Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

ADA GADA: Uwaga, jedzie tramwaj, czyli jak dostałam pierwszy mandat

2018-04-13 12:14:39 (ost. akt: 2018-04-13 13:52:41)

Autor zdjęcia: Arch. GO

Tramwaje są duże i widoczne. Okazuje się, że nie zawsze. Dlatego w 2017 roku doszło do 28 zdarzeń z ich udziałem. Większość z winy kierowców. Z nieuwagi, wiary w szybki start samochodu czy z powodu zbiegu okoliczności?

Zobacz także: Wypadek przy Auchan w Olsztynie. Samochód zderzył się z tramwajem [ZDJĘCIA] Wypadek przy Auchan w Olsztynie. Samochód zderzył się z tramwajem [ZDJĘCIA] Dzisiaj (11 kwietnia) przed godziną 7 rano doszło do wypadku na skrzyżowaniu al. Sikorskiego i wyjazdu z Auchan. Osobowa mazda zderzyła się z tramwajem....
Uwaga! jedzie tramwaj!”. Taką piosenkę śpiewał kiedyś Lenny Valentino. Frontmanem tej grupy był Artur Rojek. Tekst był krótki i brzmiał mniej więcej tak: „Uwaga, jedzie tramwaj, gdy jedzie, ziemia się trzęsie. Trzęsie się cały mój świat…”.

Coś w tym jest, bo dla wielu kierowców ten świat wywraca się nawet do góry nogami. Tak na przykład było 11 kwietnia. Przed godz. 7 tuż przy hipermarkecie przy ul. Sikorskiego doszło do wypadku. Kobieta kierująca mazdą chciała skręcić w lewo — z al. Sikorskiego do centrum handlowego. Niestety, zderzyła się z tramwajem linii nr 1.

Podobną sytuację miałam ja. Również na ul. Sikorskiego, tyle że wyjeżdżałam z wyjazdu ze stacji benzynowej i restauracji fast food. Skupiłam się na sznurze samochodów, którym ustępowałam pierwszeństwa. Tramwaju w zasięgu wzroku nie było. Jednak kiedy miałam wolną drogę, tramwaj się pojawił i szybko się zbliżał. Przeraziła mnie jego obecność w oddali, dodałam więc gazu, ale… zgasł mi samochód na torach. Ze strachu zapewne. Pech, bo tramwaj był coraz bliżej. Zadzwonił, zwolnił, a ja odjechałam. Nic się nie stało, ale wywołałam zamieszanie. Moja wina, moja bardzo wielka wina. Nie chowam głowy w piasek. Po miesiącu dostałam mandat 300 zł i sześć punktów karnych.


O zdarzeniu policji opowiedział zapewne motorniczy. To był mój pierwszy i jedyny mandat od 19 lat. Jak dotąd jeździłam przykładnie i to dosyć sporo. Nigdy nie spotkałam się z tramwajem „oko w oko”. Ale ta sytuacja przywołała mi na myślą owa piosenkę Lenny Valentino. I uświadomiła, że wszystko może się zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie.

Niby banał, ale tramwaj naprawdę potrafi spaść z nieba, zwłaszcza w bardzo słoneczny dzień. Potwierdzam to ja i zapewne pani, która kilka dni temu miała bliższe spotkanie z tym miejskim czołgiem. A co z innymi?

— W roku 2017 w Olsztynie miało miejsce 28 zdarzeń z udziałem tramwajów, z czego 27 zdarzeń zostało zakwalifikowanych jako kolizje, natomiast jedno zdarzenie z uwagi na poważniejsze obrażenia uczestnika jako wypadek — mówi sierż. szt. Izabela Kołpakowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Danych z 2018 roku jeszcze nie ma — zaznacza.

I dodaje: — Natomiast najbardziej zagrożonymi tego rodzaju zdarzeniami jest al. Sikorskiego. Tu miało miejsce 12 zdarzeń z udziałem tramwajów. Kolejną niebezpieczną ulicą jest Kościuszki — tu miało miejsce 7 zdarzeń z udziałem tramwajów. Następnie jest ul. Żołnierska — tu miały miejsce 3 zdarzenia z udziałem tramwajów. Na 28 zdarzeń, 24 z nich miały miejsce z winy kierującego pojazdem, 1 przypadek z winy motorniczego, 1 przypadek z winy pieszego oraz 2 przypadki z innych przyczyn.

Oczywiście tramwaje nie są straszne. W Łodzi mają znacznie gorzej, bo tam jeździ się po torowisku. U nas tak jest tylko na Żołnierskiej.

— Ja nie mam w ogóle problemu z tramwajami — przyznaje Sławomir Kałwianiec, taksówkarz i członek Miejskiej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie. — Przeraża mnie jednak mała znajomość wśród kierowców prawa o ruchu drogowym. Nie wiedzą, jak się zachować przy tramwaju.

Szczególnie ciekawy przypadek jest przy dworcu. Gdy tramwaj jedzie w kierunku pętli i jest przed rondem, wszyscy kierowcy się zatrzymują. Tramwaj ma pierwszeństwo tylko wtedy, gdy jest na rondzie lub z niego zjeżdża. Jeśli do niego dojeżdża, musi się zatrzymać. W tej sytuacji musi zachować się jak każdy inny pojazd i ustąpić pierwszeństwa wszystkim, którzy są na rondzie. W tej sytuacji widać, że kierowcy totalnie nie mają pojęcia, jak jeździć.

Dziwi mnie też sytuacja tej kobiety, która zderzyła się z tramwajem na ul. Sikorskiego. Tramwaj jest duży i widoczny. Brak uwagi tej pani jest niepojęty. Dlatego wszystkim zalecam więcej uwagi. Tramwaj jedzie swoim torem i nie mamy na niego wpływu. Ma do tego oddzielne światła. Uważam, że komunikacja w Olsztynie pod tym względem jest dobrze rozwiązana. Powoli uczymy się jeździć w towarzystwie tramwajów. Mam nadzieję, że kolizji będzie coraz mniej.

Ada Romanowska

Na polskich ulicach giną tysiące. To piesi, ale też kierowcy. Chcemy to zmienić. Bo edukacji potrzebują wszyscy. Nie tylko kierowcy, ale też rowerzyści czy piesi, którzy często nie uważają na swoje bezpieczeństwo. Chcemy, by Olsztyn i region były bezpieczne. Dlatego życzymy państwu #bezpieczneGOdnia i czekamy na sygnały o niebezpiecznych miejscach w Olsztynie i w powiecie.

Wysyłajcie e-maile na adres: p.jaszczanin@gazetaolsztynska.pl.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Akitoma #2486037 | 176.221.*.* 17 kwi 2018 15:20

  Po torach jedziemy również częścią ul. Kościuszki z a skrzyżowaniem z Kętrzyńskiego , kiedy w tej gazecie zatrudnią kogoś kto będzie sprawdzał co się publikuje i na jakim poziomie! artykuł o czym ? o niczym

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. roc #2485897 | 46.171.*.* 17 kwi 2018 11:25

  niech sie nauczy jezdzic to nie bedzie dostawala mandatow

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pewniak #2484916 | 94.254.*.* 15 kwi 2018 18:21

  Mandaty ida do opola bo ustawodawca wskazał ten urzad do obsługi mandatowej policji i kazdy policjant w polsce tam kieruje mandat .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. No cóż... #2484215 | 88.156.*.* 14 kwi 2018 10:32

  Jak się dała osiłkom zrobić w oślicę to już tylko wyłącznie jej sprawa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. taka prawda #2484193 | 37.47.*.* 14 kwi 2018 09:38

  Wieśniakom z iławy ostródy przasnysza mławy lidzbarka itd powinni do Olsztyna wprowadzić wizy na wjazd i tyle w temacie. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (19)