Quantcast

Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Korytarz życia – gdy liczy się każda minuta

2019-08-07 10:27:33 (ost. akt: 2019-08-07 11:51:44)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/bsz

Polscy kierowcy często zapominają, że drobny gest, jak ustąpienie przejazdu karetce na zakorkowanej autostradzie, pozwala zaoszczędzić cenne minuty, od których może zależeć czyjeś życie. Korytarz ratunkowy to manewr, o którym powinien pamiętać każdy uczestnik ruchu drogowego.

W Polsce każdego dnia dochodzi średnio do kilkudziesięciu wypadków drogowych, w części z nich poszkodowani zostają kierowcy, pasażerowie lub osoby trzecie. Do zdecydowanej większości incydentów wzywane są służby ratunkowe, które muszą niekiedy przemierzyć dziesiątki kilometrów, aby dotrzeć na miejsce zdarzenia. Każda minuta jest wtedy na wagę złota, ponieważ zależy od niej ludzkie zdrowie, a nawet życie.

Pojazdy uprzywilejowane mają pierwszeństwo!

Korytarz życia, czyli pozostawienie specjalnego pasa dla samochodów służb ratowniczych, to jeden z najważniejszych manewrów, który może przyczynić się do uratowania ludzi poszkodowanych w wypadkach. W polskich przepisach nie było do tej pory regulacji dotyczącej „Korytarza życia” Prowadzący auta mieli jedynie obowiązek pamiętać, aby bezwzględnie przepuszczać na zakorkowanych trasach służby, w przeciwnym przypadku groził mandat – jednak w wielokilometrowym autostradowym korku utworzenie takiego korytarza, inaczej niż w miastach jest czasami jedyną szansą na uratowanie życia poszkodowanym – w najpoważniejszych wypadkach niekiedy liczy się każda sekunda.

Od 1 października br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy Kodeksu drogowego, która m. in. reguluje zasady tworzenia korytarza życia. Bierzemy przykład z krajów Europy Zachodniej, gdzie formowanie przejazdu ratunkowego jest uregulowane prawnie, a kierowcom łamiącym prawo, przyznawane są surowe mandaty. Od jesieni zacznie obowiązywać na drogach tzw. reguła prawej dłoni. Pojazdy jadące na skrajnym lewym pasie będą musiały, zjeżdżać maksymalnie na lewą stronę drogi, zaś reszta uczestników ruchu – na prawą stronę. Głównym celem zmian jest ograniczenie czasu dojazdu służb do wypadku do minimum – w takich sytuacjach każda minuta jest cenna.

Edukacja kierowców przede wszystkim

Polscy kierowcy nadal zapominają, aby pozostawiać miejsce dla przejeżdżających służb ratunkowych. Dlatego Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego postanowiło przypomnieć o regule tworzenia korytarzy życia przy okazji kampanii ,,Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste”.

Oprócz trzech głównych zasad bezpiecznego poruszania się po tego typu drogach – zachowania bezpiecznego odstępu między pojazdami, patrzenia w lusterka i poruszania się prawym pasem – przypomina o tworzeniu korytarzy ratunkowych.

Każdy kierowca może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Mały gest w postaci umożliwienia przejazdu np. karetce znaczy w tym przypadku bardzo wiele.

- Z naszych obserwacji wynika, że polscy kierowcy nie stosują się zawsze do obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym. Liczymy, że zmiana przepisów dotyczących korytarz życia zmieni tę sytuację. Przypominamy, że aby bezpiecznie podróżować autostradą należy nie tylko zadbać o własne zdrowie, życie i przestrzegać zasad bezpiecznej jazdy, ale również pomyśleć o innych. Tego chcemy nauczyć kierowców w ramach kampanii „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste”, aby nie stwarzali zagrożenia dla siebie ani dla pasażerów, czy osób trzecich – komentuje Agata Gajos z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.źródło: www.pbd.org.pl

***

Przypomnijmy, każdego dnia przez cały okres wakacji policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa jest coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywają nowe punkty.

http://www.policja.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-321659_g.gif

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zbidud #2773444 | 81.190.*.* 7 sie 2019 15:09

  Żeby jeszcze tylko ratuszowi włodarze Olsztyna, czasem myśleli przy remontach dróg, aby po remoncie dać kierowcom szansę na tworzenie korytarzy życia. Bo już wiele ulic nie daje takiej możliwości.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Statystyki są takie #2773393 | 195.254.*.* 7 sie 2019 13:36

   Że lekarze więcej ludzi co dzień uśmiercają z ich winy niż wyleczyli .Tylko karnie za to odpowiadają ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kuc #2773379 | 188.146.*.* 7 sie 2019 13:04

   Czekam aż na obwodnicy Olsztyna dojdzie do poważnego wypadku już widzę jak kierowcy z Olsztyna i okolicznych wiosek wpadną w panikę i zaczną cofać korytarzem życia albo w ogóle go nie stworzą i zablokuą całą drogę hahaha pozdrawiam wieśniaków co jeżdżą w Olsztynie i okolicach, blokując lewe pasy albo nie patrząc w lusterka kiedy wjeżdżają na lewy pas.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz