środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

SuperAgro WiM: Do Biesowa nawet ze Szkocji!

2019-09-05 08:29:35 (ost. akt: 2019-09-04 17:35:05)
Biesowo

Biesowo

Autor zdjęcia: Robert Sobociński

Wsi spokojna, wsi wesoła...". I piękna, urocza i zadbana. Bo takie jest właśnie Biesowo w gminie Biskupiec, nasz lider w rankingu regionalnym na Sołectwo 2019. Czy wygra? To zależy od naszych czytelników. Zapraszamy do zabawy.

Kto nie był na Warmińskiej Uczcie Pierogowej, niech żałuje. Ta duża regionalna impreza kulinarna, odbywająca się co roku w Biesowie, zyskuje nowych sympatyków. — Chyba dzięki niej zdobyliśmy już tyle głosów w konkursie "Gazety Olsztyńskiej" — żartuje Janusz Radziszewski, sołtys Biesowa.

Ale czy to rzeczywiście żart? Do Biesowa przyjechali goście z całego kraju, a nawet z zagranicy. Bo dla miłośników pieroga warmińskiego odległość nie miała żadnego znaczenia. — W tym roku sprzedaliśmy 60 tysięcy pierogów, czyli o 16 tys. więcej niż rok temu — nie kryje dumy sołtys. — Akurat zwyciężyły pierogi z gęsiną, wyprodukowane przez panie ze Stryjewa.

Kto by pomyślał, że miała to być impreza lokalna? — Takie było założenie w 2007 roku, kiedy powstał pomysł na tę pierogową ucztę — opowiada sołtys. — Ale jak widać urosła do takiej rangi, że... goście z odległych od nas miast biorą już urlopy na przyszły rok, tylko po to, żeby móc uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Impreza przebiegła bardzo profesjonalnie. Gospodynie miały do dyspozycji pawilony, a nie, jak przed laty namioty harcerskie.

Robert Sobociński Biesowo to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Biskupiec. Na jej czele od 2015 roku stoi Janusz Radziszewski. — Na prośbę mieszkańców wróciłem po latach przerwy. Wcześniej sołtysem byłem przez 9 lat — opowiada.

Sołectwo Biesowo liczy 300 mieszkańców. — Panuje u nas zgoda i współpraca — przyznaje pan Janusz. — Nie ma miejsca na alkoholizm czy patologię.

Biesowo ma powody do dumy. — Mamy przepiękny kościół i plac zabaw, który postawiliśmy dzięki burmistrzowi Biskupca — opisuje. — Mamy też amfiteatr.
W sołectwie dużo też się dzieje. Odbywają się lokalne imprezy. —Organizujemy bale karnawałowe, Dzień Dziecka, sylwester — wylicza sołtys. — Teraz chcemy podziękować osobom, które pomogły zrealizować Warmińską Ucztę Pierogową i organizujemy imprezę specjalnie dla nich.

Sołectwo już nie raz było na podium. Janusz Radziszewski to laureat wielu ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów na najlepszego sołtysa, w tym dwukrotny laureat konkursu wojewódzkiego "Czysta zagroda — estetyczna wieś". W naszej akcji na najlepszego sołtysa pan Janusz również zwyciężał.
Dziś Biesowo wiedzie prym w rankingu regionalnym SUPERAGRO WIM w kategorii Sołectwo 2019.

Jak sołtys widzi Biesowo za 10 lat? — Mam nadzieję, że będzie jeszcze piękniejsze — uśmiecha się. — Chciałbym, żeby były ładne alejki i drogi rowerowe.

Cel na najbliższy czas? — Staramy się wybudować drogę wewnętrzną w Biesowie. Mam nadzieję, że się uda! — nie kryje optymizmu. Sołtys Radziszewski jest urodzonym społecznikiem. Mimo pracy zawodowej znajduje czas na to, żeby zasiadać jako radny powiatu olsztyńskiego oraz w zarządzie powiatu. — Mam wiele spraw, ale na szczęście bardzo wspiera mnie rada sołecka. I za to jej dziękuję — podkreśla.

Janusz Radziszewski wierzy, że kiedy zmęczy go sołtysowanie, zastąpi go ktoś młody, z energią i jeszcze lepszymi pomysłami. Na razie jednak to on ma dla wszystkich otwarte drzwi.

Aleksandra Tchórzewska

NASZA AKCJA SUPERAGRO WIM
1. Ponad 40 proc. mieszkańców naszego regionu mieszka na wsi. Chcemy to docenić, a przy okazji wypromować gospodarstwa agroturystyczne i lokale gastronomiczne z prawdziwie wiejską duszą. Chcemy też pokazać wiejskie społeczności i ich liderów. Dlatego zorganizowaliśmy akcję "SuperAgro WiM". Termin nie jest wybrany przypadkowo, bo weszliśmy w okres dożynkowy. I już teraz zapraszam 22 września do skansenu w Olsztynku na Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie.
2. Nasza akcja ma trzy kategorie:
Sołectwo Roku 2019
Gospodarstwo Agroturystyczne 2019
Lokal z Wiejską Duszą 2019
3. Już teraz prosimy o zgłaszanie kandydatur. Mile widziane uzasadnienia i zdjęcia. Piszcie do mnie na adres: i.hrywna@gazetaolsztynska.pl. Głosowanie sms-owe zaczęliśmy 23 sierpnia, po otrzymaniu pierwszych zgłoszeń.
4. Sołectwo, gospodarstwo i lokal wybierzemy we wszystkich powiatach naszego regionu. Wybierzemy też zwycięzców na szczeblu regionalnym. Wszyscy laureaci mogą liczyć na promocję w naszych mediach.
5. Zdobywcy pierwszego miejsca w rankingach powiatowych otrzymają od nas stronę w naszych tygodnikach, zdobywcy 2 i 3 miejsca po pół strony. Teksty ze zdjęciami zamieścimy także w internecie. I przypomnimy je wiosną 2020 roku, przed długim, majowym weekendem.
6. Na to samo w "Gazecie Olsztyńskiej" oraz na gazetaolsztynska.pl mogą liczyć laureaci w rankingu regionalnym. Ponadto dla zdobywców pierwszych miejsc w rankingu regionalnym wiosną 2020 roku nakręcimy filmy promocyjne, które zamieścimy na naszych stronach www.
Igor Hrywna

Regulamin: kliknij tutaj

Rankingi z powiatu olsztyńskiego:

Gospodarstwo Agroturystyczne 2019Lokal z Wiejską Duszą 2019


Sołectwo Roku 2019Polub nas na Facebooku:

Zobacz także