Wtorek, 31 marca 2020. Imieniny Balbiny, Kamila, Kornelii

#Trashtag — chcemy i musimy być eko!

2019-03-15 18:05:01 (ost. akt: 2019-03-15 17:52:27)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trashtag to nowa internetowa akcja, która rozszerza się a cały świat. Redakcja „Gazety Olsztyńskiej” była w tej dziedzinie pionierem. Już rok temu posprzątaliśmy ul. Kościuszki. I o ekologii będziemy rozmawiać w czerwcu na III Kongresie Przyszłości.

W internecie karierę robi nowy „challenge” czyli wyzwanie. Tym razem jest bardzo pożyteczne, bo dotyczy sprzątania śmieci.

Użytkownicy portali społecznościowych fotografują zaśmiecone miejsca przed akcją i po. Widzimy więc zasypane butelkami i reklamówkami plaże, a potem czysty piasek i śmieci w workach. Oraz tego lub tych, którzy posprzątali.

Akcja objęła cały świat. Od Nepalu do Meksyku. Ludzie sprzątają plaże w Panamie, pobocza amerykańskich dróg, lasy na Florydzie, brzegi Potomacu.

Śmieci są wszędzie. Na każdego mieszkańca Ziemi wypada statystycznie 0,74 kg dziennie. Ale aż za 40 proc. śmieci na świecie odpowiadają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, choć stanowią zaledwie 5 proc. ludzkiej populacji.

Akcja pod hasłem #trashtag została wymyślona przez internautę Byrona Romana (choć za pomysłodawcę uważa się też Stevena Reinholda) z nadzieją, że znudzone nastolatki zrobią w końcu coś pożytecznego.

Teraz piszą o niej wszyscy od potężnych nadawców jak BBC, ABP Live czy India Community Digest, po zwykłych użytkowników Facebooka czy Instagrama.

„Gazeta Olsztyńska” należy na tym polu do pionierów. W sobotę 28 kwietnia 2018 roku kilku pracowników naszej redakcji ruszyło ulicami Olsztyna w poszukiwaniu śmieci. Przeszliśmy ulicą Kościuszki.

Znaleźliśmy kilkadziesiąt butelek po alkoholu, opakowania po batonikach, lodach, fast foodach i mnóstwo niedopałków. Zaczęliśmy od przystanku w pobliżu dworca.

Dołączył do nas jeden z czytelników. — Zorganizowaliśmy kiedyś z mieszkańcami mojego bloku podobną akcję. Posprzątaliśmy teren naszej posesji – powiedział nam Jacek Wójcicki. — Zebraliśmy śmieci do kilkudziesięciu worków.

My śmieciami zapełniliśmy sześć worków, a doszliśmy tylko do Skweru Wakara. Akcję udokumentowaliśmy również zdjęciowo, choć nie oznaczyliśmy jej #trashtag.

Nasz
Nasz "challenge" — po sprzątaniu ul. Kościuszki
Fot. Archiwum Gazety

Na naszej internetowej stronie komentarze pod informacją o sprzątaniu były raczej życzliwe.

— W Polsce rośnie ekologiczna świadomość — powiedział nam prof. Marek Sokołowski, socjolog z UWM, kiedyś dyrektor społecznego liceum ekologicznego. — Dzieje się tak dzięki edukacji dzieci i młodzieży oraz kampaniom społecznym. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że smog truje nas wszystkich, podobnie jak skażona woda. Rośnie świadomość, że wszyscy odpowiadamy za — mówiąc patetycznie — matkę-Ziemię. Problem jest nadal ubóstwo energetyczne, ale to też się zmienia. Chcemy być coraz bardziej eko.

Już ponad 70 proc. Polaków ma świadomość, że to ich codzienne czynności mają kluczowy wpływ na środowisko.

Wyniki badań TNS pokazują, że prawie trzy czwarte z nas (73 proc.) korzysta z toreb wielokrotnego użytku, ponad połowa (52 proc.) wybiera towary produkowane w okolicy miejsca zamieszkania oraz takie, które mają ekologiczne opakowanie (50 proc.).

Blisko trzy czwarte Polaków (73 proc.) zwraca uwagę na ograniczanie zużycia wody. Większość z nas stara się też nie marnować żywności. Energię, przynajmniej według deklaracji, oszczędzamy niemal wszyscy (tylko 4 proc. Polaków mówi, że nie oszczędza energii w swoim domu). Najczęściej robimy to poprzez: gaszenie światła, stosowanie energooszczędnych żarówek i świetlówek, uszczelnianie okien, zakup energooszczędnych urządzeń. Jedna czwarta Polaków przykręca kaloryfery podczas wietrzenia pomieszczeń.

O ekologii będzie mowa podczas naszego III Kongresu Przyszłości, który odbędzie się 6 czerwca. Podczas kongresowych spotkań poruszymy takie tematy jak gospodarowanie odpadami w miastach przyszłości, alternatywne źródła energii czy rewolucja przemysłowa 4.0. Zapraszamy do obserwowania naszej strony, www.kongresprzyszlosci.pl, bo warto uczestniczyć w tym wydarzeniu. 

MZG

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olo #2698603 | 83.9.*.* 16 mar 2019 12:49

  Eko śmieci to nie tylko plastiki. A decybele? Od kilku lat organizowane są koncerty na plaży miejskiej. Hałas nie do wytrzymania roznosi się po całej okolicy. Całymi dniami i nocami. Rozlewa się bez przeszkód po jeziorze, okolicznych osiedlach i lasach i zatruwa środowisko ludziom i zwierzętom. Czy ktoś się tym może zająć? Żądam od prezydenta miasta wydania zakazu organizowania hałaśliwych imprez na plaży. Proszę zabrać tych eko-chuliganów zatruwających nasze środowisko, zamknąć w jakiejś hali i niech się tam katują decybelami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. and #2698527 | 79.246.*.* 16 mar 2019 09:55

  kiedys to znaczy 70-te w szkole podstawowej , na wiosne byly akcie; zbieralo sie smieci w lesie nad jeziorem .bylo fajnie .teraz dzieciak ma podniesc papierek ..o NIE ! przeciez to bakterie -albo _ja tego nie zucilem ?? i co dalej ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zapraszam #2698505 | 37.7.*.* 16 mar 2019 09:04

  na ulicę Złotą na wysypisko

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ja #2698478 | 77.112.*.* 16 mar 2019 07:58

  Bierzemy 10 worków śmieci. Idziemy w czyste miejsce. Robimy zdjęcia. Rozrzucamy śmieci. Robimy zdjęcia i wrzucamy w odwrotnej kolejności. Żartowałem. Świetna akcja. Popieram

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Kolejna akcja #2698428 | 195.136.*.* 16 mar 2019 00:27

  przerzucajaca odpowiedzialności na niewinnego porządnego człowieka. Nasza cywilizacja żywi się śmieciami. Kup, wyrzuć na śmieci, kup następne. Dlaczego ciągle wodę sprzedaje się w plastikowych butelkach ? Dlaczego wszystko pakuje się w plastikowych ? Przerwanie produkcji bubli i ich opakowań to zadanie zbyt trudne dla UE ? Zbyt wielka skala. Czy uruchomienie sortowni śmieci w Olsztynie tak by rzeczywiście sortowala śmieci to zadanie przerastające władze miasta ? Tak - na dwa zadane pytania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)