środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Oni znają moc książek. 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy

2019-05-08 19:15:50 (ost. akt: 2019-05-08 18:23:17)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Gdybyśmy nie czytali, nie byłoby czego świętować. Ale czy tak naprawdę jest się z czego cieszyć? Większość z nas czyta bez zrozumienia. Wielu nie ma nawet ani jednej książki w domu.

Niestety Polacy nie czytają. Niektórym nawet to do głowy nie przyjdzie. Jak wynika z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej, ponad 63 proc. z nas nie sięga nawet po jedną książkę w ciągu roku. Znajdujemy się więc trochę poza kulturą pisma, czyli na pewno co drugi z nas nie przeczytał nic, nawet artykułu w brukowcu. 40 proc. decyduje się na jedną pozycję.

Dlaczego tak się dzieje?

Z czytaniem wygrywają inne rozrywki. Telewizja to siła, którą trudno przebić. Internet to moc, której nie da się poskromić. To niestety ma na nas kolosalny wpływ. Blisko 40 proc. Polaków nie rozumie tego, co czyta, a kolejne 30 proc. rozumie w niewielkim stopniu. Co dziesiąty absolwent szkoły podstawowej nie potrafi czytać. Analfabetą funkcjonalnym jest co szósty magister. 40 proc. Polaków ma problemy z czytaniem rozkładów jazdy czy map pogodowych. To są dane tak niewiarygodne, że aż zabawne. Ale jest światełko w tunelu. Na szczęście około 5,5 milionów Polaków to omniczytelnicy i większość z nas najczęściej zalicza się do tej grupy. Oznacza to, że czytamy choć jedną książkę rocznie, sięgamy po gazety, wertujemy teksty w internecie. Co więcej, nie ma dla nas znaczenia, czy tekst jest w tradycyjnej formie papierowej czy elektronicznej.

— Niedawno widziałam dowcip rysunkowy: dwóch młodych chłopców wchodzi do biblioteki. Widząc stos książek leżących aż po sam sufit, jeden mówi do drugiego: patrz, ebooki są też papierowe! Albo inna historia: para siedzi na ławce. Ona czyta książkę, on ma ebooka. Ona cytuje prymitywny romans, on dzieło filozofa — opowiada Hanna Brakoniecka, pisarka i artystka. — Nie rozpaczam z powodu formy, bo treść jest najważniejsza. Chciałabym, że ludzie potrafili się skupiać i sięgać do myśli pisanej. To, co najbardziej nas zabija, czego i ja doświadczam, to nadmiar chaotycznych informacji. Gubimy się w nich i skupiamy na rzeczach błahych.

Książki nie tylko przynoszą przyjemność, ale… leczą. Czytanie książki przed pójściem spać może pomóc w zwalczaniu bezsenności. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Sussex wykazało, że sześć minut czytania zmniejsza stres o 68 proc. Relaksuje bardziej niż muzyka czy filiżanka herbaty. Dlaczego więc wiele osób tego nie docenia? Niestety, ale 5 milionów Polaków nie ma w domu nawet ani jednej książki. Domowe biblioteczki dosłownie przestają być modne. Na szczęście są biblioteki, do których zaglądamy. I które ratują tak ważną dla ludzkości kulturę czytania. Tylko czy w świecie, gdzie książki są tematem tabu można mówić o spełnieniu w zawodzie bibliotekarza?

— To nie jest łatwy zawód. Wymaga ciągłej nauki i nadążania za tym, czego potrzebują czytelnicy — podkreśla Renata Pietrulewicz, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. — Biblioteki muszą być dzisiaj nowoczesne. Ludzie chcą mieć zdalny dostęp do informacji. Do bibliotek weszła technologia — tablety, komputery, internet. To teraz nasze narzędzie pracy. Mało tego, biblioteki to już nie tylko wypożyczalnie. To przede wszystkim miejsca spotkań. Jak pokazują badania 90 proc. społeczeństwa uznaje, że biblioteka to miejsce bezpieczne. Ludzie nie boją się do nas posyłać dzieci, również sami chętnie przychodzą. To tyczy się nie tylko małych, ale i dużych bibliotek. Tu toczy się życie. I oby toczyło jak najdłużej.

Ada Romanowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2736716 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:52

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. partner anjii z purdy #2728694 | 81.190.*.* 8 maj 2019 19:27

    moja je wysoko urzendniczko w urzedzie tak szczeka mnie nuuuu rij

    ! - + odpowiedz na ten komentarz