Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

W całym kraju trwa policyjna akcja. Co sprawdzają policjanci? [SONDA]

2019-09-16 09:33:12 (ost. akt: 2019-09-16 09:59:29)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP Pisz

16 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzają działania kontrolno-prewencyjne pn. „Telefony". Patronem tej akcji jest Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Celem działań policjantów jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Policjanci będą dziś reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem. W tym samym czasie akcje o podobnym charakterze prowadzone są niemal we wszystkich państwach europejskich.


Policyjne działania pn. „Telefony”

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.


Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.


Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego kierowca - pieszy, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Działania policji są wspierane emisją na ekranach firmy Screen Network S.A. spotu skierowanego do kierujących pojazdami pn. „Nie używaj telefonu w trakcie jazdy”.

Apelujemy do kierujących pojazdami o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Źródło: Policja

Mandat za korzystanie z telefonu (wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku) w czasie prowadzenia samochodu wynosi 200 zł. Czy kara powinna być wyższa?
pokaż wyniki »

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obywatel #2792224 | 37.248.*.* 17 wrz 2019 13:42

  Moim zdaniem trzymając w ręku telefon to to samo jak papierosa czy e- papierosa... za tk tez powinny byc mandaty to dmuchasz, trzymasz w ręku i nie masz dwóch wolnych rąk...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwerr #2792179 | 88.156.*.* 17 wrz 2019 11:10

  Zycze powodzenia. Akcja raz do roku to takie typowe dla policji. Wystarczy spojrzec, w zasadzie co 4 kierowca jedzie i rozmawia przez telefon. Ale juz najlepsi sa "biznesmeni" w drogich wozach gdzie nie wystarczylo jak widac na kupno zestawu głośnomówiącego ;) a pozniej statystyki wygldaja jak wygldaja, jedna z najwyzszych smiertelnosci na drogach w Europie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jazda bez trzymanki #2792085 | 91.102.*.* 17 wrz 2019 07:48

  W jednej łapie browar, w drugiej szlug i jeszcze gadać przez telefon.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do kamila #2792019 | 84.138.*.* 16 wrz 2019 22:36

  Telefon w rece w czasie jazdy nie ma nic do szukania , jezeli piszesz czy odbierasz esemesy , to sie zatrzymaj i ich odczytaj , a nie w trakcie jazdy jestes zainteresowana esemesami

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Kamila #2792004 | 83.6.*.* 16 wrz 2019 22:10

  No bez przesady. Jak człowiek jest ważny i ma kontakty z ludźmi na poziomie i ma masę umówionych spotkań to musi odbierać podczas jazdy sms by zdążyć na spotkania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (30)