Quantcast

Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Pożegnaliśmy Pawła Adamowicza

2019-01-19 11:03:35 (ost. akt: 2019-01-20 20:04:09)

Autor zdjęcia: Piotr Hukało

Zakończyły się uroczyste pożegnanie śp. prezydenta Pawła Adamowicza.

AKTUALIZACJA:

Urna z prochami prezydenta Adamowicza przeniesiona została w asyście honorowej żołnierzy Marynarki Wojennej RP i postawiona przed niszą w ścianie Bazyliki Mariackiej. Następnie została ustawiona w niszy, nad marmurową płytą z napisem "Paweł Adamowicz 1965-2019 / Prezydent Gdańska 1998-2019". Około godz. 15:30 Bazylika Mariacka opustoszała.

AKTUALIZACJA:

— Zostałyśmy same, ale to nie znaczy, że samotne, bo są z nami gdańszczanki i gdańszczanie, miliony Polaków, miliony ludzi za granicą — mówiła Magdalena Adamowicz.

— Proszę opiekuj się nami i całym Gdańskiem, tam w niebie — mówiła z kolei Antonina Adamowicz, córka Pawła Adamowicza.
AKTUALIZACJA:

O godz. 12 w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza święta pogrzebowa. Z tej okazji w całym Gdańsku zawyły syreny. Po komunii najbliższa rodzina i przedstawiciele episkopatu przejdą pod kaplicę św. Marcina, gdzie odprawione zostaną obrzędy ostatniego pożegnania i na zawsze spoczną prochy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


— Zgodnie z wielowiekową tradycją, jaka panowała w Gdańsku i przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej — powiedział ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej.

Mszę świętą będzie celebrował arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Organizatorem uroczystości pogrzebowych jest miasto Gdańsk oraz rodzina prezydenta.

Swoją obecność na pogrzebie potwierdzili m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wicepremier Piotr Gliński, minister zdrowia Łukasz Szumowski, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Można spodziewać się, że w Gdańsku pojawi się wielu polityków Platformy Obywatelskiej, do której przez lata należał Paweł Adamowicz, a także wielu samorządowców, z którymi prezydent Gdańska współpracował w ciągu 20 lat sprawowania urzędu. Prezydent Duda ogłosił dzień pogrzebu dniem żałoby narodowej.

Ze swoim tragicznie zmarłym prezydentem od czwartku żegnali się mieszkańcy miasta. W Europejskim Centrum Solidarności była wystawiona na 24 godziny trumna z udziałem asysty honorowej. W Centrum znajduje się także księga kondolencyjna, do której cały czas można się wpisywać (do 27 stycznia lub dłużej). Podobna księga jest również w miejskim ratuszu.

W piątek po południu spod budynku Europejskiego Centrum Solidarności do bazyliki wyruszył pochód z trumną z ciałem prezydenta. Kondukt przeszedł ulicami miasta — mijając wszystkie ważne dla prezydenta miejsca: I Liceum Ogólnokształcące, w którym uczył się prezydent, przeszedł obok ul. Mniszki, gdzie znajduje się mieszkanie, w którym się wychował, w pobliżu jego podstawówki SP nr 50, kościół św. Mikołaja, gdzie został ochrzczony, w pobliżu placu z pomnikiem Jana III Sobieskiego, gdzie prezydent Adamowicz uczestniczył w manifestacjach Ruchu Młodej Polski.

Rodzina Pawła Adamowicza apeluje do mieszkańców, aby nie przynosić kwiatów i zniczy. Zamiast tego będzie można złożyć datki, które wesprą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Hospicjum ks. Dutkiewicza. Zbiórka będzie prowadzona przez wolontariuszy.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także