Quantcast

Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Przekop przez Mierzeję. Prezes Kaczyński wbił ostatni słupek geodezyjny [zdjęcia, film]

2018-10-16 11:20:04 (ost. akt: 2018-10-16 22:01:15)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz poseł PiS Jerzy Wilk z Elbląga zakopali we wtorek na Mierzei Wiślanej ostatni słupek geodezyjny wyznaczający granicę kanału żeglugowego, jaki ma zostać wybudowany w gminie Sztutowo.

Na finiszu kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, odwiedził Mierzeję Wiślaną. Tutaj na plaży na terenie gminy Sztutowo we wtorek (16.10) razem z ministrem gospodarki śródlądowej Markiem Gróbarczykiem i posłem Jerzym Wilkiem, kandydatem PiS na prezydenta Elbląga, zakopali „ostatni słupek geodezyjny”, który wyznacza obszar, na którym ma powstać kanał żeglugowy. Stało się tak, chociaż inwestycja nie ma jeszcze pozwolenia na budowę.

Jak zapewniał minister Gróbarczyk, wszystko odbyło się jednak zgodnie z prawem.
— To jest teren Urzędu Morskiego w Gdyni. Może on podejmować takie działania, jako prace przed inwestycyjne — wyjaśniał.
Do nich zaliczył także prowadzone na początku października badania geologiczne i ferromagnetyczne oraz wyznaczania geodezyjne terenu, na którym ma powstać przekop.
— Przed nami kolejne elementy tej inwestycji, czyli uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie przetargu na wykonawstwo. Projekt jest gotowy w 100 procentach. Wiemy, jak ten kanał będzie wyglądał, wiemy, w którym miejscu powstanie — mówił minister Gróbarczyk.

Budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej to jedna ze sztandarowych obietnic rządu PiS. Wiadomo, że ma powstać w nieistniejącej dzisiaj miejscowości Nowy Świat, na terenie gminy Sztutowo. Ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł. Jego budowa ma się zakończyć do 2022 r.

— Wiem, że były formułowane zastrzeżenia, ale mamy pełne prawo zakończyć proces tyczenia granic przekopu — przekonywał Jarosław Kaczyński. — Jeżeli chodzi o inne dokumenty, to wydaje się, że jest to kwestia najbliższych tygodni. Więc można powiedzieć, że udało się. Kiedy budowa się rozpocznie, to będzie można powiedzieć, że klamka zapadła, że ten kanał powstanie, że problem, z którym Elbląg żyje od chwili, kiedy powrócił do Polski, będzie rozwiązany. Elbląg powinien być portem, portem uzupełniającym wobec portu gdańskiego i gdyńskiego, ale portem znaczącym. To z całą pewnością przyczyni się do jego rozwoju gospodarczego i całego regionu.

Prezes Kaczyński zwracał uwagę także na inny cel tej inwestycji. Powstanie przekopu ma zapewnić swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, bez konieczności przepływania przez rosyjską część Zalewu Wiślanego i Cieśninę Piławską.
— Polska przez wiele lat żyła w sytuacji państwa niesuwerennego. Dzisiaj poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej pokazujemy, że także na tych ziemiach mamy pełną suwerenność. Wiadomo, kto kiedyś nie chciał się na to godzić, kto blokuje Cieśninę, wprowadza ograniczenia administracyjne. Będziemy mogli robić to, co Polsce jest potrzebne, potrzebne temu regionowi i nikt nie będzie nam w stanie przeszkodzić — mówił.

Jerzy Wilk, poseł PiS i kandydat na prezydenta Elbląg, podkreślał, że, że przekop jest szansą na rozwój gospodarczy Elbląga, ale także innych gmin położonych nad Zalewem Wiślanym.
— To bardzo ważny dzień dla Elbląga i wszystkich gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Czekaliśmy na to wiele lat. Dzięki temu mamy szansę na rozwój portu w Elblągu i również wszystkich portów położonych nad Zalewem Wiślanym. Na tę inwestycję czeka Tolkmicko, Frombork, Nadbrzeże, Stegna, Sztutowo — mówił. — Wszystkie te gminy będą miały szansę na rozwój gospodarczy, turystyczny i poczucie bezpieczeństwa, które jest równie ważne. Nawet nasi przeciwnicy polityczni stwierdzają, że dzięki budowie kanału powstanie 2,5 tys. miejsc pracy.
AKTPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (45) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maria Anna #2626088 | 37.248.*.* 18 lis 2018 11:48

  brawo nareszcie ktos podjal normalna decyzje dobra dla regionu

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Margarita35 #2605459 | 37.248.*.* 19 paź 2018 07:44

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. idiotyzm normalnie..tylko dlatego ze Elblag nie potrafi sobie stworzyć innych możliwości zarobkowania trzeba zniszczyć jedno z najbardziej naturalnych srodowisk w Polsce. PiS to partia naczelnych niszczycieli przyrody najpierw Doliny Rospudy potem Puszczy Białowieskiej teraz Mierzei..a najbardziej zadziwiające jest to ze nie dzieje się to gdzies tam tylko tu w kraju którego rzadzacy działają na szkodę jego obywateli..

 3. nożyk do obierania kartofli #2604612 | 83.25.*.* 18 paź 2018 00:42

  Kartofel, któremu ochroniarze piasek do kuwety dla kota do domu przywożą - chce przekopać Mierzeję. Kartoflu - najlepiej wybierz się w KOSMOS + ! (ale tylko w jedną stronę).

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wytrwały #2604332 | 213.76.*.* 17 paź 2018 17:12

  jeszcze kopie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. hahahahahaha #2604321 | 185.33.*.* 17 paź 2018 16:51

  on sam najlepiej by robil za slupek geodyzyjny jakby go wkopac nogami do gory.... problem ze slupek musi miec wymiar....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (45)