Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Katolik siedzi także w sieci

2018-09-16 15:59:46 (ost. akt: 2018-09-16 15:56:50)

Autor zdjęcia: Pixabay

Współczesne chrześcijaństwo to nie tylko Biblia i książeczka do nabożeństwa. To także portale internetowe, blogi, fora, grupy w social mediach. Wybraliśmy kilka miejsc w sieci, w które spokojnie może dać się złowić i osoba wierząca, i ta poszukująca.

Żeby być na bieżąco...

1. Episkopat.pl
Jak dowiadujemy się z tej strony, historia Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski sięga 1968 r. Wtedy to, jego ówczesny kierownik, Alojzy Orszulik, zgodnie z wolą prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, wraz z niewielkim zespołem rozpoczął wydawanie Biuletynu Informacyjnego pod nazwą „Pismo Okólne”, który przepisywany był na maszynach. Od maszyny księża przeszli do... Twittera, bo dzisiaj biuro prasowe odpowiada nie tylko za stronę internetową informującą o działaniach Episkopatu, ale także udziela się w mediach społecznościowych.
Na stronach Episkopatu znajdziemy m.in. dokumenty przygotowane przez biskupów, sprawdzimy informacje o hierarchach i zapoznamy się z newsami dotyczącymi życia Kościoła.

2. Wiara.pl
Portal istnieje już 17 lat. Jego właścicielem jest Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej w Katowicach, czyli wydawca dobrze znanego „Gościa Niedzielnego”. Wiara.pl zawiera informacje, publicystykę i materiały dotyczące Kościoła katolickiego, a także innych wyznań i religii. Znalazło się tu także miejsce dla kultury, ważnych tematów społecznych i informacji z pogranicza wiary i nauki. Użytkownicy portalu doceniają go za to, że od początku swego istnienia portal stwarza przestrzeń do wymiany myśli i poglądów.

3. Katolik.pl
Serwis reklamuje się jako „portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących”, a swoją misją czyni wychodzenie „naprzeciw tym wszystkim, którzy poszukują Boga, ale często nie potrafią znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, co staje się dla nich przeszkodą w przyjęciu wiary”. Interesują ich zatem nie tylko ci, którzy pewnym krokiem zmierzają ku Bogu, ale i ci, których nazywają „religijnie zaniedbanymi”. Na stronie internetowej znalazło się więc miejsce i dla ważnych wiadomości dostarczanych choćby przez Katolicką Agencję Informacyjną, ale i dla artykułów problemowych, w których autorzy stawiają trudne pytania. Ważną częścią portalu jest forum, na którym użytkownicy dyskutują na rozmaite tematy dotyczące nie tylko wiary.


Żeby usłyszeć Kościół mówiący wieloma głosami...

1. @Pontifex_pl — papież Franciszek na Twitterze
Oficjalne polskojęzyczne konto papieża Franciszka śledzi dziś ponad milion użytkowników Twittera, na angielską wersję zagląda niemal 18 milionów. Papież jest zresztą z technologiami za pan brat. W lipcu Watykan poinformował o uruchomieniu aplikacji, która pozwala słuchać papieża w pięciu językach, na które tłumaczone są bezpośrednio wypowiedzi Franciszka.

2. Dobremedia.org — Blog bez Piuski biskupa Edwarda Dajczaka
Biskupa Edwarda Dajczaka znają nie tylko wierni z Koszalina i okolic, dla których jest biskupem diecezjalnym. Jego wpływy sięgają znacznie dalej. Mówi się o nim, że jest biskupem diecezji Woodstock, bo od 1999 roku współorganizuje Przystanek Jezus. I udowadnia, że na polach Przystanku Woodstock (od tego roku PolAndRock Festival) sutanna nie musi uwierać ani przeszkadzać.

3. Langustanapalmie.pl — strona dominikanina o. Adama Szustaka
Ojciec Adam Szustak pozostaje wierny starej dominikańskiej dewizie: „Głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby”. Od słów przechodzi do czynów i znajduje kolejne sposoby, by z dobrą nowiną dotrzeć do tych, którzy tego najbardziej potrzebują. A ponieważ ma świadomość, że żyjemy w XXI wieku, posługuje się internetem. Sprawnie radzi sobie i z nim, i z młodymi ludźmi. Nie ucieka od kontrowersyjnych pytań, doradzi, jak poderwać dziewczynę czy chłopaka, a przy okazji zawsze znajdzie sposób, by opowiedzieć o Jezusie. Bo — jak przekonuje ojciec Szustak — to Jezus jest najlepszą wiadomością dla każdego człowieka.


Żeby się poznać...

1. Przeznaczeni.pl
Portal istnieje od 13 lat i reklamuje się jako „portal randkowy dla ludzi z wartościami”. Administratorzy strony z dumą informują o swoich wynikach w „swataniu”. Za ich pośrednictwem zaręczyło się 96,5 tys. par, a ponad 12 tys. wzięło ślub. Działają też lepiej niż jakikolwiek rządowy program prorodzinny, bo dzięki portalowi urodziło się już ponad 14 tys. dzieci. Portal chwali się też rekomendacjami, których udzielili mu m.in. Małgorzata Kożuchowska i Szymon Hołownia.

2. Singlowanie.pl
Singlowanie.pl nie bez powodu to chrześcijański i katolicki portal randkowy. Doszliśmy do wniosku, że w gronie osób, które łączy wiara oraz podobne spojrzenie na świat, łatwiej się nawzajem odnaleźć — tłumaczą swoją motywację właściciele portalu. — Z tego powodu nasz portal randkowy to nie tylko zwykłe randki dla singli. Stawiamy na chrześcijańskie randki! Zbudowaliśmy serwis skupiający ludzi z wartościami, gdyż jesteśmy przekonani, że właśnie w oparciu o nie, najłatwiej stworzyć prawdziwą i silną relację.
Osoby odpowiedzialne za promocję portalu przypominają, że choć dobrze jest wierzyć w to, że Bóg ma wobec nas plan, jeszcze lepiej jest pamiętać o tym, że to nie zwalnia nas z odpowiedzialności za własne życie. Słowem — trzeba brać sprawy w swoje ręce. I dać sobie szansę na znalezienie drugiej połówki.

3. Zapisanisobie.pl
Serwis Zapisanisobie.pl jest skierowany do chrześcijan, by pomóc im w znalezieniu innych osób ceniących wartości chrześcijańskie, a w konsekwencji kogoś, z kim mogliby założyć szczęśliwą chrześcijańską rodzinę — czytamy na stronach kolejnego serwisu randkowego, który stawia na związki oparte na wspólnocie wartości i przekonań.
Jak zapewniają administratorzy strony, portal jest jednak otwarty także dla osób, które nie są katolikami: — Ponieważ kościół katolicki jest otwarty dla wszystkich, również my pozwalamy na zapisywanie się osób, które nie są katolikami, ale jest warunek — osoba taka powinna zachowywać się tutaj tak, jak inne wierzące osoby.
Dołączenie do serwisu wymaga chwili refleksji nad własnym życiem i potrzebami. Administratorzy oczekują bowiem odpowiedzi na szereg pytań, w tym choćby o liczbę dzieci, stosunek do tytoniu, uczestnictwo we mszy czy gotowość do przeprowadzki. Jak widać, są to tematy, które rzadko porusza się na pierwszej randce, ale dzięki zgodności w takich kwestiach łatwiej jest stworzyć dobrą relację.

dbp

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Artur #2592753 | 193.46.*.* 2 paź 2018 11:12

  Jeszcze dodam "Jeśli Bóg jest z nami, któż jest przeciwko nam"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Artur #2592750 | 193.46.*.* 2 paź 2018 11:11

  Prosimy o więcej takich artykułów. Wbrew temu co piszą komentujący negatywnie, my Polacy jesteśmy w większości wierzący w Boga. Nie damy się złamać byle tam jakimś plotkom zasianym przez byłe służby.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rolniCZka #2590843 | 83.9.*.* 28 wrz 2018 22:18

  a przecie niedawno grzmieli z ambon że tv internety czy komórki od diabła pochodza ..a dziś diabelskimi urządzeniami posługują sie i jakoś w pazury nie parzy??

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gość #2582342 | 81.190.*.* 17 wrz 2018 16:37

   "religia powstała, gdy pierwszy cwaniak spotkał pierwszego głupca" Mark Twain

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Gość #2582273 | 95.91.*.* 17 wrz 2018 14:51

    Czarni mafiosi idą z postępem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (18)