Quantcast

Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Piotr Grzymowicz zaprzysiężony na prezydenta [RELACJA, ZDJĘCIA]

2018-11-23 09:13:42 (ost. akt: 2018-11-23 15:30:49)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Wczoraj ślubowanie złożyli olsztyńscy radni nowej kadencji, dzisiaj czas na prezydenta. W czasie uroczystej sesji rady miasta odbyło się zaprzysiężenie Piotra Grzymowicza.

Za nami pierwsza sesja nowej Rady Miasta. Podzielono ją na dwie części. W piątek Piotr Grzymowicz złożył ślubowanie i ponownie objął urząd prezydenta miasta. Jego kadencja potrwa do 2023 roku, a stawia w niej — jak mówi — na współpracę.

Początek obrad uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.

Zaświadczenie o zwycięstwie w wyborach Piotr Grzymowicz odebrał z rąk Katarzyny Gołębiewskiej, przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie. Obejmując urząd prezydenta. Piotr Grzymowicz ślubował dochowania wierności prawu oraz sprawowania urzędu dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta.

Do tych ostatnich skierował zresztą specjalne przemówienie.

— Dziękują za to, że mieszkańcy poszli na wybory, głosowali na swoje małe ojczyzny z nadzieją na ich rozwój. Dziękuję mojemu komitetowi, współpracownikom i mojej rodzinie, bo bez nich by mnie tu nie było — podkreślił prezydent.

Dodał też, że nowa Rada Miasta, to zarówno nowe marzenia, jak i wyzwania.
— Rozpoczynamy nową, niezwykle ważną kadencję dla rozwoju naszego miasta i jego mieszkańców. Z nową radą, nowymi doświadczeniami, oczekiwaniami i marzeniami. Jestem przekonany, że współpracując i korzystając ze wspaniałych doświadczeń, które posiadamy, będziemy mogli jeszcze bardzo dużo zrobić dla naszych mieszkańców — mówił Piotr Grzymowicz. Nakreślił też kierunek działań ratusza na najbliższe lata. Głównym zadaniem będzie poprawa jakości życia mieszkańców. Prezydent stawia też na infrastrukturę, którą — jak mówi — w znaczącym zakresie już posiadamy, ale nadal należy ją poprawiać.

— Akcent postawimy też na kulturę, działania prospołeczne, senioralne i edukację, bo przecież, obserwując przed chwilą występy uczniów PSM, myślę, że wszyscy widzimy, że najlepszą nasza inwestycją są dzieci i ich rozwój — podkreślał Grzymowicz. — Jesteśmy w stanie odpowiednio pokierować młodzieżą, żeby ich marzenia mogły się spełniać.

To już 4 kadencja samorządowa Piotra Grzymowicza. Jak mówi:
— Ta kadencja będzie się nieco różniła od poprzednich. Będzie to pierwsza, pięcioletnia kadencja. W tej sytuacji mamy trochę więcej czasu na przygotowywanie i realizację naszych projektów. Musimy wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców.

A w tym zakresie pomocny będzie zwłaszcza Olsztyński Budżet Obywatelski.
— Od przyszłego roku środki przeznaczane na OBO będą większe. Mamy już w tym zakresie doświadczenie. Pojawiają się głosy, i to słuszne, że powinniśmy się zastanowić, jak współpracować, żeby te środki racjonalnie i efektywnie wydatkować. Będziemy też dyskutować na temat inicjatywy uchwałodawczej. Mamy ją oczywiście zapisaną w naszym statucie, ale myślę, że nie do końca, mówię w odniesieniu do mieszkańców korzystaliśmy z tego narzędzia. Będziemy do tej aktywności zachęcali. Są z nami przewodniczący rad osiedli, bardzo aktywni.

Nowością ustawową będą coroczne raporty o stanie miasta.

— Dotychczas robiliśmy takie raporty, choć nie byliśmy do nich zobowiązani. Tym razem co roku taki raport będzie musiał być przygotowywany, oczywiście z udziałem szerokiej dyskusji, naszych mieszkańców i Rady Miasta. Będziemy wiedzieć, jak się rozwijamy, jakie są nasze cele i oczekiwania. Dziś mamy napisaną strategię do 2020 roku. Już niebawem będzie podlegała ocenie, ale jednocześnie chcemy przystąpić do napisania nowej strategii, co najmniej do roku 2030. Wizja rozwoju miasta, którą dziś realizujemy, zakłada, że w 2020 roku Olsztyn będzie nowoczesną aglomeracją, z dobrze rozwiniętymi funkcjami metropolitarnymi, tworzoną przez unikatowe środowisko przyrodnicze, wyjątkową jakość życia i konkurencyjne warunki prowadzenia biznesu.

Prezydent podkreślił, że jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tych celów, ale też, że w niektórych obszarach wiele zostało jeszcze do zrobienia.

— To kwestia czystości środowiska, emisji CO2, sprawy związane z energią cieplną, walka ze smogiem, a także wszystko, co związane z komunikacją. Mamy jeszcze tutaj sporo do zrobienia — mówił prezydent. — Jako miasto korzystamy z różnych dotacji, przede wszystkim ze środków unijnych. Są oceniane na najwyższym poziomie. Jesteśmy w tym zakresie liderami z pierwszym miejscem w Polsce. Liczymy na pomoc samorządu województwa, rządu, bo przecież to wszystko chcemy robić dla naszych mieszkańców. Kadencja przyniesie też sporo zmian w relacji urząd-mieszkaniec. Tworzymy przecież „Cyfrowy Olsztyn”. Jesteśmy za to oceniani w wymiarze krajowym, jak i europejskim. Nasze poprzednie projekty informatyczne otrzymywały już nagrody w Brukseli. Cyfrowy Olsztyn to nie tylko kwestie bezpieczeństwa czy komunikacji, ale też np. platforma zamówień publicznych.

Gratulacje na ręce prezydenta złożyli też Andrzej Abako, nowy starosta powiatu olsztyńskiego, a z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Wioletta Śląska-Zyśk, jak również byli i nowo wybrani radni.

PJ


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Damek #2630086 | 83.9.*.* 23 lis 2018 20:45

  Beton dalej będzie rządził miastem, macie co chcieliście tylko potem nie narzekać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotras #2629917 | 213.76.*.* 23 lis 2018 16:14

  Tu grzymowicz: dzięki za głosy frajarzy, od stycznia ograniczamy miejsca parkingowe w centrum, zmuszę was do przesiadki w komunikację miejską, acha i oczywiście płatny wjazd do centrum 7 zł za godzinę, tak jak zapowiadałem, oczywiście pracownicy urzędu miasta są z opłat zwolnieni, pozdro

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zamenhofa #2629907 | 83.9.*.* 23 lis 2018 16:04

  Na dzieńdobry chce zabudować skwer przy Malkow i Skłodowskiej kolejne 10 % do kieszeni za STOMIL tez cos do karmana wpadni ale Partyzantów to dopiero żyła złota

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. cheniek #2629905 | 178.157.*.* 23 lis 2018 16:04

  śwager kamazy może odpalać

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Piotr #2629901 | 193.213.*.* 23 lis 2018 15:54

  ja jebe niezly festyn z ta orkiestra i grajkami :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)