Wynalazcy z UWM podbijają świat

2018-11-22 08:59:59(ost. akt: 2018-11-22 09:03:29)
studenci

studenci

Autor zdjęcia: uwm

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ponownie doceniony za innowacyjność. Przedstawiciele uczelni wzięli udział w targach wynalazczości Budi Uzor, które odbyły się w chorwackim Zagrzebiu. I jak zwykle wrócili z medalami.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski od lat utrzymuje się w czołówce polskich uczelni pod względem liczby uzyskanych patentów i wdrażanych innowacji — mówi Eliza Popławska-Jodko, dyrektorka Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. — Trzeba też podkreślić, że patenty dotyczą bardzo różnych dziedzin. Począwszy od typowo technicznych, poprzez branżę żywnościową. Ostatnio udało nam się m.in. wprowadzić na rynek know-how z zakresu biotechnologii. Potencjał Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod względem innowacji jest olbrzymi — od humanistyki po technologie związane z branżą przemysłową.

W chorwackich targach, które odbyły się 13-17 listopada, wzięli udział wynalazcy z całego świata. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentowali pracownicy właśnie Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

— Z uwagą przyglądamy się, jakie projekty badawcze realizowane są obecnie na naszej uczelni. Wybrane przez nas wynalazki są bardzo ciekawe i mają duży potencjał komercjalizacyjny. W targach bierze udział wiele instytucji i przedstawicieli biznesu, którzy mogą być zainteresowani dalszą współpracą, a może nawet i nabyciem praw do tych wynalazków — wyjaśnia Konrad Szydłowski, broker innowacji z Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM.
Podczas chorwackich targów przedstawiciele UWM zaprezentowali podajnik pneumatyczno-wibracyjny do iniekcji zapraw, którego autorem jest prof. Robert Wójcik z Instytutu Budownictwa UWM. Podajnik ten stosowany jest w budownictwie w celu konsolidacji i uszczelnienia murów, ścian oporowych, posadzek, fundamentów techniką iniekcji. Wypełnienie pęknięć, pustek, rys, szczelin lub kawern (pusta przestrzeń w skałach powstała w wyniku rozpuszczania składników skalnych) wzmacnia konstrukcję i powstrzymuje dalszą ich degradację. To innowacyjne rozwiązanie, którego nie było wcześniej na rynku.

Drugim prezentowanym i nagrodzonym w Chorwacji wynalazkiem był prototyp falochronu wytwarzającego energię elektryczną. Jego twórcami są doktoranci z Wydziału Nauk Technicznych — Mateusz Pietkiewicz i Andrzej Ostrowski. Falochron ustawia się na nabrzeżu. Fale idące w stronę brzegu uderzają w urządzenie wprawiając je w ruch. To powoduje, że specjalny mechanizm wytwarza energię elektryczną.

Autorzy falochronu już po raz kolejny zostali docenieni. Rok temu wygrali ogólnopolski konkurs organizowany przez EDP Renováveis, portugalskiego potentata w branży energii odnawialnej.

Teraz znowu olsztyńscy naukowcy wrócili z prestiżowymi nagrodami. Wynalazek prof. Roberta Wójcika otrzymał złoty medal Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców oraz medale od Rumuńskiego Stowarzyszenia Wynalazców i firmy JSC, która jest filią kolei rosyjskich. Podajnik pneumatyczno-wibracyjny do iniekcji zapraw doceniła także chorwacka firma zajmująca się doradztwem i różnymi usługami dla biznesu, zwłaszcza w obszarze innowacji — Tera Technopolis oraz organizacja zrzeszająca wynalazców z Iranu — Iranian Top Innovators. Prototyp falochronu wytwarzającego energię elektryczną zdobył srebrny medal Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców oraz wyróżnienie gości z Iranu.

red.


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci