Quantcast

Sobota, 24 października 2020. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Nowy sposób oszustów na wyłudzenie danych. Nie daj się zaskoczyć

2019-08-05 18:17:29 (ost. akt: 2019-08-05 16:28:57)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Oszuści regularnie wpadają na nowe pomysły, dzięki którym starają się wyłudzić od nas pieniądze, dokumenty czy nasze dane. Tym razem postanowili podszyć się pod... pracowników kolei.

"W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone kampanie spear phishingowe, tj. maile z wirusem podszywające się pod Spółkę PKP Intercity S.A. Atakujący wysyłają wiadomości mailowe, w których proszą o przeczytanie załącznika, odpisanie na przesłaną wiadomość itp." — czytamy w specjalnym komunikacie PKP Intercity.

Nadawcy prawdopodobnie wykorzystują ogólnodostępne w Internecie adresy e-mail należące do pracowników PKP Intercity S.A. Autentyczności nadaje również treść wiadomości, która jest krótka i poprawnie skonstruowana pod względem językowym. Najczęściej pozbawiona jest ona jednak formalnego podpisu.

Cyberataki mogą przybierać różne formy. W przypadku pojawienia się podejrzenia lub faktu takiego ataku PKP ostrzega i prosi, żeby pod żadnym pozorem nie odpowiadać na taką korespondencję, nie uruchamiać załącznika lub podejrzanego linka oraz bez sprawdzenia nie udostępniać żadnych poufnych informacji, haseł, loginów itp.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wnusio #2772619 | 82.132.*.* 5 sie 2019 20:45

    Kiedy w końcu policja zacznie podszywać się pod babcię?

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Asd #2772608 | 88.156.*.* 5 sie 2019 20:10

    Jak ktoś ma trochę oleju w głowie to nie da się nabrać na żadne dziwne maile, smsy itp. A jak się przegląda internet i klika co popadnie albo znajdzie super ofertę pracy, ogłoszenie, które na pierwszy rzut oka śmierdzi to tak jest.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz