Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Firmy windykacyjne straszą? Czyli łamią prawo. Broń się!

2018-02-08 16:55:43 (ost. akt: 2018-02-08 16:31:24)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Firmy windykacyjne zrobią wszystko, żeby odzyskać pieniądze. Nie cofają się nawet przed nękaniem osób, których długi już się przedawniły. Mogą też wymyślić zobowiązanie, byleby tylko zarobić. Takie praktyki są niezgodne z prawem.

Nikt nie lubi długów. Trzeba je spłacać, a często nie ma czym. I wyrywamy włosy z głowy, gdy dostajemy coraz więcej ponagleń. Zwłaszcza od firm windykacyjnych. W świetle prawa powinny one działać w określonych granicach. Często jednak je łamią. Bo jest o co walczyć.

Łącznie Polacy mają niemal 25 mln niespłaconych o czasie długów (dane ERIF Biura Informacji Gospodarczej). Na jednego mieszkańca przypada 179,61 zł długu. Warmia i Mazury są w czołówce dłużników. Gdy nie płacimy za telefon czy nawet nie spłacamy kredytu, nasz dług może trafić w ręce firmy windykacyjnej. I zaczynają się schody…

— Wykupiłam kiedyś OC na samochód, którego nie byłam właścicielką. Chciałam zrobić przysługę szwagrowi. Auto zostało jednak sprzedane jeszcze w trakcie trwania polisy — opowiada Agnieszka z Olsztyna. — Zgodnie z prawem do opłacania składek zobowiązany został nowy właściciel. Minęły dwa lata od sprzedaży. Zaczęłam otrzymywać maile, sms-y i telefony z firmy windykacyjnej. Nalegali, że muszę opłacić nową polisę wraz z odsetkami.

Odesłałam im umowę sprzedaży samochodu i uznałam sprawę za zamkniętą. Niestety, byłam nękana raz w tygodniu mailami o tej samej treści. Dostawałam też przedsądowe wezwania do zapłaty. Grożono mi nawet, że zostanę wpisana do Krajowego Rejestru Długów.

Gdy w końcu zadzwoniłam, żeby sprawę wyjaśnić, usłyszałam, że skoro kiedyś wykupiłam polisę, jestem osobą odpowiedzialną za jej przedłużenie. Nieważne, że zmienił się właściciel samochodu. On prawdopodobnie go nie ubezpieczył. Liczyło się jednak nazwisko na polisie.

Wyśmiałam to! Ale maile, smsy i listy nadal przychodziły. Na każdą wiadomość odpowiadałam tym samym: wysyłałam skan umowy sprzedaży i groziłam sprawą w sądzie za nękanie, przemoc psychiczną oraz poinformowanie inspektora danych osobowych o łamaniu ustawy. Na razie windykator umilkł. Na jak długo?

— Czasami dług jest spłacony, a windykator i tak żąda spłaty — twierdzi Monika Puczel z Olsztyna. — Albo nawet jeśli długu nie ma, wciskają, że jest. Chodzi o to, żeby naciągnąć ludzi. Albo do kwoty spłaty doliczają procenty, byle jak najwięcej wyciągnąć. Ja na szczęście nie miałam takiej sytuacji. Na razie nie mam takich zobowiązań, które mogłyby się skończyć sprawą windykacyjną.

— Mój tata miał taki przypadek i otrzymał wezwanie do zapłaty. Na szczęście dobrze się skończyło — dodaje Kamila Nawrocka z Olsztyna. — Ale skąd windykatorzy mają wiedzę na temat zaległości?

Firmy windykacyjne wykupują długi od firm, którym zalegamy i za wszelką cenę chcą zarobić. Dlatego posuwają się do różnych sposobów na wyrwanie zaległości. Nawet jeśli dług się przedawni, firmy nie dają za wygraną.

A powinno być inaczej. Windykator to negocjator, którego celem jest uświadomienie dłużnikowi, że w jego interesie leży spłacenie długu — tak pisze o sobie jedna z największych firm windykacyjnych na polskim rynku. Dodaje, że uprawnieniem windykatora jest mówić, a komornika zająć własność dłużnika. Jest w tym sporo racji. Główny ciężar działalności windykatorów polega na kontaktowaniu się z dłużnikiem, namawianiu go do spłaty i negocjowaniu warunków, np. rozłożenia należności na raty. Wszelkie formy grożenia zadłużonemu są całkowicie bezprawne. A takie się zdarzają. Dlatego UOKiK ukarał kilka firm i nałożył 200-220 tys. zł kary.

— Ludzie skarżą się, że firmy windykacyjne żądają spłaty długów przeterminowanych i takich, co do których trudno się zorientować, czy w ogóle były. Nie podają też szczegółowych danych, skąd taka należność — zauważa Jadwiga Urbańska, miejski rzecznik konsumentów z Olsztyna. — Zdarzają się też fikcyjne zobowiązania. Windykator mówi, że dziesięć lat temu Kowalski zgodził się przez telefon na prenumeratę jakiegoś pisma. On twierdzi, że nie pamięta, żeby prowadził taką rozmowę. Albo była taka sytuacja, że panie miały testować bieliznę, a dokładnie figi. Po kilku latach okazało się, że testowanie było płatne. Ile w tym prawdy? Jeśli jest nakaz zapłaty, to jest też czas na zgłoszenie sprzeciwu.
Jadwiga Urbańska wskazuje też na częste, uporczywe telefony i sms-y od windykatorów — nawet w nocy.

— Nie jest wesoło — podkreśla. — Ale firma windykacyjna ma prawo handlować długami. Jednak nie zawsze działa zgodne z prawem, a nawet podstępnie. Część osób chce mieć spokój i płaci, ale inni dochodzą prawdy.
Pamiętajmy, że to wierzyciel powinien domagać się spłaty w określonym czasie, a jeśli jej nie otrzyma, może zagrozić oddaniem długu do windykacji. Niestety większość długów wyskakuje nam jak z kapelusza po kilku latach. Przychodzi pismo z wielkimi czerwonymi literami, co działa na wyobraźnię. Człowiek głupieje, woli zapłacić, niż się wykłócać. Gdy nie jesteśmy pewni, czy taki dług w ogóle istnieje, warto przyjść do biura rzecznika konsumenta. Po to jesteśmy!

ar
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. arek_83 #2438642 | 91.204.*.* 12 lut 2018 15:00

  dlug to dlug, spłacam i nie mam na glowie windykacji

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. szer898 #2438634 | 46.29.*.* 12 lut 2018 14:52

  niezle cwaniaczki, nabiorą dlugow, potem placza ze ktoś ich sciga i na koniec jeszcze dostają wsparcie państwa, tak nie powinno być

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. krewniak #2438631 | 213.192.*.* 12 lut 2018 14:48

  czasem musza ostrzej bo ludzie się migaja od spłacania swoich dlugow

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. tyfek #2438625 | 87.205.*.* 12 lut 2018 14:40

  firma firmie nierowna, nieobiektywnie jest tak patrzeć na caly sektor i mowic, ze windykacja straszy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. lichfiarze #2437517 | 37.47.*.* 10 lut 2018 09:48

  Provident jak możemy ci dzisiaj pomóc . Haaaaaa

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (26)