Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Seniorzy zaśpiewali na uniwersytecie [ZDJĘCIA, VIDEO]

2018-12-10 10:44:16 (ost. akt: 2018-12-10 14:55:55)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

W gościnnych progach Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się w sobotę wielkie spotkanie śpiewających seniorów z naszego regionu. Tytułem tego festiwalu była “Kolęda”.

W V Warmińsko-Mazurskim Festiwalu Chórów i Zespołów Wokalnych Uniwersytetów i Akademii Trzeciego Wieku „Hej kolęda” wzięli udział seniorzy z całego regionu Warmii i Mazur. W jury zasiedli działacze muzyczni, pracownicy naukowi Wydziału Sztuki UWM: prof. Józef Wojtkowiak, prof. Tadeusz Niedźwiedź oraz Ewa Wankiewicz.

– Założeniem wszystkich uczelni trzeciego wieku jest aktywizacja seniorów – dodała Aldona Bagińska, prezes Akademii Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, organizatora festiwalu.


– Tradycja wspólnego śpiewania kolęd zaczęła u nas zanikać. Coraz częściej odtwarza się je przy wigilijnym stole z taśmy, czy słucha z radia – zauważyła Maria Duch z ATW, jedna z trójki, obok swojego męża Jana oraz byłej liderki chóru Nova Michaliny Butkiewicz, pomysłodawców festiwalu.

Kolędy i pastorałki zaśpiewały w sobotę trzy zespoły wokalne z Mrągowa, Nidzicy i Ornety oraz osiem chórów reprezentujących uniwersytety trzeciego wieku z Barczewa, Wydmin, Olsztyna, Ostródy, Szczytna, Działdowa i Bartoszyc. Gospodarze festiwalu, chór De Novo z Akademii Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie, wystąpili poza konkursem.

– Ja mam chyba jeden z najstarszych chórów, ze średnią wieku powyżej 70 lat – śmiała się Beata Ordyniec, absolwentka WSP w Bydgoszczy oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Pile, opiekun artystyczny chóru Lira z UTW w Wydminach. – W Wydminach chór był od zawsze. Więc wiele z pań śpiewało w dzieciństwie i wczesnej młodości, a teraz wracają do fascynacji z młodzieńczych lat.


Podczas występu występu chóru Cantiamo z Działdowa można było zaobserwować, na czym polega praca dyrygenta, dbającego o to, żeby każda nuta wybrzmiała należycie. W festiwalowym repertuarze chóru znalazła się m.in. ukraińska kolęda "Nova radost’". Ten utwór, wywarł na słuchaczach ogromne wrażenie.

Zanim jednak w UTW w Działdowie pojawiła się pani Kinga Musiał, opiekun artystyczny, absolwentka wydziału Sztuki UWM w zakresie edukacji muzycznej, wspólne śpiewanie dla przyjemności rozpoczęła tam Agnieszka Smolicz, m.in. absolwentka policealnego Studium Muzycznego w Ostródzie. Choć ukończyła studia filologiczne, uczyła muzyki i prowadziła szkolne chóry. – Urodziłam się po to, żeby śpiewać – powiedziała z uśmiechem – i zaprosiłam potem innych uczestników UTW do realizacji mojej pasji. Jako absolwentka polonistyki miała podczas studiów do czynienia z językiem starocerkiewnosłowiańskim i chór wykonuje teraz utwory także w tym języku.


W Jarockiej ATW istnieje chór Cantata. Jego opiekunem artystycznym jest Małgorzata Górska-Dubowik, która ukończyła podyplomowe studia chórmistrzostwa i emisji głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz studia w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Sztuki UWM. Jednym z punktów programu ich występu była piękna, stara góralska kolęda “Oj maluśki, maluśki”. – Skład zespołu wciąż się zmienia – zauważył bas Stefan Borysewicz. – Mamy już swoje lata i niektórzy nie są już w stanie występować na scenie. Ale wciąż przychodzą nowi.

– Po prostu ubóstwiam śpiewać – dodała Zdzisława Polonis, babcia ośmiorga wnuków, członkini Grupy Wokalnej Diafonia z UTW Mrągowo.

Czy mając tyle obowiązków domowych, znajduje czas na śpiewanie? – Przede wszystkim czas na to – deklaruje zdecydowanie. – A reszta potem, gdzieś tam się zmieści.


– Trzeba iść do ludzi, bo inaczej człowiek by się zanudził przed telewizorem – podsumowuje Krystyna Dębska z chóru Cantiamo. – A jak się śpiewa, to człowiek dłużej żyje.

W holu Centrum można było obejrzeć także wystawę przygotowaną przez Koło Rękodzieła przy ATW w olsztyńskim MOK: pocztówki świąteczne, zabawki choinkowe itp. – To nasza wielka pasja – powiedziała Wiesława Filipek, członkini koła.

Łukasz Czarnecki-PacyńskiNagrodzeni
• Grand Prix Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego: Cantiamo – UTW Działdowo.
• Zespoły wokalne: I miejsce: Diafonia – UTW Mrągowo, II miejsce; Być Razem – UTW Nidzica, III miejsce: Studenciaki – UTW Orneta.
• Chóry: I miejsce: Preludium – UTW Szczytno, II miejsce: Cantata – Jarocka ATWieku Olsztyn , III miejsce Złota Jesień UTW Ostróda,
• wyróżnienia: Cantare – UTW Barczewo, Lira UTW – Wydminy, Pasjonata – UTW Olsztyn, Canzona – UTW Bartoszyce.http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLSZTYNIAK #2642395 | 88.156.*.* 12 gru 2018 19:45

  juz mało nam zostało kochani ,wnuczki dorastajo , mezowie oczka puszczajo ,jak portfel grubszy majo itd

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Janusz Twoich marzeń #2640526 | 37.47.*.* 10 gru 2018 12:40

  Cala sala, razem z namy, tanczy walczyka paramy... lalalala tralalala~

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Sław jaro #2640501 | 5.173.*.* 10 gru 2018 12:19

  Kto z własnej nieprzymuszonej woli chodzi słuchać tego zawodzenia?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz