Quantcast

Sobota, 24 października 2020. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Abonament RTV odejdzie w końcu do lamusa?

2018-04-25 07:10:00 (ost. akt: 2018-04-24 15:24:46)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Wydaje się, że już niedługo zniknie abonament radiowo-telewizyjny. Powód? Media publiczne mają być finansowane z budżetu państwa. Jednak pomysłów w tym temacie było już wiele...

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, twierdzi, że los abonamentu RTV jest już przesądzony. Niedawno w wywiadzie powiedział, że praktycznie jest już decyzja: od przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa.

Według szefa Rady Mediów Narodowych na utrzymanie mediów publicznych potrzeba od 2,5 do 3 miliardów złotych rocznie, ale dotacja z budżetu będzie niższa, ponieważ telewizja i radio zarabiają około miliarda złotych z reklam.
Czy finansowanie mediów publicznych z budżetu to dobry pomysł? Za takim rozwiązaniem od dawna opowiada się między innymi prof. Marek Sokołowski, medioznawca z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

— To ruch w dobrą stronę, bo czas najwyższy rozwiązać ten problem — mówi prof. Marek Sokołowski. — Lepiej finansować telewizję, jak ją byśmy nie nazwali — publiczną czy narodową — tak jak pozostałe inne jednostki budżetowe, które mają świadczyć pewne usługi. Media rządowe, utrzymywane przez rząd, są nawet w Stanach Zjednoczonych. Bo telewizje komercyjne zawsze mogą powiedzieć, że nie wyemitują jakiegoś komunikatu.

Jednak, jak podkreśla prof. Sokołowski, jedną sprawą jest kwestia finansowania mediów publicznych, a drugą to, co można zobaczyć w telewizji czy usłyszeć w radiu.

— To dwie różne kwestie — podkreśla medioznawca. — Na pewno telewizja jest upolityczniona. Jak w piosence — to widać i czuć. Czy można wspiąć się jeszcze wyżej? Pewnie można. Pytanie tylko, po co, skoro oglądalność spada?

Jednak przy finansowaniu mediów bezpośrednio z budżetu państwa pojawia się także pytanie, czy nie wymaga to notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej. Tym bardziej że właśnie z powodu braku takich konsultacji przepadł pomysł opłaty audiowizualnej, która miała być ściągana przez zakłady energetyczne od każdego właściciela licznika prądu. Weto postawiła wtedy właśnie Komisja Europejska, z którą nowe zapisy nie zostały skonsultowane. Zapytaliśmy Ministerstwo Kultury, czy wystąpiło już o taką notyfikację do Brukseli, ale odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

Co urodzi się z nowego pomysłu, o którym powiedział Krzysztof Czabański, dziś trudno przewidzieć. Tym bardziej że koncepcji na poprawę finansów TVP było już wiele. Przypomnijmy, że jednym z pomysłów było sięgnięcie do kieszeni kierowców, którzy obowiązkowo mieliby wnosić opłatę za posiadanie radia w samochodzie. I nieważne byłoby m.in. to, czy tego radia by słuchali, czy byłby to jedynie gadżet. Był też pomysł, by płacić abonament przy okazji składania rocznego zeznania podatkowego PIT, CIT i KRUS. Innym pomysłem było ściąganie abonamentu od osób, które korzystają z usług telewizji kablowych i satelitarnej, bo „skoro ktoś ma kablówkę w domu, to musi mieć również telewizor”.

Choć pomysłów było wiele, wszystkie rozwiązania pozostały tylko na etapie pomysłu.

Płacenie abonamentu RTV to dzisiaj obowiązek ustawowy, ale płaci go niewielu. W Polsce jest 13,5 mln gospodarstw, połowa deklaruje, że ma radio czy telewizor. Według Poczty Polskiej abonament powinno płacić ponad 3 mln gospodarstw domowych, podczas gdy na koniec 2017 roku opłatę uregulowało nieco ponad milion zobowiązanych.

Niedawno Szwajcarzy odrzucili w referendum pomysł zniesienia abonamentu, który wynosi tam — w przeliczeniu na złotówki — prawie 1700 złotych za cały rok (w Polsce jest to 245,15 zł). Argumentów za pozostawieniem abonamentu było kilka, m.in. wysokie koszty produkcji programowej (w Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe) i obawa, że bez wsparcia publicznej telewizji i radia publicznego rynek zostanie przesycony programami z krajów sąsiednich. A to, według Szwajcarów, może stanowić zagrożenie dla szwajcarskiej odrębności kulturowej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. moim zdaniem #2491791 | 89.228.*.* 26 kwi 2018 11:54

  Jest Ok głównie płacą mochery i oglądają narodową . Pozostali płaca sat i ogladają to za co płacą.Zakodować narodowa i niech oglądają ci co zaplacą za nią .Dla mnie ona jest zbędna odkąd sieje nienawiść społeczną i kłamie jak za komuny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mario J #2491767 | 94.254.*.* 26 kwi 2018 11:19

  Jaki idiota stwierdza że Szwajcarzy płacą abonament w przeliczeniu na złotówki 1.700 zł rocznie,ale nie podaje celowo ile zarabiają i też na złotówki.Panu Czabańskiemu radzę wyjaśniać do końca tak aby każdy zrozumiał jak wygląda ten abonament w Szwajcarii a jak w Polsce procentowo . Krótko mówiąc ile zarabia Szwajcar i co może kupić za jedną wypłatę a ile Polak.Należy jeszcze zmniejszyć wynagrodzenia dla pracowników RTV i dla byle jakich "gwiazdek" i "gwiazdorów" z Bożej łaski. Najlepiej zakodować i płacić będą tylko wielbiciele tej przeciętnej polskiej tv.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. londyńczyk #2491643 | 88.220.*.* 26 kwi 2018 08:31

  Najśmieszniejsze jest porównywanie ile płacą SZwajcarzy ,a ile my,ale jakoś nie ma przeliczenia ile oni zarabiają a ile my...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Oburzony #2491535 | 83.26.*.* 26 kwi 2018 02:46

  Dlaczego od przyszłego roku ? Jak długo jeszcze ma płacić ten haracz garstka uczciwych którzy zarejestrowali kiedyś odbiornik ? To ma być zgodne z konstytucją ? Gdy przepisy są martwe to należy je jak najszybciej wycofać A nie dumac co zrobić i kiedy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. hula kula #2491518 | 176.221.*.* 25 kwi 2018 23:13

  Jedni całe życie płacą, a drudzy z nich się nabijają i nie płacą. To ma być sprawiedliwość społeczna?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (29)