten kwit odspspzredawali. Kupujący opłacał w kasie kwotę zabiera l złotko i szedł na zasłużonego "klinka"

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. donald-graf-von-thusk-und-hohenstein #2802980 | 37.47.*.* 11 paź 2019 11:56

  Tak czytam i oczom nie wierzę ....... że drogi gorsze, hotele, jedzenie ????? Ale gorsze chyba od tych z Górowa Iławeckiego, Bartoszyc, Braniewa, Gołdapi i innych zapuszczonych regionów Polski ????? Był ktoś w Kaliningradzie czy tylko na pierwszej zaprawce i sklepiku z kontrabandą ????? LITOŚCI .......

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Rosja - odradzam #2802942 | 89.39.*.* 11 paź 2019 10:31

  Pluskwy w hotelach, fatalny stan nawierzchni dróg, bardzo długie oczekiwanie na granicy, niesmaczne jedzenie - można nabawić się zatruć, jedząc na mieście (poważnie), jedyne to tanie paliwo - ale nieznanej jakości - bo kto to tam kontroluje? Ogólnie nie polecam. Przy Polsce, to jak trzeci świat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jojasio #2802940 | 165.225.*.* 11 paź 2019 10:24

   W to lato byłem w Kaliningradzie na takiej wizie elektronicznej. Hotele tańsze niż u nas, przy standardzie porównywalnym. Jedzenie średnie, ale nie ma problemu z kupnem polskiego jedzenia - przy każdym większym przystanku autobudowym stoi samochód z otwartym bagażnikiem gdzie mozna kupić polskie żarcie z biedronki z przemytu. Ludzie jak się dowiadują że jesteś Polakiem to wbrew pozorom robią się naprawdę milsi. Na pewno stosunek rosjan do nas jest o wiele lepszy niż zachodnioeuropejczykow dla których nie ściemniajmy jesteśmy tylko g@#nem. jest naprawde co zwiedzać w Kaliningradzie - to ogromne miasto wielkości Poznania. Za grosze miałem bardzo fajną wycieczkę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)