Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Jak oszczedzać prąd? Jeden telewizor wystarczy

2018-12-11 14:33:09 (ost. akt: 2018-12-11 20:52:24)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Nie ma się co oszukiwać. Przed nami poważne podwyżki cen energii. Przed częścią z nich nie uciekniemy. Dlatego, żeby nie odczuć wzrostu kosztów, musimy nauczyć się oszczędzać. Tylko jak? I czy rzeczywiście ma to sens?

Jak można oszczędzać? Sprytnie. Przez ostatnie lata technologia poszła do przodu i pozwala na spore oszczędności. Pod warunkiem, że wiemy, jak z niej korzystać.

— Jak kupujemy sprzęt, musimy zwrócić uwagę, żeby był oszczędny — mówi Kamil Juchniewicz z Olsztyna. — A jeśli mamy taki, który ciągnie więcej prądu, sami musimy się przestawić. Oszczędność zależy od świadomości człowieka.
Jego zdaniem, podwyżki bardzo wpłyną na nasze zachowanie. — Bo jeśli prąd pójdzie w górę, to inne produkty również. Niby będziemy oszczędzać w domu, ale więcej wydamy na zakupy — uważa pan Kamil.
I dodaje: — Oszczędzania trzeba uczyć się od małego. Dlatego córkom cały czas powtarzam, żeby gasiły światło w łazience, gdy z niej wychodzą. Ale wszyscy musimy zmienić nastawienie. Niestety minie wiele czasu, zanim zmądrzejemy. Zanim zrozumiemy, że możemy wykorzystywać niekonwencjonalną energetykę. To fotowoltaika, wiatraki, a nawet energia z wody. Olsztyn leży nad rzeką przecież.

— Przydałoby się zmniejszyć liczbę telewizorów w domu. Jeden na rodzinę wystarczy. Bo w każdym pokoju zazwyczaj jest włączony. Dzieciaki oglądają albo nie oglądają. A prąd się zużywa — dodaje Iwona Juchniewicz, żona pana Kamila. — Albo żeby nie przebierać się kilka razy dziennie. Pralka, która chodzi kilka razy dziennie, zużywa dużo energii. Lodówka również. Z niej też trzeba korzystać z głową, a nie otwierać, kiedy popadnie. Lodówka to nie szafa.
Rzeczywiście, lodówka jest urządzeniem, które zużywa bardzo dużo prądu. Nie odłączymy jej od gniazdka, ale zejście z chłodzeniem o poziom niżej da nam wyraźne oszczędności. Optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić 4-7 stopni Celsjusza. Każdy stopień w dół powoduje zwiększenie zużycia prądu o kilkanaście procent. Nie wkładajmy też ciepłych potraw, bo żeby je schłodzić, potrzebujemy aż trzy razy więcej energii.

— Wielkim zjadaczem prądu jest czajnik elektryczny. Co prawda mam kuchenkę gazową i mogłabym gotować wodę w ten sposób. Ale jakoś nie mogę się przestawić — mówi Marta Maksymiuk z Olsztyna. — Często zapominam, że gotowałam wodę i muszę ją grzać ponownie. Ale za to w całym domu wymieniłam żarówki na ledowe. One są nawet 10-krotnie mniej prądożerne! Zawsze też wyłączam światło w pomieszczeniu, w którym akurat nie przebywam. Często włączam też małą lampkę. Dzięki temu jest nie tylko taniej, ale i przytulniej.

— Być może po podwyżkach będę musiał wyłączyć wszystkie urządzenia, które zjadają prąd w trybie czuwania — przyznaje Antoni Idźkowski z Olsztyna. — Gdy widzę te czerwone lampki, mam wyrzuty sumienia... W każdym mieszkaniu jest kilka takich urządzeń. Gdzieś wyczytałem, że drukarka włączona non stop zużywa nawet 90 proc. energii w trybie czuwania, a tylko 7 proc. na samo drukowanie! Od stycznia wezmę to sobie do serca. Będę szedł pod prąd.
Od początku przyszłego roku cieszyć nas powinny też rekompensaty, jakie szykuje rząd. To od około 1,8 do 2,1 mld zł dla gospodarstw domowych z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej. Ich koszt weźmie na siebie Fundusz Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej.

Ale na taką pomoc możemy liczyć prawdopodobnie tylko w 2019 roku. Rabaty będą przysługiwały gospodarstwom domowym oraz małym i średnim firmom, przyłączonym do sieci maksymalnie o napięciu 1kV.
A jak to będzie wyglądało w praktyce? Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa sprzedające energię będą co miesiąc wystawiać faktury, a należności pomniejszać o rabat. Wobec tego na naszym rachunku zostanie podana już pomniejszona kwota do zapłaty.
W przypadku firm będzie to wyglądało trochę inaczej. Przedsiębiorcy będą mieli pod górkę, zapłacą pełną stawkę za prąd, czyli wyższą niż w 2018 roku. Następnie samodzielnie będą musieli ubiegać się o rabat wynikający z rekompensaty.
Ale czy tak naprawdę oszczędzimy? Skąd Fundusz weźmie pieniądze na rekompensaty? Projekt wskazuje osiem źródeł przychodów. To m.in. te pochodzące ze sprzedaży na aukcjach uprawnień do emisji CO2 i finansowanie z budżetu państwa. Czyli z naszych pieniędzy.

— Wystarczy wziąć rachunek za prąd, żeby zobaczyć, ile składników wpływa na cenę prądu — zauważa dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM. — Niezależnie od tego, czy będziemy oszczędzać, czy nie, opłat stałych nie zmniejszymy. Z lodówki, pralki czy telewizora nie zrezygnujemy.
Ekonomista zauważa, że większość gospodarstw domowych oszczędza już od lat. — A prąd cały czas idzie w górę. Sądzę nawet, że obiecanych przez rząd rekompensat za bardzo nie odczujemy — uważa dr Kozłowski.
I przewiduje: — Podwyżki wpłyną na wzrost cen w sklepach. Niektóre branże będą zmuszone do podniesienia cen, ale wiele firm wykorzysta sytuację, nawet jeśli nie zauważy wzrostu kosztów zużycia energii. Bo będzie pretekst. To spowoduje, że ludzie będą mniej kupować, co zmniejszy produkcję i prawdopodobnie wpłynie na wzrost bezrobocia. Na pewno nie będzie lepiej.

ADA ROMANOWSKA

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SLIM #2642746 | 83.28.*.* 13 gru 2018 10:34

  DALEJ TRZYMAJCIE Z PISIORAMI CZEKAJĄ WAS DREWNIAKI

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zc #2642580 | 31.0.*.* 13 gru 2018 00:26

  Jeden telewizor. Jeden program. Jedna słuszna racja. Idźmy drogą Niemiec lat 30stych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zulugula #2642540 | 79.124.*.* 12 gru 2018 22:46

  w ramach oszczędności proponuję używać świeczki , wiadomości zasięgać nie z telewizora a od plebana - wtedy będzie SUPER , HIPER , GIT

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. to #2642486 | 31.0.*.* 12 gru 2018 21:19

  Ktoś ich nieżle wystraszył ,bo odstąpili od podwyżek, pewnie boją się kamizelek w Polsce. To już było ,lata 70 i 80 kiedy to polacy wyszli na ulice po podwyżkach. Ale z Polakami tak jest ,grabią ich po cichu to siedzą cicho,/30 nowych opłat wprowadził już PIS /To już za każdy świstek będziecie bulić. Ale jak dostali wiadomość że po podwyżce za prąd ludzie będą na ulicy no to schowali swoje kły

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. potwór bez serca #2642378 | 212.214.*.* 12 gru 2018 19:28

   hahahaha - niezły ten komentarz, że Olsztyn leży nad rzeką... otóż elektrownia zbudowana na największym i jedynym olsztyńskim wodospadzie może wystarczyłaby na potrzeby restauracji, która tam się znajduje... może...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (27)