Wtorek, 20 lutego 2018. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Obwodnica Olsztyna z poślizgiem, problemy na ul. Partyzantów. Na nowe drogi jeszcze poczekamy

2018-02-05 17:30:08 (ost. akt: 2018-02-05 14:22:00)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dwa, trzy miesiące dłużej być może będziemy musieli poczekać na południową obwodnicę Olsztyna. Także w Olsztynie może opóźnić się remont ulicy Partyzantów. Wszystko przez pogodę, a dokładnie obfite deszcze.

Wyjątkowa, deszczowa pogoda w ubiegłym roku mocno pokrzyżowała szyki drogowcom i teraz wielu z nich występuje o przedłużenie terminu zakończenia inwestycji. I tak jest w przypadku wykonawców obu odcinków obwodnicy Olsztyna, którzy złożyli tzw. roszczenia terminowe, wynikające ze złej pogody w ubiegłym roku. W grę może wchodzić około dwa, trzy miesiące poślizgu.

— Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Roszczenia te są obecnie analizowane — mówi Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. — Nadal obowiązują terminy, wynikające z zawartych umów.


Ubiegły rok był rzeczywiście wyjątkowo deszczowy, co wpłynęło niekorzystnie na tempo prac na wszystkich drogach. W swych wnioskach wykonawcy obwodnicy podnoszą, że np. w kwietniu, wrześniu i październiku ub. roku średnia miesięczna opadów ponad pięciokrotnie przekroczyła normę.

Jednak wykonawców obowiązują nadal terminy wynikające z umów. Zgodnie z tym, pierwszy odcinek obwodnicy od okolic Kudyp do Tomaszkowa ma być gotowy 18 czerwca, a drugi — od Tomaszkowa do Wójtowa — 29 października. Najpóźniej zostanie oddany do użytku, będący częścią obwodnicy, węzeł Pieczewo — w połowie czerwca 2019 roku. Koszt budowy całej południowej obwodnicy Olsztyna to prawie 1,4 miliarda złotych.

W II kwartale tego roku powinny się też już zakończyć wszystkie roboty na odcinku S51 Olsztynek-Olsztyn. Wprawdzie droga została oddana do użytku pod koniec grudnia ubiegłego roku, ale trzeba jeszcze zakończyć roboty na drogach serwisowych, postawić ekrany dźwiękochłonne czy wykonać nasadzenia.
Także w Olsztynie mogą być poślizgi na remontowanych ulicach. Powodem jest też niekorzystna aura. Chodzi głównie o roboty na ul. Partyzantów, bo na ul. Pieniężnego trzeba jeszcze tylko wymalować pasy, co jest możliwe przy dodatnich temperaturach (w ciągu doby musi ok. 10 stopni Celsjusza).


W przypadku ul. Partyzantów wykonawca robót — firma Balzola — już zasygnalizowała miastu, że w związku z niekorzystnymi warunkami, chciałaby przedłużenia terminu zakończenia prac. Zgodnie z umową odcinek ul. Partyzantów od ul. 1 Maja do ronda Bema ma być gotowy w lipcu tego roku.

— Jednak nie ma żadnej decyzji w tej sprawie — mówi Patryk Pulikowski z biura komunikacji społecznej Urzędu Miasta w Olsztynie. — Oczywiście nie jesteśmy zadowoleni z tempa prac na ul. Partyzantów. Władze miasta kilkakrotnie już spotykały się w tej sprawie z wykonawcą, który deklarował przyspieszenie prac. Jednak trzeba też pamiętać, że okres między 15 grudnia a 15 marca, w myśl kontraktu, jest czasem, gdy wykonawca może kontynuować prace, jeśli warunki pozwalają, ale nie musi.

Z powodu zapowiadanych na ten tydzień mrozów, przesunięto też o tydzień zmianę tymczasowej organizacji ruchu na Partyzantów i pl. Bema. I tak w nocy z piątku na sobotę (9/10 lutego) nastąpi zamknięcie ul. Partyzantów od ul. Lanca do Placu Bema (dostęp jedynie do posesji) oraz udostępnienie kierowcom jednokierunkowego przejazdu z ronda Bema w ulicę Kopernika. Tymczasowy objazd z ronda Bema w kierunku 1 Maja prowadzić będzie ulicami: Kopernika, Mickiewicz, Lanca. Natomiast, aby dotrzeć z ul. 1 Maja do ronda Bema trzeba będzie pojechać ulicami: Lanca, Mickiewicza, Kościuszki, Kętrzyńskiego.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Falisty #2440473 | 37.8.*.* 14 lut 2018 22:38

  No patrz - wszyscy wiedzieli że Partyzantów nie oddadzą na czas, bo nie ma kto oddać, gdyż tam nikt nic nie robi. Teraz raptem mega odkrycie Ratusza.... Gdyby to była prywatna firma ten Ratusz....już dawno Ktoś by się dowiedział gdzie jego miejsce, skoro nic nie widzi, nic nie słyszy. A tak, z naszych pieniędzy....wał jakich mało!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jan #2436113 | 83.31.*.* 8 lut 2018 07:49

  wiecie - kogo trzeba wywalić z ratusza ???????????????????????? czas najwyższy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Still #2435478 | 178.183.*.* 7 lut 2018 13:32

  Autor niech się nie czepia obwodnicy, bo żadnych opóźnień nie ma. Wiem, bo ją robię. Szukanie sensacji na siłę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mieszkaniec ul Partyzantów #2435310 | 83.6.*.* 7 lut 2018 10:37

  Nic dziwnego, że opóźnienia skoro w momencie rozpoczęcia prac rozkopali ulice i nic nie bylo robione. Robotników na całym odcinku było może max 4, a o godzinie 15 już nikogo nie bylo, nie wspomnę już o sobocie, gdzie również nikt nie pracował. I to nie jest wina pogody bo w tamtym okresie nie padało, wiem bo mieszkam i widzę codzienny postęp prac....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Bolo #2434970 6 lut 2018 20:54

  Nie płacz..., dziewczyno ma... Bo w partyzantce nie jest źle.... Deszcze, deszcze niespokojne ...potargały tak...,a my na tej wojnie ładnych parę lat... Do domu wrócimy. w piecu napalimy nakarmimy psa. Przed rokiem 2020 zdążymy tylko partyzantów skończymy a to ważna gra

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (48)