Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Ile zarobią nowi radni?

2018-11-16 07:12:00 (ost. akt: 2018-11-15 17:00:47)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Dieta radnego w 2019 r. wyniesie maksymalnie 2 684,13 zł miesięcznie. Obok diet radnym przysługuje także zwrot kosztów podróży służbowych

16 listopada 2018 r. upływa obecna kadencja samorządowa. Pierwsze sesje nowo wybranych rad gmin i powiatów oraz sejmików województw zostaną zwołane przez komisarzy wyborczych między 19 i 23 listopada.

Na zasadach ustalonych przez radę gminy sprawującemu swój mandat radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych.

Zobacz także: Pierwsze sesje nowych rad powinny odbyć się 16 listopada. Ale czy tak się stanie? zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Pierwsze sesje nowo wybranych rad gmin i powiatów oraz sejmików województw zostaną zwołana przez komisarzy wyborczych po 16 listopada. W praktyce - jak...

Zobacz także: Nowe twarze w Radzie Miasta. Jakie pomysły mają nowi radni Olsztyna? Nowe twarze w Radzie Miasta. Jakie pomysły mają nowi radni Olsztyna? W olsztyńskiej Radzie Miasta czeka nas kilka zmian, choć większość radnych już w radzie zasiadała. Spośród 25-osobowego składu w następnej kadencji zasiądzie...
Wysokość diet radnego nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie półtorakrotności określanej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z informacji przekazanej Serwisowi Samorządowemu PAP przez resort finansów wynika, że w przyszłym roku kwota bazowa zostanie na obecnym poziomie - 1 789,42 zł.

Wysokość świadczenia radnego zależy od wielkości gminy i powiatu oraz pełnionej przez niego funkcji. Diety do maksymalnej przewidzianej przepisami wysokości (2 684,13 zł) przysługują w ciągu miesiąca radnym w największych gminach - powyżej 100 tys. mieszkańców.

W gminach od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców będzie to najwyżej 75 proc. tej kwoty (2 013,10 zł). Oznacza to,że właśnie takie wynagrodzenie otrzymają radni gminy Olsztyn.

Natomiast w gminach poniżej 15 tys. mieszkańców – radni będą mogli otrzymywać świadczenie, które nie przekroczy 50 proc. maksymalnej wysokości diety (1 342,07 zł). Reguluje to rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu gminy.

Również w przypadku powiatów, w analogicznym rozporządzeniu, przewidziano widełki. Radnemu przysługują w ciągu miesiąca diety w wysokości do 100 proc. maksymalnej wysokości diety (2 684,13 zł) w powiatach powyżej 120 tys, czyli między innymi radnym powiatu olsztyńskiego.

W powiatach, w których liczba ludności mieści się w przedziale 60 tys. - 120 tys., dieta ta nie może być wyższa niż 85 proc. kwoty maksymalnej (2 281,51 zł). W powiatach poniżej 60 tys. mieszkańców próg ustanowiono na poziomie 70 proc., co oznacza, że świadczenie nie może tam przekroczyć 1 878,89 zł.

Ponadto, zgodnie z przepisami ustaw ustrojowych, rady gmin, powiatów i sejmiki województw ustalając wysokości diet radnych, powinny wziąć pod uwagę pełnione przez nich funkcje. Te same przepisy stanowią, że oprócz diety radnym przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych.

Natomiast na mocy art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 3 000 zł.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z"ukosa" #2625320 | 83.6.*.* 17 lis 2018 11:03

  Zastanawiam się czego w tym naszym państwie jest za dużo , a czego za mało , skoro notorycznie świętujemy jakieś traumatyczne rocznice , katastrof, powstań ,ekshumujemy co chwila jakieś nowe/stare groby, odznaczamy nowych/ starych kombatantów, bohaterów za walkę o wolność i niepodległość , spieramy się o jakieś"szubienice" ..itd. itp. .. a tyle urzędów i tylu urzędników zarządzających tym państwem, że aż głowa boli- i to na pokaźnych pensjach .A Ty obywatelu jak masz jakiś problem , to pomocników ustawowo wielu, że cho , cho ,ale od doradzania , nie od pomocy rzeczywistej..A ile person ulokowanych sprytnie w spółkach SP...na "bayońskich" apanażach . I tak się bujamy jako Naród od nieszczęścia do nieszczęścia . Przecież za to wszystko , za zarządzanie państwem , "władza" , szeroko rozumiana , dostaje kasę ...!immunitety i chwałę . To co jest nie tak , czego jest za dużo a czego za mało.. że ciągle mamy jako Naród ..jako Państwo problemy z tożsamością , wolnością i niepodległością ..ba nawet we własnym "sosie",nie potrafimy się dogadać . Czy to nie wina władzy...może już czas przyjrzeć się Narodzie czego jest u Nas za dużo a czego za mało ...by znowu nie było że Polak mądry po szkodzie ...ale to już nie aktualne ..bo jak się okazuje to Polak nowe przysłowie sobie kupił ...że i przed szkoda i po szkodzie głupi. ...a jakie będzie kolejne..?Miłego "weekendu", o przepraszam za dużo tu obcych. . Miłego końca tygodnia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. allensteiner2 #2625120 | 89.228.*.* 16 lis 2018 21:26

  Taki radny-zaradny WYCHLAJ czy WYPIJ powinien mieć dodatek bo jeść trzeba ale i WYCHLAĆ trzeba czasem a gorzałka coraz droższa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ignacy #2624920 | 83.31.*.* 16 lis 2018 15:07

  Ktoś napisał: "Kasa to jedno drugie to ,że radnego pracodawca może zwolnić tylko za zgodą rady miasta w czasie trwania kadencji" Ignorant. "zgoda" lub jej brak wydana pzerz radę Mista jest jedynie OPINIĄ i ni ema żadnego znaczenia podczas zwolnienia radnego z pracy podobnie zresztą jak "zgoda" lub jej brak w przypadku członka związku zawodowego (która zawsze jest na nie). Istotną sprawą jest aby pracodawca poinformował Rade Miasta czy związek zawodowy o zamiarze zwolnienia takiego pracownika. Jeśli tego nie zrobi przegrywa sprawę z przyczyn formalnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zbych #2624919 | 89.228.*.* 16 lis 2018 15:05

  Oj z tymi radnymi poznałem ich od czasu powstania Solidarności dziś chcą uchodzic za inteligencje narodu można i tak czemu nie.Ale to moje prywatne spostrzeżenia i przeżycia wokół tych ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. budowlaniec #2624898 | 213.184.*.* 16 lis 2018 14:38

  i po co byc takim radnym za 2700 ? ja na budowie wyciagam 4500 złotych i nie mam studiow jak ci krawaciarze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (15)