Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Stosujesz urządzenie skracające pasy w samochodzie? Sprawdź, czy grozi Ci mandat

2019-01-21 11:56:36 (ost. akt: 2019-01-21 11:49:04)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn/Twitter

Ostatnio w mediach można zobaczyć reklamę, w której zachwalane jest urządzenie mające zastąpić fotelik samochodowy dla dziecka. Rodzice, zmęczeni walką z przypinaniem fotelika czy wymienianiem się nim przy zmianie samochodu, zwrócili pewnie uwagę na nowy pomysł producentów. Pojawia się jednak wątpliwość: czy zastępując fotelik urządzeniem skracającym pasy, nie dostaniemy mandatu?

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdrożyła przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. Zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub „innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci”.

Gdy na rynku pojawiły się właśnie urządzenia przytrzymujące skracające w pewien sposób pasy bezpieczeństwa, wśród osób chcących przewozić swoje pociechy w ten sposób pojawiły się wątpliwości: „czy nie dostanę mandatu za brak fotelika?”

Kierujący, który przewozi dziecko i używa urządzenia skracającego pasy bezpieczeństwa nie popełnia wykroczenia, jeśli to urządzenie posiada homologację i jest stosowane zgodnie z instrukcją i zakresem wagowym dziecka w określonej kategorii pojazdów — mówi kom. Mariusz Mielcarz, z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie. — Stosując takie urządzenie należy również kierować się rozsądkiem i bezpieczeństwem dziecka, co oznacza, że gdy zapinamy w „skrócone” urządzeniem pasy dziecko, widzimy, że nie do końca mogą one spełnić swoją rolę, nie róbmy tego na siłę i wyposażmy samochód w fotelik.

Nie zmienia to faktu, iż urządzenia te zgodnie z ich instrukcją pozwalają przewozić w ten sposób dzieci, których waga przekracza już 15 kilogramów. Do tego czasu dziecko powinno być przewożone w foteliku ochronnym. Ponadto z konstrukcji fotelika wynika to, iż jest on dodatkowym zabezpieczeniem dziecka szczególnie, gdy podróżuje ono starszym autem niewyposażonym w dodatkowe systemy bezpieczeństwa jak chociażby kurtyny powietrzne.

Źródło: KMP Olsztyn/ik/KMP Elbląg


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. darek #2667591 | 178.235.*.* 22 sty 2019 18:22

  wszedzie tylko o tym piszą. a ja nadal będzie dzieci woził w fotelikach, mam dwa transformery xt na tylnej kanapie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. *** #2667424 | 188.146.*.* 22 sty 2019 13:52

  Wszystko zależy od rozsądku rodziców. Nic nie zastąpi porządnego fotelika albo dla większego dziecka solidnego siedziska i pasów. Nadal widać w samochodach dzieci bez pasów, na kolanach matki lub innej ciotki, a najlepsi są ci co mają markowy fotelik, ale dziecko siedzi na nim luzem, niezapięte. Widywałam też maluchy zapięte w fotelikach, ale same foteliki były tylko postawione na siedzeniach bez zamocowania. Tacy "błyskotliwi" opiekunowie łykną wszystko, każdy kit im można wcisnąć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Alienacja rodzicielska=przemoc wobec dzieci #2667201 | 193.243.*.* 22 sty 2019 08:10

  Alienacja Rodzicielska została zakwalifikowania przez Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwo Sprawiedliwości jako forma przemocy emocjonalnej. Jest to świadome lub nieświadome działanie osób i instytucji doprowadzające do odizolowania jednego z rodziców od dziecka (zazwyczaj ojca). Główny rodzic traktuje dziecko jako własność, a drugi rodzic zostaje sprowadzony do roli bankomatu. Rodzic próbujący wymazać dziecku z życia drugiego rodzica wyrządza mu krzywdę i naraża go na wiele problemów "psychologicznych i społecznych".

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wiem #2666920 | 94.174.*.* 21 sty 2019 16:57

  Kryptoreklama.... nie dosc, ze nayebane reklam.po calej stronie, wyskakujace okienka, to jeszcze jakis badziew podkrecaja. Szajs nie portal, tfuui!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Anja #2666900 | 5.173.*.* 21 sty 2019 16:18

   A kiedyś myślałam że poddupnik to badziewie, ale się myliłam. Żaden normalny i myślący rodzić nie zapnie w to coś swojego dziecka. Ten kto dopuścił to cudo do sprzedaży będzie miał na sumieniu wiele dzieci.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)