Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Pył znad Sahary nad Polską

2019-04-23 15:15:57 (ost. akt: 2019-04-23 15:43:41)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center) do Polski dociera pył znad Sahary.

Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europy Wschodniej i rozległy niż nad Europą Zachodnią. Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczynie się do silnego i porywistego wiatru.

Wraz z pyłem z południa napłynie do nas również gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24°C, w czwartek 25°C, a w piątek nawet 27°C. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach mogą pojawiać się lokalne przelotne opady deszczu lub burze.

Zobacz także: Uwaga, silny wiatr w naszym regionie! IMGW wydał ostrzeżenie Uwaga, silny wiatr w naszym regionie! IMGW wydał ostrzeżenie IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze w województwie warmińsko-mazurskim.
Ochłodzenia spodziewamy się w sobotę. Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności saharyjskich pyłów nad Polską.

źródło: IMGW/ meteorolog CMPM: Mateusz Barczyk

Monitorowanie i prognozowanie wędrówki pyłu znad Sahary nie jest zadaniem polskiej służby meteorologicznej (IMGW-PIB). W Europie zadanie to przypadło specjalnie w tym celu powołanemu konsorcjum, w skład którego wchodzi Hiszpańska Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) i Barcelońskie Centrum Superkomputerowe (BSC-CNS). Konsorcjum specjalizuje się w zakresie piasku atmosferycznego i prognozy pyłu. Wytwarza i dystrybuuje prognozy, które można śledzić na stronie https://dust.aemet.es.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. OBSERWATOR #2722340 | 88.156.*.* 25 kwi 2019 07:59

    ZŁY ZNAK Z GORY , COSIK PEŁZNIE DO POLSKI

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz