Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

W maju papierosy znikną ze sklepów?

2019-01-17 09:21:46 (ost. akt: 2019-01-17 09:38:59)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Polska nie zdążyła z legislacją unijnych przepisów. I, przynajmniej na razie, nie wydaje się, że to zrobi. Czy po 20 maja papierosy będą nielegalne? Sprawdzamy i wyjaśniamy. Przepisy mają pomóc m.in. w walce z nielegalnym handlem papierosami.

Pierwsze sygnały w tej sprawie pojawiły się jeszcze pod koniec 2018 roku. Chodzi o to, że od 20 maja 2019 roku zarówno każda paczka, jak i każde opakowanie zbiorcze zawierające wyroby tytoniowe wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej, muszą być zarejestrowane w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace. Kraje Unii Europejskiej przyjęły dyrektywę w kwietniu 2014 roku.

Oprócz oznaczenia specjalnymi identyfikatorami, podmioty uczestniczące w obrocie wyrobów tytoniowych (poza pierwszym punktem detalicznym), będą musiały rejestrować każdorazowe wejście w posiadanie tych wyrobów i ich przemieszczanie, właśnie w systemie Track&Trace. Zebrane w ten sposób informacje zostaną udostępnione właściwym organom państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej. Mają pomóc w walce nielegalnym handlem papierosami.

Tymczasem na naszym rodzimym podwórku nic się w tej sprawie nie ruszyło. Nie mamy nawet projektu ustawy. Po 20 maja sprzedaż papierosów będzie więc właściwie... nielegalna w świetle prawa.

Wspomniany system wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym — czyli sklepem.

Jak mówi, cytowany przez portal „Business Insider Polska”, Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlowej:

— Mówiąc najkrócej, chodzi o to, że trzeba wprowadzić skomplikowany system tak, aby działał 20 maja. Na dziś projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu. Instytucje zaangażowane w jego tworzenie nie mogą rozpocząć jego wdrażania, a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia chce notyfikować ten projekt ustawy.

Oczywiście nie oznacza to, że papierosy nagle znikną z półek. Ale będzie można sprzedawać tylko te papierosy, które opuszczą fabryki przed 20 maja. Oznacza to również, że — jeśli ustawa nie wejdzie w życie, albo system jeszcze nie będzie działał — żadna paczka papierosów nie będzie mogła opuścić fabryki po 20 maja.

Co prawda sklep nie jest zobowiązany do rejestrowania przyjęcia wyrobów tytoniowych, ale robi to hurtownik zaopatrujący sklep, który przesyła do systemu dane na temat dostawy.

Jak będzie działał system? Odpowiednie kody będzie generował podmiot wydający identyfikatory (niezależny od producenta). Ten podmiot będzie też odpowiedzialny za rejestrację wszystkich zakładów produkcyjnych, hurtowni, dystrybutorów oraz detalistów w systemie.

Kody dla wyrobów tytoniowych zamawiać będą producenci lub importerzy. Przesyłane będą w formie elektronicznej lub fizycznej. Co więcej, producenci zamawiający identyfikatory będą musieli (już na linii produkcyjnej) umieścić identyfikator razem ze znacznikiem czasu na produkcie. Kod ten może być zamieszczony w formie dot code (kod kropkowy), kodu QR lub data matrix.
Jak czytamy w opracowaniu Polskiej Izby Handlu: "Pierwszy odczyt kodu nastąpi już na linii produkcyjnej. W trakcie produkcji system zabezpieczający proces rejestruje dla bezpieczeństwa pierwszy odczyt kodu. Wszystkie dane zostają przesyłane do niezależnego systemu baz danych – repozytorium pierwotne – zbierają one dane z zakładów produkcyjnych i obiektów obsługiwanych przez producenta. Dane te są następnie kopiowane do kolejnej bazy danych – repozytorium wtórnego.

Repozytorium wtórne będzie posiadać interfejsy pozwalające na dostęp dla Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich UE — w Polsce będzie to Ministerstwo Finansów. Dane te nie będą dostępne dla podmiotów gospodarczych”.

System pozwoli też na nadanie kodu zbiorczego większej liczbie produktów, tak aby nie było konieczne każdorazowe skanowanie każdej paczki papierosów, tylko jednorazowe skanowanie np. kartonu.

Na całym świecie jest ponad miliard palaczy. Szacuje się, że ich liczba do 2025 roku ma wzrosnąć do 1,6 miliarda. To konsumpcja ponad 5 miliardów papierosów dziennie, dzięki czemu wartość branży wycenia się na 770 mld dolarów.

W Polsce (jeden z większych rynków papierosowych), w latach 2010-2015 sprzedaż legalnych papierosów zmalała o 30 proc., ale już w 2016 roku branża odnotowała wzrost o niecały 1 proc., sprzedając 32,18 mld sztuk papierosów w trzech kwartałach. Papierosy pali 31 proc. dorosłych Polaków, czyli co najmniej kilka milionów osób.

Paweł Jaszczanin

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anka #2670143 | 109.241.*.* 27 sty 2019 08:50

  Sama jestem palaczką i nie jestem z tego dumna. Wielokrotnie próbowałam rzucić ten ohydny nałóg, ale bez skutku. Może gdyby faktycznie papierosy zniknęły ze sklepowych półek, były mniej dostępne, to wreszcie udałoby się łatwiej rzucić te paskudy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jadzia #2664758 | 37.248.*.* 17 sty 2019 15:29

  A niech znikają,będzie kwitnął przemyt.Zresztą Państwo do tego nie dopuści bo to strata dla budżetu

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Aldona Śmigła #2664738 | 176.221.*.* 17 sty 2019 15:02

  droga jest krótka i niezmienna od lat bez żadnej rejestracji towar targa do Polski hurtownik z za wschodniej granicy rozprowadza go po ,, detalistach'' ci sprzedają po niskiej cenie szczęśliwym palaczom ,nikt nic nie rejestruje rzeka kasy płynie. Czy w Polsce przed rokiem 1995 komuś chciało się ściągać papierosy? ot ruskie na rynku dżulingi niedobre sprzedawali! teraz przemy zabawa w kotka i myszkę a ludzie jak palili tak palą !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. JJ12 #2664721 | 37.47.*.* 17 sty 2019 14:37

  Ale to proste p.REDAKTORKU...Nie zamawiac do sklepow papierosow i innych punktach np. kioski RUCHU,,, tak jak narkotyki...i sprawa iest zalatwiona ....a wy sami załamujecie rece co będzie...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. alekss #2664716 | 83.9.*.* 17 sty 2019 14:29

   dobry ruch. Utrudnić dostęp do fajek. Jest jeszcze przemyt i domowe fabryczki. Jak znam życie rozwinie się hodowla tytoniu na działkach

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (15)